Leki na biegunkę dla dzieci – jakie będą działały dobrze i najszybciej?

Ocena: 4.3/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Biegunka u dzieci może mieć wiele przyczyn. Począwszy od niegroźnych, jak błędy żywieniowe czy nietolerancja niektórych pokarmów, do poważniejszych, jak biegunki wirusowe i bakteryjne. Niezależnie od przyczyn bardzo ważne jest prawidłowe nawadnianie dziecka przez cały okres choroby. Jak prawidłowo to robić i czy każdy płyn nawadniający jest tak samo dobry? Jakie leki na biegunkę dla dziecka będą działały najszybciej i skutecznie?

Fotolia

Biegunka u dziecka  przyczyny 

 

Ból brzucha i biegunka u dziecka, zwłaszcza w okresie niemowlęcym najczęściej wywołane są infekcją rotawirusem, rzadziej innymi wirusami. Do 5. roku życia każde dziecko przechodzi co najmniej jedną infekcję rotawirusową.

Do rzadszych przyczyn biegunek ostrych zalicza się zatrucie pokarmowe, błędy dietetyczne, infekcje bakteryjne lub pasożytnicze.

O biegunce można mówić, gdy dziecko:

  • oddaje zwiększoną ilość stolców w ciągu doby,
  • zmienia się rodzaj oddawanego stolca (na półpłynne, wodniste)
  • stolec zawiera krew, śluz lub ropę (niewielka ilość śluzu, zwłaszcza w stolcach niemowląt karmionych piersią nie świadczy o chorobie i nie wymaga leczenia)

Jeśli dziecko ma biegunkę przewlekłą (trwającą powyżej 1014 dni) konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki jej przyczyn. Przewlekłe biegunki mogą skutkować zaburzeniami wchłaniania istotnych składników pokarmowych, witamin i mikroelementów, co zaburza prawidłowy rozwój dziecka. Możliwe przyczyny przewlekłych biegunek u dzieci to alergia pokarmowa, nietolerancja glutenu (celiakia) czy mukowiscydoza.

 

Odwodnienie u dziecka – jak rozpoznać pierwsze objawy?

 

Ostra biegunka u dziecka jest szczególnie groźna z uwagi na możliwość wywołania odwodnienia. Zwiększonej ilości stolców często towarzyszy gorączka, co nasila dodatkowo ubytek płynów (przyspieszone parowanie przez skórę). Na nagłą utratę płynów narażone są szczególnie najmłodsze dzieci, stąd biegunka u noworodka bywa bardzo często przyczyną pobytów w szpitalu- właściwe uzupełnienie płynów nie zawsze jest możliwe w warunkach domowych, a odwodnienie u dziecka może postępować szybko i mieć groźne następstwa (głównie zaburzenia neurologiczne).

Najczulszym wskaźnikiem odwodnienia jest spadek masy ciała dziecka, pomiar taki nie zawsze jest jednak możliwy i wiarygodny w warunkach domowych. Rodzice lub opiekunowie dziecka powinni zwrócić uwagę na takie objawy, jak mniejsza ilość oddawanego moczu, płacz bez łez, suchy język, słabo napięta skóra (łatwo można chwycić fałd, który potem wolno się odkształca), zapadnięte i słabo napięte ciemiączka czy zmiana zachowania dziecka: apatia, senność, utrudniony kontakt. Jeśli dziecko intensywnie wymiotuje, oddaje bardzo liczne, obfite stolce lub stolce z krwią, wysoko gorączkuje (> 39 stopni) lub odmawia przyjmowania pokarmów i płynów konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.

 

Leki na biegunkę dla dziecka – najszybsze na odwodnienie

 

Podstawą zapobiegania odwodnieniu jest stosowanie doustnych płynów nawadniających. Dziecko poniżej 2. roku życia powinno wypić co najmniej 50100 ml, a kilkulatek 100200 ml po każdym luźnym stolcu.

Najlepszym wyborem będą doustne płyny nawadniające z apteki zawierające niezbędne elektrolity dla dziecka, które również tracone są w czasie biegunki. Większość dostępnych preparatów może być stosowana już od pierwszego dnia życia i jest dostępna bez recepty. Płyny występują w wielu smakach, co umożliwia taki wybór, by dziecko chętnie je przyjmowało. Wymioty nie są przeciwwskazaniem do podawania doustnych płynów nawadniających dla dziecka, lepiej działają jednak wówczas płyny o temperaturze niższej niż pokojowa.

Jaka powinna być dieta przy biegunce u dzieci? Przez okres nawadniania wskazane jest utrzymanie karmienia piersią, a u starszych dzieci żywienie takie, jak przed chorobą, z wyłączeniem produktów ciężkostrawnych oraz napojów z wysoką zawartością cukru. 

 

Biegunka u dzieci  leki – bez recepty z apteki

 

Leczenie biegunki ma przede wszystkim charakter objawowy, to znaczy dąży się do zmniejszenia ilości wypróżnień na dobę oraz zapewnienia prawidłowego nawodnienia. Poza dbaniem o odpowiednie przyjmowanie płynów i właściwym żywieniem, leczenie rozwolnienia u dziecka może obejmować zastosowanie probiotyków o udokumentowanej skuteczności (np. Lactobacillus GG, Sacharomyces Boulardi), które odbudowują prawidłową florę jelitową i zapobiegają namnażaniu się chorobotwórczych patogenów w obrębie jelita. Dla najmłodszych dzieci probiotyki dostępne są w postaci kropli doustnych, które mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. Warto wybierać probiotyki znanych firm oraz te, które mają status leku, dzięki temu mamy gwarancję, że dawka bakterii zadeklarowana na opakowaniu odpowiada tej faktycznie zawartej w preparacie. Starszym pociechom można podawać probiotyki dla dzieci na biegunkę (mogą być stosowane w postaci saszetek lub kapsułek, z których można wysypać zawartość).

Skutecznym i bezpiecznym sposobem, jak zatrzymać biegunkę u dziecka jest podawanie smektynu dwuoktanościennego (dostępny pod nazwą handlową Smecta). Preparat występuje  w postaci saszetek do rozpuszczenia w wodzie, można go podawać już dzieciom poniżej 1 roku życia ( w ilości 1 saszetka/dobę), niezależnie od pochodzenia biegunki i jej przyczyn. Innym lekiem na biegunkę dla dziecka o podobnym działaniu jest taninian żelatyny (Tasectan), który również może być stosowany u niemowląt.

 

Dobry lek na biegunkę – węgiel leczniczy 

 

Za jeden z domowych sposobów na biegunkę często uznaje się podawanie węgla leczniczego (Carbo medicinalis), który ma działanie silnie absorbujące ( wiąże na swojej powierzchni patogeny, a także cząsteczki innych leków). W rozwolnieniu u dziecka węgiel nie powinien być stosowany poniżej 12. roku życia, wcześniej podaje się go tylko w uzasadnionych przypadkach i po konsultacji lekarskiej (głównie po zatruciu lekami lub substancjami chemicznymi).

Nie istnieją leki przeciwwirusowe, do stosowania w biegunkach rotawirusowych, jedyną formą zapobiegania tej chorobie są szczepienia profilaktyczne. Szczepionka ma postać zawiesiny doustnej, którą podaje się w dwóch lub trzech dawkach pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia dziecka, na zlecenie lekarza. 

 

Bibliografia

  1. T. Pytrus, F. Iwańczak „Leczenie ostrych biegunek u dzieci” Nowa Pediatria 3/2002, s. 149-158.
  2. Guarino A, Albano F, Ashkenazi S, Gendrel D, Hoekstra H, Shamir R, Szajewska H: European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition/European Society for Paediatrics Infectious Diseases Evidencebased Guidelines for the Management of Acute Gastroenteritis In Children In Europe. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2008,suppl. 2, 46:81-184.
  3. Szajewska H., Skórka A., Ruszczyński M., Gieruszczak-Białek D.: Meta-analysis: Lactobacillus GG for treating acute diarrhoea in children. Aliment. Pharmacol. Ther., 2007; 25: 871–881.
Tematy: biegunka u niemowlaka, biegunka u dziecka, biegunka rotawirusowa, rozwolnienie u niemowlaka, odwodnienie u dziecka, doustne płyny nawadniające, płyny nawadniające dla dzieci

Komentarze