Kłopoty z migdałkami

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wiele dzieci w wieku przedszkolnym przechodzi przez różne choroby związane z migdałkami. Zdarza się, że następuje przerost trzeciego migdałka. Jakie metody leczenia może zaproponować lekarz? Czy migdałki w ogóle są nam potrzebne?

Jeśli dziecko często zapada na choroby górnych dróg oddechowych i ma powiększone migdałki, lekarz może zadecydować o ich wycięciu.
Jeśli dziecko często zapada na choroby górnych dróg oddechowych i ma powiększone migdałki, lekarz może zadecydować o ich wycięciu.

Jaka jest rola migdałków?

To układ chłonny, odpowiadający za wyłapywanie zarazków i wytwarzanie przeciwciał, by z zarazkami walczyły. Położone dokładnie na drodze bakterii i wirusów wciąganych wraz z powietrzem przez usta i nos, migdałki stanowią rodzaj filtra - wyłapują szkodliwe drobnoustroje.

Gdzie one są?

Największe migdałki umiejscowione są w głębi gardła, przy przejściu z jamy ustanej do gardła, natomiast trzeci migdałek, tzw. gardłowy, jest niewidoczny, leży w sklepieniu jamy nosowo-gardłowej.

Kłopoty z migdałkami

U zdrowego dziecka migdałki produkują antygeny, które służą do wytwarzania przeciwciał, Powiększają się, by wyprodukować więcej przeciwciał wtedy, gdy organizm jest zainfekowany. Po chorobie migdałki wracają do swoich normalnych rozmiarów. Jednak gdy infekcje górnych dróg oddechowych nawracają, następuje przerost migdałków podniebiennych, co nie pozwala dziecku swobodnie oddychać. Mały człowiek może też mieć zatkane uszy, lekki niedosłuch, a w nocy chrapie przez sen. Zdarzają się także bezdechy w czasie snu.

Angina

Powiększone migdałki i zaczerwienione gardło, wysoka gorączka, poczucie rozbicia i ogólne złe samopoczucie to objawy anginy. To choroba zakaźna, której przyczyną są głównie paciorkowce, czasem gronkowiec lub dwoinki zapalenia płuc. Zwykle bakterie te zasiedlają jamę ustną, nos i gardło, jednak w niesprzyjających nam okolicznościach (osłabienie, złe odżywianie, przemarznięcie) uaktywniają się i dochodzi rozwoju choroby. Z kolei ciężka angina może prowadzić do zapalenia ucha środkowego. Jeżeli zaś wywołana jest streptokokami, możliwe są powikłania w postaci zapalenia kłębuszków nerkowych, płuc czy mięśnia sercowego.

Pamiętaj! Angina jest chorobą zakaźną, niebezpieczną, dlatego ważne jest dokładne zastosowanie się do zaleceń lekarskich - stosuje się antybiotykoterapię, do picia chłodne napoje, papkowate jedzenie i oszczędzający tryb życia.

Jak rozpoznać i leczyć anginę? Radzi laryngolog:

 

 

Nawracanie angin i innych infekcji

Jeśli twoja pociecha często zapada na choroby górnych dróg oddechowych i towarzyszą im powiększone migdałki, lekarz może zadecydować o ich wycięciu. Należy pamiętać, że powiększone migdłki powodują oddychanie ustami, bezdechy (czasem nawet do pół minuty!), które z kolei prowadzą do niedotlenienia mózgu. Dziecko wstaje rano zmęczone, niewyspane, rozdrażnione, może się przez to gorzej rozwijać. Zdarzają się także problemy ze słuchem, ponieważ powiększony migdał zatyka część ucha, a w konsekwencji w uchu zaczyna się gromadzić płyn.

Laryngolog, biorąc pod uwagę powtarzające się anginy i stan migdałków, może zlecić usunięcie migdałków. Zabieg odbywa się zwykle w znieczuleniu ogólnym po wykonaniu niezbędnych badań. Niestety, w Polsce trzeba czekać miesiącami na wykonanie operacji.

Kłopoty z trzecim migdałkiem

Trzeci migdałek także broni organizm przed szkodliwymi drobnoustrojami. Podczas choroby powiesza się, powodując chrapanie, dziecko oddycha przez usta, podobnie jak w przypadku powiększenia migdałków podniebiennych. W tej sytuacji, jeśli laryngolog podejrzewa przerost trzeciego migdałka, zleci kolejne badania, np. fiberoskop - do nosa wkłada się specjalną rurkę, zakończoną małą kamerką, dzięki której można stwierdzić, czy migdał kwalifikuje się do usunięcia. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Usuwanie migdałka - na czym polega?

Podczas adenotomii usuwa się przerośnięty trzeci migdał specjalnym narzędziem. Zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podczas którego krwawienie jest nieznaczne i ustępuje samoistnie. W gardle zostaje szybko gojąca się rana, na którą nie zakłada się szwów.

Po zabiegu dziecko przebywa w szpitalu dobę lub trochę dłużej w zależności od stanu i procesu gojenia się rany. Maluch musi sporo odpoczywać, pić chłodne napoje, jeść papkowate pokarmy.

Nie jest prawdą, że maluch przestanie w ogóle chorować po wycięciu migdałków - może nawet zacząć chorować jeszcze bardziej do czasu, gdy nabierze odporności.

Odrastanie migdałków?

Zabieg adenotomii nie jest zabiegiem doszczętnym. W rzadkich przypadkach pozostała niewielka ilość migdałka na skutek infekcji górnych dróg oddechowych lub alergii może odrosnąć. Wtedy ponownie należy trzeci migdałek usunąć.

Tematy: migdałki, angina, zapalenie płuc, infekcje, trzeci migdał

Komentarze