Jak pozbyć się wszy u dzieci?

Ocena: 4.71/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wszy wciąż kojarzą się z niedostateczną higieną i niskim statusem społecznym. Nic bardziej mylnego – mogą zaatakować każdego bez względu na wiek, płeć i pochodzenie. Wszy u dzieci najczęściej rozprzestrzeniają się w szkołach, przedszkolach, czy na koloniach. Aby się ich pozbyć należy zastosować odpowiednią kurację farmakologiczną dostępną w aptece bez recepty. Preparaty występują w postaci szamponu, płynu, lotionu i aerozolu, a ich stosowanie jest łatwe, wygodne i bezpieczne.

Fotolia

Jak rozpoznać wszy?

 

Wszy głowowe to niewielkie pasożyty osiągające rozmiary 2-3 mm. Mają jasnobrązową barwę, przypominając ziarenko sezamu. Rozpoznanie ich może utrudniać zdolność do zmieniania koloru i dopasowywania do środowiska – odcienia włosów.

Jaja wszy, czyli gnidy są białe lub żółte i mają wielkość około 1 mm. Trudno się ich pozbyć, gdyż mocno osiadają przy podstawie włosa. W przypadku jasnych włosów mogą być trudne do zauważenia.

Wszy u dzieci można rozpoznać po uporczywym drapaniu po głowie, gdyż ugryzienie wszy powoduje silny świąd. Dziecko mocno rozdrapuje ukąszenia, co powoduje powstawanie przeczosów, ran
i strupków. Leczenie wszawicy należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż w przypadku głębokich zadrapań może dojść do zakażenia bakteryjnego i powiększenia węzłów chłonnych.

 

Przyczyny wszawicy – skąd się biorą wszy?

 

Pojawienie się wszy nie jest związane ze statusem społecznym, ani dbałością o higienę.  Występują zarówno na wsiach, jak i dużych miastach. Ich rozprzestrzenianiu sprzyjają skupiska ludzi tj. szkoły, przedszkola, żłobki, a nawet zatłoczone autobusy. Choć wesz nie skacze potrafi bardzo sprawnie się przemieszczać i zdobywać nowe terytorium to rozmnażania.

Dziecięce zabawy również sprzyjają przenoszeniu wszy. Wymienianie się czapkami, spinkami czy gumkami do włosów jest doskonałą okazją do rozprzestrzenienia się pasożytów. Dlatego warto przestrzec pociechy przed podobnymi figlami.

 

Preparat na wszy i gnidy – Permethrinum (Sora)

 

Leczenie wszy wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu. Skutecznymi środkami są: permetryna (Permethrinum) oraz dimetikon. Obie substancje zawarte są w linii preparatów Sora. Skutecznie zwalczają pasożyty, pozostając bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Aby mieć pewność skuteczności leczenia warto przeprowadzić kompleksową kurację. W jej skład wchodzą:

  • Szampon – może być stosowany u dzieci od trzeciego roku życia. Wykorzystuje się go do zwalczania wszy oraz profilaktycznie u osób narażonych na kontakt z wszawicą;
  • Płyn z dimetikonem – produkt na bazie dimetikonu – oleju syntetycznego. W delikatny, ale skuteczny sposób usuwa wszy poprzez otoczenie ich olejem, uniemożliwiając oddychanie;
  • Lotion – do stosowania profilaktycznego po zakończonym leczeniu. Dodatkowo łagodzi podrażnienia powstałe na skutek drapania i przywraca równowagę skóry;
  • Aerozol – zapobiega pojawianiu się wszy, ze względu na tworzenie nieprzyjemnego dla nich środowiska, jednocześnie dbając o włosy. Jest skutecznym środkiem profilaktycznym, który warto stosować jeśli występuje ryzyko zarażenia wszawicą np. gdy w szkole stwierdzono wszy.

Należy pamiętać, że niezbędnym uzupełnieniem kuracji jest dokładne wyczesywanie wszy i gnid specjalnym grzebieniem. Leczenie powinno być przeprowadzone u wszystkich domowników.

 

Domowe sposoby na wszy – czy są skuteczne?

 

Dostępne są liczne domowe sposoby na wszy np. z wykorzystaniem octu, nafty czy naturalnych olei. Jednak najskuteczniejszą metodą jest kompleksowa kuracja farmakologiczna, która zadba o usunięcie pasożytów, ochronę podrażnionej skóry, a także zapobiegnie ponownemu pojawieniu się wszy. Ponadto domowe sposoby wydłużają czas leczenia i opóźniają wprowadzenie kuracji aptecznej.

Preparat na wszy z dimetikonem jest bezpiecznym środkiem dla dzieci w każdym wieku, alergików, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzony preparat i mieć pewność jego skuteczności.

 

Artykuł sponsorowany

 

Bibliografia:

Stuart J. Robertson Stuart J. Robertson, Dermatologia, wyd. PZWL, Warszawa 2014

Baker C. J., Choroby zakaźne u dzieci, wyd. PZWL, Warszawa 2010

Baumann-Popczyk A., Sadkowska-Todys M., Zieliński A., Choroby zakaźne i pasożytnicze - epidemiologia i profilaktyka, wyd. Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2014

Tematy: wszawica, wszy u dziecka, preparaty na wszy, pasożyty

Komentarze