Jak obejrzeć dziecku gardło?

Ocena: 4.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie musisz od razu gnać z nim do przychodni, zwłaszcza jeśli nie gorączkuje. Zamień się w domowego lekarza i oceń stan gardła. Uda ci się zrobić to dobrze, jeśli się do badania przygotujesz.

Gardło dziecka możesz sprawdzać samodzielnie
Gardło dziecka możesz sprawdzać samodzielnie

Badanie gardła krok po kroku


Krok pierwszy

Przede wszystkim przygotuj sobie łyżkę z płaskim trzonkiem, która zastąpi lekarską szpatułkę. Koniecznie dokładnie ją umyj i osusz. Nie bardzo nadaje się do tego łyżeczka, bo jest zbyt mała (chyba, że dziecko ma 1-2 lata).

Krok drugi

Wybierz dobrze oświetlone miejsce. Idealnie, jeśli światło będzie padało zza twoich ramion, nie zaś z sufitu lub z boku. Dlatego najlepiej nadaje się do tego zwykła lampka stojąca na biurku. Wystarczy jedynie snop światła nakierować na buzię dziecka, nieco z boku, aby światło nie świeciło mu prosto w oczy, a jednocześnie abyś nie zasłaniała sobie oświetlenia ramieniem.

Krok trzeci

Poproś malca o szerokie otworzenie ust. Obejrzyj wewnętrzną stronę policzków. Przyjrzyj się, czy ma na śluzowce nadżerki, pęcherzyki lub naloty. Następnie oceń język: czy jest czerwony, obłożony nalotem albo przypomina maliny.

Sprawdź, jak wyglądają afty i dowiedz się jak je leczyć

Krok czwarty

Kolejny etap to oglądanie gardła. Zobaczysz je najlepiej, jeśli poprosisz dziecko o przeciągłe mówienie "eeeee". Jeśli nie widzisz wystarczająco gardła, wsuń trzonek łyżki dość głęboko do ust (w okolicy tylnych, czyli trzonowych zębów), uciskając delikatnie język. W głębi ust, po bokach języka są łuki a za nimi migdałki. W czasie anginy migdałki są bardzo czerwone, rozpulchnione i pokryte żółtawobiałym nalotem. Bywają tak duże, że stykają się pośrodku jamy ustnej utrudniając swobodne oddychanie i połykanie. Jeśli zobaczysz, że migdałki są bardzo czerwone, duże lub z nalotem, koniecznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza, zwłaszcza jeśli pociecha gorączkuje. Porada jest niezbędna, gdy widzisz na języku lub śluzówkach inne naloty lub niepokojące zmiany.

Krok piąty

Sama nie możesz zobaczyć trzeciego migdalika. Niezbędny jest do tego specjalny sprzęt. Dlatego jeśli dziecko często chrapie, oddycha przez usta, miewa zapalenia ucha środkowego, prawdopodobnie ma przerost migdałka gardłowego zwanego też trzecim. Aby to potwierdzić, zgłoś się do laryngologa. Skierowanie uzyskasz od lekarza pierwszego kontaktu.

Instrukcja obsługi leków przeciwbólowych

Tematy: ból gardła, choroba dziecka

Komentarze