Inhalacje dla dzieci – jak, ile razy i czym inhalować?

Ocena: 3.87/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Inhalacje dla dzieci to jedna z metod leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, która sprawdza się szczególnie u najmłodszych pacjentów. Można je przeprowadzać, używając specjalnych urządzeń (nebulizatorów), jak i prostych domowych sposobów. Jak prawidłowo wykonać inhalacje i jak często z nich korzystać? Czym inhalować i czy warto kupić nebulizator dla dziecka?

Fotolia

Inhalacje dla dzieci  kiedy stosować, jakie są wskazania?

 

Inhalacje będą szczególnie pomocne w leczeniu wspomagającym wszystkich schorzeń, zarówno górnych( jama nosowa i zatoki), jak i dolnych dróg oddechowych (oskrzela, oskrzeliki, płuca).

Inhalacje dla dzieci mogą być prowadzone przy pomocy:

  • leków wykrztuśnych,
  • leków rozkurczających drzewo oskrzelowe,
  • soli fizjologicznej (0,9%),
  • roztworów soli o wyższym stężeniu (3%, 5%),
  • olejków eterycznych.

Inhalacje solą fizjologiczną to najprostszy rodzaj inhalacji, dostępny dla każdego. Sól fizjologiczna dostępna jest bez recepty w każdej aptece, w postaci pojedynczych, sterylnie zapakowanych ampułek, do zużycia jednorazowo. Nawilżające działanie soli fizjologicznej na podrażnione infekcją drogi oddechowe, sprawdzi się zwłaszcza przy inhalacjach na gardło, kaszel czy chrypkę.

Sól fizjologiczna będzie także dobrym rozwiązaniem w nieżycie nosa, czyli popularnym przeziębieniu. Inhalacje na katar pozwalają na udrożnienie jam nosowych i ułatwiają oddychanie przez nos, co często przywraca dziecku spokojny sen w nocy.

Roztwory soli o wyższych stężeniach przydadzą się do inhalacji na kaszel, gdy dziecko ma trudności z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Pozwalają one na jej rozrzedzenie, upłynnienie, a co za tym idzie łatwiejsze pozbycie się śluzu. Takie inhalacje na oskrzela mogą w ten sposób nasilać kaszel, ale ich działanie umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych.

  

Ile razy dziennie i jak robić inhalacje?

 

Poza wyborem odpowiedniego urządzenia (o czym w przedostatnim śródtytule), równie ważna jest prawidłowa technika wykonania inhalacji. O ile to możliwe, dobrze wykonywać ją w pozycji półsiedzącej lub siedzącej. Maseczka inhalatora powinna być dopasowana wielkością do twarzy dziecka i używana tylko dla niego.

Jeśli w czasie inhalacji na przeziębienie dziecko zaczyna płakać, najlepiej przerwać jej wykonywanie i uspokoić malucha. Kontynuacja zabiegu będzie mało efektywne i bardzo stresujące dla obu stron.

Inhalacje u niemowląt można także wykonywać w czasie snu. Nie powinno się wykonywać inhalacji częściej niż 23 razy na dobę, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Jeżeli chodzi o starsze dziecko, rodzice pytają często, czy czy po inhalacji dziecko może wyjść na dwór? Warto wiedzieć, że jest to niewskazane, ponieważ może dojść do podrażnienia błony śluzowej nosa. 

 

Domowe inhalacje – 

 

Najprostszym sposobem na wykonanie inhalacji dla dzieci jest użycie miski z ciepłą, parującą wodą, nad którą pochyla się dziecko. Inhalacje parowe to jednak sposób dla starszych dzieci (od około 7. roku życia).

Młodsze dzieci mogą odnieść korzyści z zastosowania olejków do inhalacji, którymi nakrapiana jest piżamka lub kołdra (12 krople) bądź też olejek został dodany do naczynia z wodą umieszczonego w pokoju dziecka. 

Za bezpieczne uważa się użycie olejków powyżej 3. roku życia, o ile nie istnieją inne przeciwwskazania (astma, alergia). Niektóre z preparatów aptecznych zawierających olejki zapachowe i działających aromaterapeutycznie i mogą być używane dopiero po ukończeniu przez dziecko 6. miesiącu życia (np. plasterki Aromactiv).

W czasie parowej inhalacji u dziecka bardzo ważne jest, by odległość od twarzy dziecka była wystarczająca i nie powodowała u niego dyskomfortu, nie mniej niż 30 centymetrów. Jeśli dziecko jest starsze można przykryć jego główkę ręcznikiem, co zapobiegnie zbyt szybkiemu uciekaniu pary do otoczenia.

Do tak przygotowanej inhalacji można dodać sól (około 1 łyżki na litr wody) lub olejek eteryczny, którego lotne substancje pomagają w odblokowaniu zatkanego nosa i ułatwiają oddychanie. Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza w inhalacjach na zatoki dla dzieci, nie powinna być jednak stosowana w ostrej fazie zapalnej, gdzie działanie gorąca może potęgować objawy choroby.

 

Olejki do inhalacji  czym inhalować dziecko?

 

Nie każdy olejek do inhalacji można jednak zastosować u dzieci. Szczególnie przeciwwskazane są te zawierające kamforę czy mentol, bezpiecznym wyborem będą natomiast olejki rozmarynowe, lawendowe, majerankowe, szałwiowe czy eukaliptusowe.

Jeśli jednak dziecko jest alergikiem, przed zastosowaniem olejku warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W rzadkich przypadkach intensywne zapachy olejków stosowanych do inhalacji dziecka mogą wywoływać skurcz dróg oddechowych i groźne napady duszności.

 

Inhalator dla dzieci – jaki nebulizator wybrać? 

 

Wielu rodziców kompletujących przyszłą wyprawkę dla swojego dziecka rozważa zakup inhalatora. To proste urządzenie, które przyda się z pewnością w każdym domu, może służyć również dorosłym, dzięki zastosowaniu wymienialnych maseczek. Inhalatory, które można zakupić w każdej aptece to tak naprawdę nebulizatory dla dzieci, tj. urządzenia mające za zadanie rozbić cząsteczki płynów, tak by dotarły one do odpowiedniego miejsca dróg oddechowych. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wielkości cząstek generowanych przez nebulizator, dzięki temu znajdzie on zastosowanie zarówno w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli, jak i płuc.

Do wyboru mamy dwa najczęściej używane typy inhalatorów (pneumatyczne bądź ultradźwiękowe).

Inhalatory pneumatyczne są bardziej uniwersalne, za ich pomocą można podawać zarówno wszystkiego rodzaju leki do inhalacji dla dzieci, jak i sól fizjologiczną. 

Ich wadą może być natomiast dość głośna praca. Podczas zakupu takiego rodzaju inhalatora warto zwrócić uwagę na ilość wytwarzanych przez urządzenie decybeli.

Drugi typ inhalatorów, ultradźwiękowe, służy głównie do inhalacji z soli fizjologicznej. Ze względu na zastosowaną technikę, niektóre leki mogą być w nich poddawane zbyt wysokiej temperaturze podczas procesu inhalacji, co obniża ich skuteczność. Za pomocą urządzeń ultradźwiękowych nie zaleca się przeprowadzać inhalacji dziecka poniżej 1. roku życia.

Do żadnego z typów inhalatorów nie wolno wlewać olejków eterycznych z uwagi na ryzyko uszkodzenia urządzenia.

 

Inhalacja dziecka – o czym pamiętać?

 

Inhalacje należą do najbezpieczniejszych metod stosowanych w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Dzięki użyciu specjalnych urządzeń, jak nebulizatory, możliwe są już bezpieczne i skuteczne inhalacje niemowlaka, które mają trudność z przyjmowaniem większości postaci leków.

Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do dorosłych, u dzieci przeciwwskazane jest zastosowanie ziół do inhalacji. Są one niewskazane szczególnie u najmłodszych dzieci, ponieważ mogą prowadzić do powstawania odczynów uczuleniowych i niebezpiecznych zwężeń dróg oddechowych.

Tematy: katar u dziecka, kaszel u dziecka, zapalenie zatok u dziecka, płukanie zatok u dziecka, domowe sposoby na kaszel, domowe sposoby na zatoki, domowe sposoby na ból gardła, przeziębienie u dziecka

Komentarze