Idzie dziecko do lekarza

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wciąż niepokoisz się o zdrowie dziecka? Spokojnie, możesz mieć wszystko pod kontrolą. Pomoże ci w tym szósty maminy zmysł, rodzicielska czujność, ale i dokładność w wyznaczaniu wizyt lekarskich. Podpowiemy ci, jak poradzić sobie z tym ostatnim.

Niektórzy lekarze uważają, że analiza krwi dziecka jest konieczna raz w roku. / fot. shutterstock
Niektórzy lekarze uważają, że analiza krwi dziecka jest konieczna raz w roku. / fot. shutterstock

W pierwszym roku życia niemowlę było pod stałą opieką pediatry. Chodząc z nim od lekarza do lekarza w ramach obowiązkowych wizyt kontrolnych, pewnie nie raz marzyłaś o tym, aby ta spirala badań wreszcie się skończyła. I skończyła się.

Teraz z przedszkolakiem idziesz do lekarza tylko wtedy, gdy jest chory, prawda? I pewnie z nostalgią wspominasz czasy, kiedy niemowlę było pod kontrolą specjalistów, którzy rozwiewali każdy twój niepokój związany z jego zdrowiem. Podpowiemy ci, na co warto zwrócić uwagę, kiedy i jakie badania kontrolne wykonać oraz któremu specjaliście pokazać malca. Dobrze jest bowiem działać w myśl zasady: "lepiej zapobiegać niż leczyć".

Spokojnie, nie na cito!

Na wizytę u specjalisty w ramach NFZ zwykle trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Ale przecież tobie się nie spieszy - idziesz z dzieckiem na kontrolę a nie z nagłą potrzebą. Do specjalistów - oprócz okulisty, stomatologa i dermatologa - będziesz potrzebowała skierowania od lekarza rodzinnego lub pediatry. Możesz również umówić się z dnia na dzień w prywatnym gabinecie. Średnio za wizytę zapłacisz:

  • u dentysty lub ortodonty 50 zł,
  • u ortopedy lub alergologa 70 zł,
  • za morfologię 10 zł,
  • za USG jamy brzusznej 90 zł.

Na stałe wpisz do kalendarza wizyty u...

...dentysty

Aby wizyty kontrolne miały sens, należy umawiać się na nie raz na trzy miesiące. Proces próchnicowy w mleczakach przebiega bowiem zdecydowanie szybciej niż w zębach stałych. Podczas tej wizyty warto poddać mleczaki fluorowaniu. Ale nie jest to konieczność, zwłaszcza jeśli malec codziennie starannie myje zęby z pastą z fluorem.

Bądź czujna między 5. a 6. rokiem życia dziecka - wtedy wyrzynają się zęby trzonowe ("szóstki") - ich powierzchnia jest pełna głębokich minibruzd, a do tego są słabo zmineralizowane, przez co stają się łatwym łupem dla bakterii próchnicy. Gdy tylko "szóstki" zaczną rosnąć, można je zalakować, ale nie można przegapić tego czasu - zabieg można przeprowadzić tylko na świeżo wyrżniętych zębach.

...pediatry

Obowiązkowo powinnaś odwiedzić lekarza w ramach bilansu 2-, 4- i 6-latka (potem jeszcze 10-, 14- i 18-latka). Na wizytę należy umówić się w ciągu trzech miesięcy od ukończenia przez dziecko 2, 4 lub 6 lat. Bilanse to pogłębione kompleksowe badania lekarskie, które mogą wykryć ewentualne zaburzenia rozwoju i określić potrzeby zdrowotne dziecka. Podczas każdego pediatra skupia się na aspektach ważnych w danym okresie.

  • U dwulatka oraz czterolatka przede wszystkim ocenia jego rozwój fizyczny i psychosomatyczny oraz sprawdza wzrok, słuch i postawę ciała.
  • U sześciolatka skupia się na jego zdrowotnej gotowości do szkoły. Dlatego sprawdza na siatce centylowej wzrost i wagę dziecka, kontroluje, czy nie ma wad postawy i płaskostopia. Ocenia wymowę, lateralizację i rozwój psychoruchowy (by zakwalifikować do grupy na zajęcia fizyczne). U chłopców sprawdza budowę narządów płciowych pod kątem stulejki (zwężenie napletka) i wnętrostwa (brak jąder w mosznie).

Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, mimo wszystko warto pokazać lekarzowi dziecko przynajmniej raz do roku podczas wizyty nie związanej z infekcją. Dobrym terminem jest koniec wakacji i początek roku przedszkolno-szkolnego - wtedy również możesz poradzić się, jak zabezpieczyć malca przed chorobami w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

Podczas takiej wizyty kontrolnej lekarz powinien sprawdzić ciśnienie krwi. Warto też zapytać, czy nie ma konieczności wykonania badań krwi oraz moczu. Zdania lekarzy na ten temat są podzielone. Wielu chce uchronić malca przed stresem związanym z zabiegiem pobierania krwi i dokładnie bada malca, wypytuje rodzica m.in. o apetyt, samopoczucie, ilość snu, aktywność. Jeśli nic nie wzbudza jego niepokoju, odradza badanie. Są jednak lekarze, którzy uważają, że analiza krwi jest konieczna raz w roku, bo może wykryć schorzenia, których nie sposób zdiagnozować podczas zwykłego badania lekarskiego. Jeśli zdecyduje, że ukłucie jest konieczne, warto podczas tego jednego zabiegu pobrać wystarczającą porcję krwi, by określić jak najwięcej koniecznych czynników. Oprócz morfologii krwi warto sprawdzić:

  • OB (w kierunku infekcji),
  • poziom żelaza (anemii),
  • ASO (powikłań po zakażeniu paciorkowcami),
  • CRP (infekcji bakteryjnych).

Oddając mocz do analizy, warto wykonać badanie ogólne i w razie konieczności posiew moczu.

...ortopedy

Ewentualne wady postawy czy kończyn zdiagnozuje lekarz podczas bilansu. Ale mimo to warto umówić się z ortopedą raz w roku. Na pewno powinien on ocenić sposób poruszania się dziecka, gdy będzie ono już pewnie chodziło, czyli około 2. urodzin. Niezbędna jest również kontrola, jeśli malec szybko rośnie lub przybiera na wadze.

Raz w dzieciństwie...

...USG jamy brzusznej

To bardzo ważne badanie w ramach profilaktyki nowotworowej. Niestety, właśnie tam najczęściej umiejscawiają się guzy nowotworowe u dzieci (zwłaszcza w nerkach), a USG jest w stanie wykryć je, gdy są małe i łatwe do wyleczenia. Ze skierowaniem od pediatry możesz wykonać USG bezpłatnie w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Ale aby je uzyskać, lekarz powinien zaobserwować u malca objawy wymagające szczegółowej diagnostyki - może to być, np. spadek masy ciała, wybroczyny na skórze, jak również nieuzasadniona zmiana zachowania.

USG jamy brzusznej nie tylko pomaga wykryć zmiany nowotworowe, ale również nieprawidłowości w budowie organów wewnętrznych, choroby nerek, wątroby i pęcherza.

...kontrola u ortodonty

Sprawdzenie zgryzu jest ważne, zwłaszcza gdy malec przedwcześnie (tzn. przed 6. urodzinami) gubi lub ma usuwane zęby mleczne. Gdy wszystko przebiega zgodnie z normą, warto umówić się z dzieckiem u ortodonty dopiero wtedy, gdy będzie ono miało wszystkie siekacze i "szóstki".

...kontrola u okulisty i laryngologa

Ewentualne wady wzroku albo słuchu może wychwycić pediatra podczas bilansu. Ale niezależnie od tego badania umów się na profilaktyczną wizytę u okulisty, zanim dziecko zacznie naukę w szkole. W tym czasie warto również sprawdzić słuch u laryngologa, zwłaszcza jeśli malec często łapie infekcje ucha lub górnych dróg oddechowych

* Oczywiście, powyższe wizyty lub badania należy powtórzyć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

PAMIĘTAJ! Jeśli dziecko ma chorobę przewlekłą (np. alergię, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, schorzenia układu krwionośnego), powinien być pod stałą opieką lekarza specjalisty i to on decyduje o rytmie wizyt i badań dziecka.

Tematy: dentysta, ortopeda, pediatra, laryngolog, zdrowie dziecka, badania dziecka

Komentarze