Ibuprofen dla dzieci – działanie, zastosowanie, formy, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, interakcje

Ocena: 4.8/5 Głosów: 13
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) dostępny w aptekach bez recepty. Skutecznie niweluje ból o różnym natężeniu, dlatego stosuje się go w przypadku przeziębienia czy gorączki u dziecka. Często lek ten podaje się naprzemiennie z paracetamolem w celu uzyskania lepszego efektu. Jak działa ibuprofen w syropie, czopkach czy tabletkach? Jak go dawkować i czy powoduje skutki uboczne? W jakich sytuacjach nie wolno stosować leków z ibuprofenem dla dzieci?

Fotolia

Ibuprofen – działanie i zastosowanie


Ibuprofen to lek przeciwbólowy, który w odróżnieniu od paracetamolu, jest również stosowany jako preparat przeciwzapalny. Jego mechanizm działania polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn odpowiedzialnych za narastający stan zapalny. Ibuprofen jest trzykrotnie mocniejszy, niż łagodny paracetamol ale też i bardziej toksyczny. Szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie osiąga już po pierwszej godzinie od momentu zażycia.

Można podawać go dzieciom, ale dopiero po ukończeniu przez niemowlę 3 miesiąca życia. Ibuprofen dawkuje się co 68 godzin (ściśle według wskazań lekarza). Rynek farmaceutyczny obfituje w preparaty z tą substancją (np. Nurofen czy Ibum), dlatego zaleca się szczególną ostrożność w ich stosowaniu, aby nie dopuścić do przedawkowania. 

 

Nie powinno się go stosować na stan podgorączkowy. Można go jednak łączyć naprzemiennie z paracetamolem, pod warunkiem, że malec ukończył 3. miesiąc życia i zbijanie gorączki u dziecka jednym preparatem okazało się niemożliwe.

Mimo wielu przeciwwskazań, opinie o ibuprofenie są bardzo pozytywne. Dla wielu rodziców to popularny lek przeciwgorączkowy, który podaje się też, gdy wystąpi infekcja lub traktuje jako środek przeciwbólowy.

 

Ibuprofen czy paracetamol na zbicie gorączki u dziecka? 

 

Wielu rodziców maluchów interesuje kwestia, co jest lepsze na gorączkę  paracetamol czy ibuprofen dla dzieci. Zarówno jeden i drugi lek jest skuteczny, lecz to ibuprofen ma działanie przeciwzapalne i jest o wiele mocniejszy od paracetamolu. W dodatku, bardzo małym maluszkom tj. noworodek, ibuprofen dla dzieci jest absolutnie zakazany.

Zbicie gorączki u dziecka nie zawsze jest łatwe. W sytuacjach podbramkowych ibuprofen łączy się z paracetamolem, podając oba leki przeciwgorączkowe naprzemiennie aż do uzyskania pożądanych efektów. Obydwu preparatów nie wolno stosować dłużej, niż 3 dni. Po tym czasie, jeśli gorączka utrzymuje się, należy odwiedzić lekarza.

 

Ibuprofen dla dzieci – czopki, syrop, tabletki

 

Ibuprofen kupimy bez recepty. Forma podania zależy do wieku i możliwości dziecka. 

Postacie ibuprofenu:

 1. Czopki dla dzieci – czopki przeciwgorączkowe w różnych dostępnych dawkach: czopki dla niemowląt – 60 mg, czopki dla dzieci większych w dawce 125 mg i czopki dla dzieci od 6. roku życia, gdzie można podawać ibuprofen czopki 200 gramowe.
 1. Ibuprofen w syropie na gorączkę dla dzieci – zawiesina o różnych smakach – głównie truskawkowa i pomarańczowa. Dobra na gorączkę dla dzieci, które nie tolerują czopków. Syrop można kupić również w dawce Forte. Zawartość ibuprofenu jest wtedy większa i dziecko nie musi przyjmować tylu dawek.
 1. Tabletki – nie tylko tabletki przeciwbólowe dla dzieci, ale i skuteczny lek na gorączkę. Ibuprofen w tabletkach można podawać dzieciom od 12. roku życia.

Jeśli zastanawiamy się, co podać dziecku na gorączkę, wybierzmy dogodną dla niego i dla nas formę podania leku.

 

Ibuprofen dla dzieci – dawkowanie 

 


Lek przeciwgorączkowy dla dzieci taki jak ibuprofen powinien być podawany co 68 godzin, ponieważ jest to substancja mocniejsza, niż paracetamol. Dawkowanie ibuprofenu dla dzieci zależy od wagi i wieku dziecka.

 1. Czopki przeciwgorączkowe dla dzieci – w dawce 60 mg dla dzieci o masie ciała 68 kg stosuje się 1 czopek (maksymalnie 3 czopki na dobę), dzieciom od 812,5 kg wagi podaje się 1 czopek – maksymalnie 4 czopki na dobę. Dawka 125 mg jest przeznaczony dla dzieci z wagą powyżej 12,5 kg (lub dzieci od 2 roku życia) gdzie dawka jednorazowa to 1 czopek, lecz nie więcej, niż 4 czopki w ciągu doby.
 1. Syrop z ibuprofenem – zawiesinę podaje się od 34 razy na dobę w konkretnych dawkach podzielonych:
 • 36 miesięcy (> 5 kg) – 1,25 ml;
 • 612 miesięcy (810 kg masy ciała) – 1,25 ml lecz do 4 razy na dobę;
 • 13 lat – około 2,5 ml;
 • 36 lat – 3.75 ml (waga dziecka pomiędzy 1520 kg);
 • 69 lat ( waga 2030 kg) – około 5 ml;
 • 912 lat (3040 kg) – około 7,5 ml.
 1. Ibuprofen tabletki – podaje się dzieciom od 12. roku życia w dawce 12 tabletek co 4 godziny.

 

Ibuprofen dla dzieci – przeciwwskazania 


Przeciwwskazania do stosowania leku u dzieci to z kolei:
Ibuprofenu nie wolno stosować kobietom w ciąży ani kobietom karmiącym. Substancja ta przenika do mleka matki.

 • uczulenie na ibuprofen,
 • upośledzona czynność nerek i wątroby,
 • u niemowląt o wadze poniżej 6 kg,
 • u dzieci z chorobami serca,
 • przy dusznościach związanych z atakami astmy.

Jeśli dziecko ma różne choroby współistniejące, koniecznie zapytajmy lekarza, czy w razie gorączki możemy podać maluchowi ibuprofen. Może to mieć wpłynąć na pogorszenie jego stanu zdrowia. Leki na zbicie gorączki są toksyczne i przy niewłaściwym stosowaniu mogą wywołać krwawienie z przewodu pokarmowego.

 

Ibuprofen – skutki uboczne, interakcjeZ racji tego, że ibuprofen jest silniejszy od paracetamolu niemal trzykrotnie, jego działania niepożądane także są większe.

Możliwe działania niepożądane ibuprofenu:

 • uszkodzenia wątroby – przy długotrwałym przyjmowaniu tego leku;
 • zaburzenia krzepliwości krwi, ponieważ ibuprofen wpływa na czas krzepnięcia;
 • zaburzenia pracy nerek;
 • reakcje alergiczne, tj. wysypka, pęcherze na skórze;
 • dolegliwości żołądkowe.

Ibuprofen ma szereg interakcji z innymi lekami. Bezwzględnie nie powinno się go stosować u dzieci ze skazą krwotoczną lub przyjmujących kortykosteroidy. Działanie leku może nasilić wtedy ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy podajemy dziecku aspirynę, ponieważ lek taki jak ibuprofen ma osłabione działanie.

 

Źródła

 • Leksykon leków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 • http://pedicetamol.pl – Paracetamol czy Ibuprofen
Tematy: ibuprofen, leki przeciwbólowe, gorączka u dziecka, przeziębienie u dziecka, zbijanie gorączki

Zobacz też

Komentarze