Furagina dla dziecka (w tabletkach i syropie) – działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Ocena: 4.56/5 Głosów: 38
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Furagina (furazydyna, furaginum) hamuje namnażanie się bakterii (E. coli) w moczu odpowiedzialnych za rozwój zakażenia układu moczowego (ZUM). Taki lek na zapalenie pęcherza u dziecka dostępny jest w formie tabletek i syropu. Dawkowanie furaginy zależy od formy środka oraz wagi ciała małego pacjenta. Skutki uboczne podczas leczenia pęcherza furaginą dla dziecka występują rzadko. O czym należy pamiętać, podając ten lek na ZUM?

Co to jest furagina (furaginum)?

 

Szacuje się, że coraz większy odsetek dzieci zapada na choroby związane z układem moczowym, a towarzyszące im zakażenie układu moczowego (ZUM) często przebiega bezobjawowo. Po postawieniu diagnozy zaleca się furaginę. Jest ona najcześciej stosowanym lekiem w przypadku bakteryjnych zakażeń dróg moczowych. Jak działa i dlaczego jest bezpieczna dla dziecka?

Furagina, inaczej furazydyna, należy do grupy syntetycznych chemioterapeutyków. Oznacza to, że do jej produkcji używa się substancji chemicznych nie mających swoich odpowiedników występujących w przyrodzie. Jest niezwykle skuteczna w walce z bakterią Escherichia coli oporną na antybiotyki.

To ważne, gdyż ta bakteria w moczu jest w blisko 90 proc. przyczyną zakażeń układu moczowego. Schorzenie to dotyka najczęściej kobiet i dzieci.

 

Furagina dla dziecka – jak działa ten lek na zapalenie pęcherza?

 

ZUM to zapalenie pęcherza u dziecka. Najcześciej przebiega bezobjawowo. Może towarzyszyć mu gorączka albo niepokój podczas oddawaniu moczu, głównie u maluszków. U dzieci starszych objawia się parciem na pęcherz, lub częstym oddawaniem moczu.

Nieleczone zakażenie układu moczowego u dziecka może skutkować powikłaniami np. ostrym odmieniczkowym zapaleniem nerek. ZUM często nawraca, dlatego istotna jest szybka diagnostyka i leczenie, które na dobre wyeliminuje bakterie z moczu. W tym celu stosuje się furaginę.

Jest to lek na ZUM u dzieci pierwszego rzutu. Mechanizm działania furaginy polega na zahamowaniu namnażania się bakterii, dlatego furagina na zakażenie układu moczowego może być z powodzeniem stosowana jako środek leczniczy lub zapobiegający nawracającym infekcjom dróg moczowych.

 

Furagina – w tabletkach czy w syropie dla dziecka?

 

Niegdyś furagina była dostępna wyłącznie na receptę. Obecnie leki z tą substancją można nabyć w każdej aptece. Ich cena jest wyższa niż cena furaginum na receptę. Koszt to kilkanaście złotych w porównaniu do kilku złotych za opakowanie na receptę.

Obecnie na rynku jest dostępna:

 • furagina dla dzieci bez recepty w tabletkach (50 mg) – tabletki z furaginą są łatwo dostępne. Odpowiedniki tego leku z tą samą substancją czynną można kupić bez recepty; trzeba jednak wiedzieć, że ulotki obu preparatów różnią się; furagina bez recepty ma adnotację, że nie wolno jej stosować u dzieci i młodzieży. Furaginę w tabletkach na receptę mogą zażywać dzieci powyżej 2. roku życia (nie można ich stosować na zapalenie pęcherza u niemowlaka czy noworodka); w przypadku wątpliwości warto poradzić się lekarza lub farmaceuty.
 • furagina w syropie dla dzieci (10mg/ml, butelka 140 mg) – niedawno na rynku pojawił się preparat z furaginą w postaci zawiesiny o smaku pomarańczowym; z pewnością lepszy dla naszych maluszków, którym mogą nie smakować tabletki o gorzkawym smaku; lek ten można nabyć tylko na receptę. Polecany jest dzieciom od 3. miesiąca życia.

 

Jak dawkować furaginę dla dziecka?

 

Leczenie zapalenia pęcherza u dziecka powinna poprzedzać wizyta u lekarza. Istotne jest także wykonanie badań moczu (badanie ogólne, posiew) które potwierdzą obecność bakterii. Ważne, aby zalecony lek na przeziębiony pęcherz u dziecka dawkować zgodnie ze wskazaniami lekarskimi i stosować odpowiednio długo, aby zapobiec nawrotom zakażenia dróg moczowych.

Furagina – dawkowanie u dziecka:

 • w tabletkach – zwyczajowo podaje się od 57 mg na kilogram masy ciała w 2 lub 3 dawkach podzielonych; mniejszym pociechom odliczoną ilość można rozpuścić w mleku, odrobinie wody lub soku (tworzy się furagina w kroplach) i zaaplikować do buzi. Leczenie stosuje się przez 78 dni. W razie nawrotów terapię powtarza się po około 1015 dniach.
 • w syropie (zawiesina) – dawkowanie leku jest identyczne jak w przypadku tabletek; należy pamiętać jednak o prawidłowym przeliczeniu dawek.

Bywa też tak, że leczenie dziecka furaginą jest przewlekłe. Powinno się ono odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza.

 

Furagina dla dziecka – o czym należy pamiętać?

 

Jest kilka ważnych rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, jeśli leczymy dziecko furaginą.

 • Zadbajmy o to, aby pokarm dla dziecka był bogaty w białko – zwiększy to skuteczność leczeniu zapalenia pęcherza furaginą u dziecka.
 • Furagina działa lepiej w połączeniu z witaminami z grupy B – pamiętajmy o tym, by dieta małego pacjenta była bogata w witaminy z tej grupy na czas kuracji (obecnie na rynku można kupić kaszki i mleka z ich dodatkiem).
 • Unikajmy cytrusów na czas kuracji – większe dawki witaminy C mogą zwiększać toksyczność furaginy. Zanim podamy witaminę C naszemu maluchowi, porozmawiajmy o tym z lekarzem.

Prawidłowa dieta i przestrzeganie zaleceń zwiększy efektywność leczenia zapalenie pęcherza u dziecka.

 

Furagina – skutki uboczne u dziecka oraz przeciwwskazania

 

Furaginum jest lekiem bezpiecznym. Rzadko mamy do czynienia z sytuacją, kiedy furagina powoduje skutki uboczne u dzieci. Jeżeli wystąpią, to zwykle te o łagodnym przebiegu tj: biegunka, obniżony apetyt lub zaparcia. Bardzo rzadko występuje niewielka reakcja alergiczna.

Furaginum dla dziecka nie wolno podawać w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z:

 • nadwrażliwością malca na substancję czynną, jaką jest furagina,
 • powikłaniami ZUM – w ostrych stanach zapalnych nerek,
 • ciężką niewydolnością nerek,
 • chorobami krwi,
 • schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego,

Furaginy na zapalenie pęcherza u dziecka nie należy podawać także podczas antybiotykoterapii – o ile lekarz nie zadecyduje inaczej (furagina może wchodzić w interakcje z antybiotykami).

Na opisanych przykładach widać, że furagina to skuteczny lek dla dzieci na zapalenie pęcherza. Jak każdy preparat leczniczy, ma swoje plusy i minusy. Mimo tego poinformujmy lekarza, jeśli dziecko przyjmuje również inne leki.

 

Bibiliografia:

 • ZUM u dzieci. Portal edukacyjny. 28.08.17 – Furagina dla dzieci – co to za lek?
 • Ryszard Korbut, Farmakologia po prostu, 2010.
 • Leksykon Leków. Wydawnictwo Medyczne PZWL.
 • Borgis – „Postępy Nauk Medycznych” 3/2000, s. 2328. Klinika Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Ordynator: prof. dr hab. med. Teresa Wyszyńska – Zakażenie układu moczowego u dzieci. Aktualny stan wiedzy.
 • Przegląd Urologiczny. doc. dr hab. n. med. Małgorzata Baka-Ostrowska.
 • Klinika Urologii Dziecięcej, Instytut Centrum Zdrowia Dziecka – Zakażenie układu moczowego u dzieci.
Tematy: furaginum, furazydyna, furagina dla dziecka, zapalenie pęcherza u dzieci, zapalenie pęcherza u dziecka, ZUM u dzieci, zakażenie układu moczowego u dzieci, bank spermy

Komentarze