Domowe sposoby na katar u dziecka – jak leczyć katar w domu?

Ocena: 4.25/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Katar u dziecka najczęściej stanowi objaw przeziębienia. Wodnista wydzielina z nosa, z czasem zmieniająca charakter na gęsty żółty czy zielony śluz, znacznie utrudnia maluchowi funkcjonowanie. Aby pomóc dziecku, warto zastosować domowe sposoby na katar w postaci inhalacji czy zakraplania wody morskiej bądź soli fizjologicznej do noska. W aptekach bez recepty dostępne są także krople i maści (np. maść majerankowa), które pomagają odetkać zatkany nos.

Fotolia

Katar u dziecka – nos zapchany wydzieliną 

 

Najczęstszą przyczyną kataru u dziecka są infekcje wywołane przez wirusy przeziębienia. Z uwagi na ogromną zmienność szczepów wirusów i ich stałe mutacje, najmłodsze dzieci mogą przechodzić nawet do sześciu infekcji wirusowych rocznie, co dla rodziców oznacza problem z częstym, nawracającym katarem. Naturalny przebieg infekcji wirusowej obejmuje początkowo wodnisty, lejący się katar połączony z zapchanym nosem u dziecka, a następnie stopniową zmianę konsystencji wydzieliny w gęsty, żółty lub zielony katar.

Taki rodzaj wydzieliny bywa często mylony z katarem ropnym i niepotrzebnie staje się przyczyną niepokoju rodziców. Jeśli nie towarzyszy mu gorączka i pogarszanie stanu ogólnego dziecka, warto pamiętać, że jest to naturalny proces przebiegu infekcji i nie musi świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym.

Najczęstszymi objawami kataru u dziecka są:

  • zatkany nos u dziecka,
  • trudności z prawidłowym oddychaniem – tzw. sapka słyszalna przy każdym oddechu,
  • wydzielina z nosa o różnym zabarwieniu i konsystencji,
  • nosowa mowa,
  • upośledzenie węchu.

  

Jakie są domowe sposoby na katar u dziecka?

 

Jeśli dziecko ma katar od stosunkowo niedługiego czasu i nie towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, warto zacząć leczenie od domowych sposobów.

Początkowo rodzice mają zwykle do czynienia z zapchanym noskiem i wodnistym katarem u dziecka, który znacznie utrudnia mu oddychanie oraz zaburza sen. Najmłodsze dzieci nie są w stanie samodzielnie oczyścić jamy nosowej, dlatego trzeba im w tym pomóc. Domowym sposobem na katar jest stosowanie aspiratora do nosa. Z jego pomocą można skutecznie odessać nadmiar wydzieliny. W aptekach dostępne są aspiratory ręczne bądź też podłączane za pomocą specjalnej końcówki do odkurzacza (po wcześniejszym zmniejszeniu jego siły ssącej). O demonstrację prawidłowego stosowania aspiratora do oczyszczania nosa warto poprosić farmaceutę.

Inną metodą naturalnego leczenia kataru u dziecka jest zakrapianie roztworu soli fizjologicznej do nosa (dostępny w aptece bez recepty, w jednorazowych, plastikowych ampułkach). Na zatkany nos pomoże także woda morska (do nosa można wprowadzać ją dziecku kilka razy dziennie). Rozrzedzenie wydzieliny zapychającej nosek ułatwia jej odciągnięcie lub wydmuchanie przez dziecko oraz zmniejsza ryzyko zakażenia bakteryjnego zalegającego śluzu.

Na katar dla dzieci dopuszczalne jest także stosowanie inhalacji. Poleca się inhalacje z soli fizjologicznej (0,9 proc.) – wtedy zabieg ma działanie nawilżające błonę śluzową nosa – lub roztworu chlorku sodu o wyższym stężeniu (3–5 proc.) taka inhalacja delikatnie upłynnia gęstą wydzielinę i pomaga odetkać nos dziecku.

Inhalacje na katar nie powinny jednak zawierać silnie drażniących olejków aromatycznych, które często stosowane są u osób dorosłych.

 

Leczenie kataru w domu – krople do nosa, maść majerankowa  

 

Dla malucha powyżej 3. miesiąca życia polecane są krople do nosa dla dzieci zmniejszające nadmierne wydzielanie śluzu – krople te przydają się szczególnie na wodnistą wydzielinę z nosa. Preparaty miejscowe do nosa dla dzieci są dostępne bez recepty i zawierają te same substancje co dla dorosłych (ksylometazolina, oksymetazolina), ale w znacznie mniejszym stężeniu. Należy pamiętać jednak, by nie stosować ich dłużej niż 5 dni (najlepiej 3–4 dni lub tylko doraźnie do zwalczania zatkanego nosa u dziecka). Choć krople na katar obkurczające błonę śluzową znacznie ułatwiają oddychanie i często umożliwiają spokojne przespanie nocy – nadużywane mogą prowadzić do zaniku błony śluzowej czy jej znacznych uszkodzeń i zniszczenia nabłonka węchowego w nosie dziecka.

Na katar u rocznego dziecka można już zastosować znaną od lat maść majerankową dostępną bez recepty. Jej delikatny zapach ułatwia oddychanie, a zawarta w składzie wazelina łagodzi podrażnienia skóry okolicy nosa. Maść stosuje się zewnętrznie – pod nosem, uważając by nie zaaplikować leku do nozdrzy.

  

Katar u niemowlaka – jak naturalnie pomóc dziecku? 

 

Stosowanie domowych sposobów na katar u niemowlaka powinno być szczególnie ostrożne. Do trzeciego miesiąca życia domowe leczenie zatkanego noska w domu polega na delikatnym odsysaniu wydzieliny, której niemowlę nie potrafi się samo pozbyć oraz nawilżaniu błony śluzowej nosa za pomocą soli fizjologicznej czy wody morskiej do nosa.

Przeciwwskazane jest stosowanie ziół do inhalacji czy olejków aromatycznych na katar u 2-miesięcznego czy 3-miesięcznego dziecka – mogą one podrażnić delikatną błonę śluzową górnych dróg oddechowych, wywołać nagły skurcz oskrzeli lub reakcje alergiczne.

Krople do nosa dla niemowląt zawierające substancje obkurczające błonę śluzową nosa powinny być stosowane dopiero po trzecim miesiącu życia.

Aby odetkać zatkany nos u niemowlaka i ułatwić mu oddychanie, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi (specjalne nawilżacze powietrza bądź mokry ręcznik położony na grzejniku) oraz lekko uniesioną pozycję w łóżeczku.

  

Ciągle zatkany nos – co robić, kiedy katar u dziecka nie mija?

 

Stosowanie domowych sposobów na katar u dziecka może przynieść mu ulgę, jednak warto wiedzieć, kiedy z zatkanym nosem u dziecka należy pójść do lekarza już na początku choroby.

Rodziców powinien zaniepokoić przede wszystkim katar i gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza ze współwystępującymi objawami ogólnymi u dziecka: zmęczeniem, apatią, rozdrażnieniem, płaczem czy niechęcią do jedzenia. Również, kiedy dziecko ma katar i kaszel, należy podejrzewać rozwijający się stan zapalny (szczególnie u najmłodszych dzieci ważne jest wykluczenie infekcji dolnych dróg oddechowych).

O wizycie lekarskiej warto również pomyśleć, gdy katar u dziecka utrzymuje się ponad tydzień i zaczyna przypominać wydzielinę ropną może to być objaw zapalenia zatok.

Przewlekły katar u dziecka to katar trwający powyżej 3 tygodni. Jeśli domowe sposoby okazują się nieskuteczne, a katar nadal trwa, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Prawdopodobną przyczyną przewlekającego się kataru mogą być schorzenia alergiczne (wówczas katar ma zwykle charakter zanikający i nawracający) bądź też przyczyny laryngologiczne (na przykład przerost migdałków). Rzadziej przyczyną ciągłego kataru i stale zapchanego nosa u dziecka jest ciało obce włożone przypadkowo do nosa podczas zabawy, ale również taką przyczynę należy wykluczyć. 

 

Płukanie nosa skuteczny sposób na katar

 

Tematy: domowe sposoby na zatkany nos u dziecka, dmowe sposoby na zatkany nos u niemowlaka, na zatkany nos u dziecka, woda morska dla dzieci, inhalacje na katar, krople do nosa dla dzieci

Komentarze