Co zrobić, kiedy dziecko zostanie ugryzione przez owada?

Ocena: 4.74/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ukąszenia owadów u dzieci są szczególnie uciążliwe. Maluchom trudno znieść świąd i pieczenie skóry po ugryzieniu komara czy meszki. O wiele bardziej problematyczne jest ugryzienie osy czy pszczoły, wywołujące często miejscowy obrzęk i silne pieczenie. Jak pomóc dziecku? Jakie są sposoby na złagodzenie dolegliwości? Kiedy udać się do lekarza?

Fotolia

Ukąszenia owadów – zaczerwienienie, świąd, obrzęk skóry 

 

Okres wiosny oraz lata to czas kiedy jesteśmy narażeni w dużo większym stopniu na ukąszenia przez różnego rodzaju owady, które mają w tym czasie szczyt swojej aktywności. Ugryzienie meszki czy ukąszenie komara zdarzają się najczęściej, a jednocześnie wiążą się z z wystąpieniem najłagodniejszych objawów miejscowych. O wiele bardziej niebezpieczna jest sytuacja, w której dziecko ugryzła osa, pszczoła czy pająk. Szczególnie groźne jest ugryzienie kleszcza, które często zauważamy dopiero wówczas, gdy na ciele malucha pojawia się rumień. 

Skóra w miejscu ukąszenia jest czerwona i swędzi, a drapanie nasila podrażnienie naskórka. Zdarza się, że u dziecka obserwujemy miejscową opuchliznę, może wystąpić także niewielka, ale trudno gojąca się ranka. 

Objawy po ukąszeniach są zwykle dość uciążliwe, szczególnie kiedy pokąsanie było wielomiejscowe. Do wcześniej wymienionych objawów miejscowych mogą dołączyć w niektórych przypadkach objawy ogólne takie jak stan podgorączkowy lub gorączka, objawy grypopodobne czy zmęczenie. 

Najpoważniejszym, zagrażającym życiu stanem jest wstrząs anafilaktyczny, będący silną reakcją alergiczną na jad owada. Wymaga on natychmiastowej pomocy lekarskiej. który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

 

Maść, żel, plasterki – sposób na ukąszenia dla dzieci 

 

Aby złagodzić dolegliwości związane z ukąszeniem przez owada, które dla dzieci są szczególnie trudne do zniesienia, warto zaopatrzyć się w dostępne bez recepty preparaty łagodzące świąd i pieczenie skóry. y, które wspomogą łagodzenie objawów po ukąszeniach. W aptekach dostępne są przeróżne postacie preparatów: żele, maści, aerozole, płyny czy kremy

Szeroka gama produktów i ich dostępność pozwoli wybrać odpowiedni produkt. W składzie środków tego typu warto szukać takich substancji jak:

 • panthenol – należy do grupy witamin B, ma działanie łagodzące, przyspiesza gojenie się ran;
 • menthol – chłodzi, działa łagodząco;
 • hydrokortyzon – działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. 

Sposobem na ukąszenia są także żele działające na zasadzie osmozy. Dzięki temu toksyny zawarte w jadzie zostają "wypompowane" ze skóry. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci mogą być plasterki na ukąszenia. 

 

Co robić, kiedy dziecko ukąsi owad?

 

Oprócz dostępnych w aptekach środków łagodzących objawy po ukąszeniach owadów możemy starać się pomóc dziecku stosując domowe środki w celu złagodzenia nieprzyjemnych symptomów. Wśród domowych sposobów na ukąszenia u dzieci możemy wymienić:

 • przyłożenie kostki lodu;
 • posmarowanie miejsca po ukąszeniu (jeśli nie ma widocznej rany) pastą do zębów – mentol, który jest zawarty w większości tych produktów spowoduje złagodzenie objawów;
 • przyłożenie miąższu aloesu na zaczerwienione miejsce;
 • przemywać skórę sokiem z cytryny.

Sposoby te można stosować w przypadku łagodnych stanów po ukąszeniach owadów. W przypadku stanu zapalnego po użądleniu owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły, szerszenie) należy przede wszystkim usunąć żądło. Dopiero po usunięciu można zastosować preparaty łagodzące.

 

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

 

W większości przypadków po ukąszeniach przez owady objawy utrzymują się kilka dni, a przy zastosowaniu powyższych sposobów są mało nasilone. Jednak w niektórych przypadkach należy zgłosić się do lekarza. Porady specjalisty wymaga mnogie pokąsanie z mocno nasilonymi objawami i wystąpienie objawów ogólnych. Konsultacja jest potrzebna także wtedy, kiedy dziecko ugryzie kleszcz (gdy wystąpi tzw. rumień wędrujący), a także wówczas gdy mamy do czynienia ze znacznie nasilonymi objawami miejscowymi po użądleniu (przede wszystkim przy dużym opuchnięciu, zwłaszcza w okolicach twarzy). 

Bezwzględnie i jak najszybciej należy zgłosić się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę, jeśli pojawiają się objawy wstrząsu anafilaktycznego. W Polsce wstrząs anafilaktyczny spowodowany przez ukąszenia owadów najczęściej spowodowany jest przez użądlenie owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły, szerszenie). Objawy wstrząsu anafilaktycznego mogą rozwijać się bardzo dynamicznie dlatego należy działać szybko, jeśli po użądleniu pojawiają się:

 • szybko narastający obrzęk,
 • uogólnione zmiany skórne – pokrzywka, wysypki, świąd,
 • zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha,
 • duszność, ból w klatce piersiowej,
 • chrypka, osłabienie, utrata przytomności. 
Tematy: ukąszenia owadów u dziecka, ugryzienie meszki, ukąszenie komara u dziecka, maść na ukąszenia, żel na ukąszenia, sposoby na ukąszenia

Komentarze