Chroń dziecko przed boreliozą
Jak zapobiegać tej chorobie, jak się upewnić, że dziecko nie przyniosło kleszczy i kiedy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Jak zapobiegać tej chorobie, jak się upewnić, że dziecko nie przyniosło kleszczy i kiedy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę, po powrocie ze spaceru zawsze dokładanie sprawdzaj, czy nie przynieśliście ze sobą kleszczy.
Konsultacja: Anna Jaworska, lekarz rodzinny
Niestety nie wszystkie pamiątki z sielskich wakacji nad jeziorami czy rodzinnych wypadów do lasu są miłe. Jedną z tych gorszych są kleszcze i przenoszona przez nie borelioza. Podpowiadamy, jak można zapobiegać tej chorobie, jak ją poznać i jak się ją leczy. Ważne, by dowiedzieć się o niej jak najwięcej, nawet jeśli problem nas nie dotyczy. Dzięki temu nie zlekceważymy pierwszych objawów, szybko podejmiemy leczenie i zapobiegniemy powikłaniom. A te w przypadku boreliozy mogą być bardzo groźne.
Główny problem z boreliozą polega na tym, że możliwych jej objawów jest mnóstwo. Do tego na początku może być trudno powiązać je z chorobą. Nawet lekarze mają czasem problem z diagnozą.
Objawy boreliozy u dzieci są takie same jak u dorosłych. Ale czujność powinna być większa bo maluchy często nie potrafią precyzyjnie opisać, co im dolega. Poza tym objawy boreliozy mogą się w ciągu kolejnych dni zmieniać, pojawiać nowe, więc jeszcze trudniej jest rodzicom je uchwycić i odpowiednio szybko zareagować. Dlatego najmłodszych trzeba szczególnie chronić przed kleszczami i dokładnie oglądać po powrocie do domu. Zwłaszcza głowę (także za uszami i kark) - dzieci są niskie i dlatego kleszcze atakują ich głowy częściej niż głowy dorosłych. Z tego też powodu nie zapominaj nakładać dziecku czapki. Pamiętaj też, że kleszcze wędrują tam gdzie ciepło, więc sprawdź też koniecznie miejsce pod pachami i pachwiny.
W ciąży warto szczególnie uważać podczas spacerów po lesie (są ciężarne, które wolą zupełnie zrezygnować z takich przechadzek) i unikać miejsc porośniętych krzakami, gdyż to właśnie one są zwykle siedliskiem kleszczy. Nie ma niezbitych dowodów na to, że borelioza uszkadza płód lub powoduje poronienie, ale i tak jej konsekwencje mogą być dla każdego bardzo poważne, a w ciąży wiążą się jeszcze z dodatkowym stresem i niepokojem, czy na pewno w żaden sposób nie ucierpi dziecko.
Czytaj dalej na drugiej stronie: Chroń dziecko przed boreliozą
Komentarze