Bóle stawów u dzieci – jakie są przyczyny bolących stawów u dziecka?

Ocena: 4.57/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyny bólu stawów u dzieci uzależnione są od jego lokalizacji i nasilenia. Kiedy dziecko skarży się na ból kolana, powodem bywa stłuczenie, stan zapalny czy choroba Osgooda-Schlattera. Ból bioder u dziecka może wskazywać na problemy reumatyczne, np. toczeń. Z kolei ból stawu łokciowego bywa objawem chorób zakaźnych. Gdy dziecko bolą stawy, należy wziąć pod uwagę dolegliwości dodatkowe: opuchliznę, zaczerwienienia, gorączkę.

Fotolia

Bóle stawów – jak rozpoznać, że dziecko bolą stawy? 

 

Bóle stawów pojawiają się u dzieci w różnym wieku. W zależności od lokalizacji dolegliwości, stopnia ich nasilenia i subiektywnej reakcji dziecka, możemy doszukiwać się wielu przyczyn bolących stawów. Jak je różnicować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością istotne są współtowarzyszące problemom ze stawami objawy, takie jak:

 • obrzęk stawu,
 • ocieplenie wskazywanego przez dziecko miejsca,
 • zmiana koloru skóry,
 • zapalenie,
 • narastający ból stawów.

Często dzieci nie potrafią określić dokładnego miejsca oraz intensywności objawów. Z tego powodu sygnalizują je ogólnie, mówiąc: „boli mnie noga”, niezależnie czy jest to ból stawów kolanowych czy biodrowych. Z tego też powodu, nie powinniśmy zwlekać z wizytą lekarską tak, by jak najwcześniej wykluczyć konkretne jednostki chorobowe. Bóle stawów u dzieci mogą być związane z urazem, być oznaką zapalenia stawów lub też dotyczyć innych chorób, nawet nowotworowych.

 

Bóle stawów u dzieci – przyczyny

 

Czynniki, przez które dziecko skarży się na ból stawów, są zróżnicowane.

Kiedy staw boli i jest spuchnięty przyczyną mogą być: 

 • urazy,
 • bóle stawów w przebiegu infekcji bakteryjnych lub wirusowych,
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • choroby jelit o charakterze przewlekłym,
 • nowotwory o przebiegu łagodnym oraz złośliwym,
 • wady wrodzone,
 • hemofilia.

 

Ból stawu bez opuchlizny może wskazywać na:

 • nowotwory (łagodne i złośliwe),
 • choroby ortopedyczne np. jałowa martwica głowy kości udowej, chora Osgooda-Schlattera,
 • bóle przeciążeniowe, bóle wzrostowe.

 

Ból kolana u dziecka – ból stawu kolanowego

 

Urazy kolana – bolące, stłuczone kolano 

 

Ból stawu kolanowego po urazie nie należy do rzadkości. Grupą dzieci najbardziej narażonych na tego typu uszkodzenia są pacjenci z obniżonym napięciem mięśniowym. Objawy bólu w kolanie zlokalizowane w przedniej jego części mogą wskazywać na uszkodzenia rzepki. Jeśli ból kolana u dziecka, na przykład po upadku, gwałtowanie się nasila, towarzyszy temu odciążanie chorej kończyny, należy pilnie zgłosić się do lekarza. Podobnej, niezwłocznej konsultacji, wymagają takie objawy jak: ból stawu i gorączka, ogólne rozbicie czy też tkliwość i opuchlizna stawu.

 

Wady postawy, wiotkość stawów 

 

Kiedy dziecko ma ból stawów, warto uważnie obserwować całą jego postawę, w tym ustawienie stóp. Koślawe stopy mogą bowiem być powodem bólu kolan u dziecka.

Hipermobliność, czyli tzw. wiotkość stawów, to problem nadmiernej ruchomości tych struktur, wynikająca z nieprawidłowej budowy tkanki łącznej. Jej zewnętrznym objawem będą tzw. przeprosty, również może powodować bolesność stawów u dzieci. Hipermobilność może prowadzić do częstych podwichnięć i zwichnięć stawów, bólu mięśni i bólu pleców. 

 

Choroba Osgooda-Schlattera

 

Ból stawów wywołany jest stanem zapalnym elementów anatomicznych zlokalizowanych na kości piszczelowej, który nie ma podłoża infekcyjnego. Częściej obserwowane u aktywnych ruchowo chłopców w wieku 10–15 lat, gdzie w wyniku biegania czy innych czynności, dochodzi do wielu mikrourazów. Niepokojący powinien być ból stawów po wysiłku fizycznym, zaczerwienie, nadmierne ocieplenie, dyskomfort podczas uciskania. Zazwyczaj po odpoczynku, ból powinien ustąpić.

Podobne objawy może tez dawać infekcyjne zapalenie stawu biodrowego u dzieci. Dlatego w tym wypadku warto skorzystać z porady lekarza. Leczenie polega na okresowym ograniczeniu aktywności ruchowej tak, by zminimalizować objawy bólowe. Niekiedy konieczne jest unieruchomienie kończyny oraz korzystanie z dodatkowego zaopatrzenia ortopedycznego: kul, szyn czy ortez. Oprócz tego, stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii: jonoforezę, ultradźwięki czy laseroterapii.

 

MZIS – Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów

 

Ból stawu kolanowego u dziecka może wskazywać na MZIS. Kiedy dziecko zgłasza ból kolan po spacerze, niechęć do chodzenia, czy nocne bóle nóg należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Dzieci mogą się także skarżyć na ból stawu skroniowo-żuchwowego, utrudniający jedzenie czy mycie zębów, a także ból rak i stóp. Często choroba ta jest mylona z bólami wzrostowymi u dzieci.

 

Ból stawów kolanowych u dziecka a nowotwór 

 

Kolejną przyczyną bólu stawu kolanowego (także biodrowego), u dzieci mogą być nowotwory kości przebiegające łagodnie bądź złośliwie. Najczęściej występującym nowotworem kości u dzieci jest mięsak kościopochodny osteosarcoma) i mięsak Ewinga. Często ich przebieg jest złośliwy, przebiega z bólem kolana i innych stawów, nadmierną sztywnością, obrzękiem, tkliwością chorobowo zmienionego miejsca. Najczęściej dotyka nastolatków.

Kolejnym nowotworem dającym początkowo podobne dolegliwości bólowe jest ostra białaczka limfoblastyczna i ostra białczka szpikowa. Na pewnych etapach choroby, białaczka jest często mylona z chorobami reumatoidalnymi. Ma swój początek w szpiku kostnym, zlokalizowanym w kościach długich, płaskich i w trzonach kręgowych. Kości długie to na przykład: kość udowa czy żebra. Nowotwór ten charakteryzuje się powstawaniem nietypowych komórek w szpiku kostnym, zwanych blastami.

Bóle kostno-stawowe u dziecka pojawiają się najczęściej, gdy komórki blastyczne zwiększą strefę swego działania. Oprócz tego możemy zauważyć, powiększenie węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych( śledziony, wątroby). Bóle nowotworowe, często pojawiają się u dzieci nocą, budząc je ze snu. Są znacznie silniejsze niż bóle wzrostowe (trwają krócej , mniej nasilone). W ciągu dnia, możemy obserwować utykanie u dziecka, powłóczenie nogą. Dziecko staje się apatyczne, mniej aktywne, masa jego ciała w krótkim czasie gwałtownie spada. 

 

Co oznacza ból stawu biodrowego u dzieci?

 

Ból biodra u małych dzieci 

 

Młodsze dzieci do 4.roku życia mogą skarżyć się na ból stawu biodrowego. 

 • Bakteryjne zapalenie stawu biodrowego dotyczące także kości i szpiku. Narażeni są głównie chłopcy. Charakterystyczne objawy to: ostry, nasilający się ból, ograniczenie ruchu, opuchlizna, zlokalizowane głównie w okolicy pachwiny. Daje podobne objawy do choroby Osgooda-Schlatera.
 • Przemijające zapalenie stawów, które może być związane z infekcją dróg oddechowych o charakterze wirusowym. Dotyka częściej chłopców. Dzieci często unikają obciążania chorej nogi, utykają, skarżą się na ból o zmiennym nasileniu. 
 • Choroby reumatyczne – MZIS
 • Nowotwory.

 

Ból stawu biodrowego u starszego dziecka 

 

Ból biodra u 4-latka i dzieci do 8. roku życia, mogą doświadczyć takich chorób, jak:

 • jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Perthesa) –ojawia się częściej u chłopców. Ból nasila  stawów się zwłaszcza po większym wysiłku fizycznym. Typowy jest ból w pachwinie i okolicach, dziecko utyka. Dolegliwości te mylone są często z bólami wzrostowymi u dzieci. W chorobie Perthesa osłabione zostaje odwodzenie oraz ruchy rotacji kończyny dolnej. Możemy zauważyć, ze pośladek dziecka po stronie chorej jest płaski. Noga może ulec skróceniu.
 • Nowotwory.
 • Choroby reumatyczne.

 

Ból biodra u młodej osoby 

 

Przyczyną bolących stawów u starszych dzieci, po 8. roku życia, często są urazy sportowe. Dolegliwości mogą wywoływać także następujące choroby:

 • Choroby reumatyczne – MZIS, SLE (toczeń rumieniowaty układowy). Charakterystycznym objawem SLE u dzieci jest: obrzęk stawu, wysypka na skórze dziecka kształtem przypominająca motyla, spadek aktywności, ogólne rozbicie, owrzodzenie jamy ustnej, nadwrażliwość na słońce.
 • SCFE  młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej. To choroba stawu biodrowego, która może doprowadzić do martwicy Dzieci skarżą się na ból całej kończyny dolnej, głównie: biodra, uda i kolana. Często utykają.

Nigdy nie możemy bagatelizować bólu stawu biodrowego u dzieci. Może on świadczyć nie tylko o zapaleniu toczącym się w omawianym rejonie ciała. Wielokrotnie przyczyna bólu jest oddalona od problematycznego miejsca wskazywanego przez dziecko. Może to oznaczać problemy z jamą brzuszną czy też dysfunkcje stawu krzyżowo-biodrowego. W takich sytuacjach, wymagana jest konsultacja lekarska.

 

Dlaczego dziecko boli łokieć?

 

Ból stawu łokciowego u dzieci, może być związany z:

 • chorobami reumatycznymi ( MZIS, SLE),
 • chorobami zakaźnymi (borelioza, reaktywne zapalenie stawów),
 • urazami.

Ból łokcia u dziecka, może ograniczać ruchy całej kończyny górnej, a zwłaszcza stawu barkowego. Często początkowe objawy nie dają pełnego obrazu choroby, dlatego znalezienie przyczyny jest tak trudne. Mimo charakterystycznych symptomów, cześć dolegliwości może być wspólna dla kilku chorób. Warto zatem jak najszybciej skonsultować problem dziecka z lekarzem specjalistą.

Jeśli pojawia się ból po bocznej stronie łokcia i ma charakter promieniujący do przedramienia oraz nadgarstka po stronie grzbietowej, może sygnalizować powstanie tzw. łokcia tenisisty. Ból nasila się podczas ruchów nadgarstka: czynności manipulacyjnych, po ściśnięciu dłoni na powitanie. Dolegliwość ta może pojawić się u dzieci po 16. roku życia i starszych. W leczeniu łokcia tenisisty stosuje się zabiegi fali uderzeniowej, niekiedy wstrzykuje się osocze małopłytkowe. Pomocny może okazać się kinesiologytaping oraz terapia powięziowa.

Tematy: ból stawów u dzieci, ból kolana u dziecka, ból bioder u dziecka, zapalenie stawów u dzieci, młodzieńcze idiopatyczne zapalnie stawów

Komentarze