Ból żołądka u dziecka – jakie są przyczyny i co podać na bolący żołądek?

Ocena: 4.31/5 Głosów: 107
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyny bólu żołądka u dziecka najczęściej wiążą się z zatruciem pokarmowym, błędem dietetycznym lub stanowią objaw jelitówki, czyli grypy żołądkowej. Dziecko skarży się na skurczowy ból brzucha, wymiotuje, może pojawić się gorączka. Aby pomóc dziecku, warto zastosować wówczas domowe sposoby – na bolący żołądek skuteczny jest np. napar z rumianku. Kiedy ból żołądka jest nagły, ostry i bardzo silny, należy zabrać dziecko do lekarza.

Fotolia

Jakie są przyczyny bólu żołądka u dziecka? 

 

Ból brzucha to częsty powód konsultacji pediatrycznej. Problemy z żołądkiem wiążą się z bólem nadbrzusza, czyli ponad pępkiem. Wśród przyczyn bólu żołądka u dziecka możemy wymienić:

 • zatrucie pokarmowe,
 • błąd dietetyczny,
 • nieżyt żołądkowo-jelitowy, czyli tak zwana grypa jelitowa (jelitówka),
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna. 

Najczęściej dziecko boli żołądek po jedzeniu na skutek błędu lub zatrucia, a także w przebiegu grypy żołądkowej. Najpoważniejsze czynniki wywołujące dolegliwosci, choć zdecydowanie rzadko spotykane u dzieci, szczególnie młodszych, to wrzody i choroby zapalne jelit, które powodują bóle brzucha u dziecka, a przy powikłaniach silny ból żołądka.

  

Dziecko boli brzuch i wymiotuje – co to znaczy? 

 

Ból żołądka i wymioty u dziecka, a także biegunka czy odbijanie to typowe objawy niestrawności – u dziecka i osoby dorosłej. Maluch skarży się na skurcze jelit, dodatkowo często występuje problem nadmiaru gazów czy wzdęć. 

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka może współwystępować z szeregiem innych objawów, zwłaszcza jeśli za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada zatrucie pokarmowe, wynikające np. ze spożycia nieświeżego produktu, czy grypa jelitowa związana z zakażeniem drobnoustrojami. 

Do objawów ogólnych, które możemy zauważyć wówczas u małego pacjenta zalicza się: 

 • podwyższona temperatura ciała,
 • ogólne osłabienie,
 • niechęć do jedzenia,
 • objawy przeziębienia – katar, kaszel, ból gardła. 

  

Co podać dziecku na bolący żołądek?  

 

Rodzice często zastanawiają się co na ból żołądka można podać dziecku, jednak nie ma jednego sprawdzonego i uniwersalnego leku na ból żołądka, który pomoże w każdej sytuacji.  Jeśli dyskomfort wywołany jest nieżytem żołądkowo-jelitowym, zatruciem czy błędem dietetycznym, nie powinniśmy podawać dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, ponieważ mogą one nasilić dolegliwości, podrażniając błonę śluzową żołądka.

W takiej sytuacji sprawdzą się domowe sposoby, które pomogą złagodzić objawy. Na bolący żołądek warto podać dziecku:

 • napary z rumianku – zawarte w nim związki działają rozluźniająco, łagodząc skurczowe bóle brzucha;
 • ugotowane siemię lniane – śluz wytwarzany przez nasiona lnu powleka żołądek i jelita, działając ochronie; 
 • napar z mięty – ziele przyspiesza procesy trawienne poprzez stymulacje produkcji soków żołądkowych.

Jeśli mamy do czynienia z zatruciem pokarmowym, a dziecko ma silny ból żołądka i wymiotuje, nie należy powstrzymywać wymiotów, ponieważ jest to naturalny odruch obronny organizmu, który pomaga w usunięciu szkodliwych substancji. W takim przypadku trzeba kontrolować stan dziecka, po wymiotach zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli wymioty nie ustępują, a stan małego pacjenta pogarsza się należy, skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczna kilkudniowa hospitalizacja.

W przypadku nagłego silnego, ostrego bólu żołądka u dziecka, konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, ponieważ możemy mieć do czynienia ze stanem zagrażającym jego życiu. 

  

Dziecko boli żołądek – kiedy do lekarza?

 

Większość przypadków bólu brzucha czy też bólu żołądka u dziecka z jakimi zgłaszają się rodzice do lekarza ma tak zwane przyczyny czynnościowe. Oznacza to, że w trakcie szerokiej diagnostyki nie znajdujemy widocznego powodu dolegliwości. Objawy często ustępują wówczas z wiekiem, zwłaszcza kiedy dziecko bóli żołądek ze stresu, a z biegiem czasu uczy się radzić sobie z presją otoczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zauważamy pewne objawy alarmujące, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zacząć diagnostykę. Niepokój rodzina powinny wzbudzić:

 • ból brzucha u dziecka w nocy budzący ze snu;
 • nagłe pojawienie się problemów z wypróżnianiem u dziecka – zaparcia, biegunki, domieszki krwi lub śluzu w stolcu;
 • ostry ból żołądka lub brzucha w innej okolicy;
 • zahamowanie wzrastania i przyrostu masy ciała;
 • inne objawy towarzyszące, takie jak gorączka, bóle stawów, postępujące osłabienie;

Do lekarza warto udać się także wtedy, gdy występują choroby zapalne jelit w najbliższej rodzinie. 

Powyższe symptomy mogą wskazywać na rozwój chorób wymagających intensywnego leczenia, a nawet pilnego zabiegu operacyjnego.

Tematy: ból żołądka u dziecka, bolący żołądek u dziecka, ból brzucha u dziecka nad pępkiem, ból nadbrzusza u dziecka, co na ból żołądka

Komentarze