Ból w klatce piersiowej u dziecka – jakie są przyczyny bólu w mostku?

Ból w klatce piersiowej u dziecka rzadko miewa związek z problemami z sercem. O wiele częściej przyczyną kłucia czy gniecenia jest choroba układu oddechowego. Ból w piersiach przy oddychaniu, duszności i uporczywy kaszel to objawy mogące wskazywać na zapalenie oskrzeli czy płuc. Z kolei ból mostu po wysiłku bywa oznaką schorzeń układu mięśniowo-szkeletowego. Co jeszcze może oznaczać ból w okolicy mostka u dziecka?

Dziecko boli w klatce piersiowej – co to znaczy?

Ból w klatce piersiowej u dzieci stanowi poniżej 1 proc. przyczyn, z którymi rodzice zgłaszają się na konsultacje pediatryczne w oddziałach pomocy doraźnej. Ból za mostkiem opisywany jest jako kłucie, ucisk, pieczenie, gniecenie lub rozpieranie. Czasami może promieniować lub z upływem czasu, przybranej pozycji albo fazy oddechu zmieniać swoje natężenie. Po jego charakterystyce zazwyczaj udaje się ustalić, który z układów jest za niego odpowiedzialny.

Występowanie bólu w piersiach u dziecka w 99 proc. związane jest z:

  • chorobą układu mięśniowo-szkieletowego,
  • chorobą układu oddechowego,
  • chorobą układu pokarmowego,
  • inną przyczyną, np. chorobą o podłożu psychogennym, chorobą piersi u dziewcząt, chorobą infekcyjną czy chorobą kręgosłupa.

Zaledwie 1 proc. przyczyn bólu w okolicy mostka u dzieci stanowią choroby układu krążenia.

Przeczytaj też: Powikłania po COVID-19 u dzieci

Ból w klatce piersiowej u dziecka po wysiłku

Bóle w piersiach pochodzenia mięśniowo-szkieletowego są w większości wynikiem nieprawidłowej postawy lub intensywnych ćwiczeń fizycznych. W pierwszym przypadku do czynienia mamy z chorobami kręgosłupa i uciskami na nerwy rdzeniowe, co powoduje dolegliwości.

W przypadku drugim dyskomfort związany jest z powysiłkowym zmęczeniem mięśni i przeciążeniem stawów. Ból w mostku opisywany jest jako ostry, kłujący i nasila się w czasie wykonywania ruchów.

Ból w klatce piersiowej po wysiłku koniecznie należy różnicować z bólem w klatce piersiowej u dziecka podczas skakania czy innej aktywności ruchowej, gdyż ten sugeruje znaczne poważniejsze podłoże kardiologiczne.

Ponadto przyczyną dolegliwości bólowych mogą być także zapalenia chrząstek żebrowych czy stawów żebrowo-mostkowych.

Ból w mostku, duszności, kaszel – jakie są przyczyny?

Przyczyną bólu w okolicy mostka u dziecka mogą być również choroby układu oddechowego, przede wszystkim:

  • astma oskrzelowa – pojawia się ból w piersiach i problemy z oddychaniem związane z napadami uporczywego, męczącego kaszlu suchego w nocy; dziecko może skarżyć się także na uczucie gniecenia w mostku;
  • zapalenie oskrzeli – występuje ucisk w klatce piersiowej i suchy kaszel z czasem zmieniający charakter na produktywny; dławiącemu kaszlowi nierzadko towarzyszą wymioty; u starszych dzieci może wystąpić ból w klatce piersiowej przy oddychaniu, zwłaszcza głębokim;
  • zapalenie płuc – może wystąpić ból w klatce piersiowej i duszności, kaszel, ogólne uczucie rozbicia i brak apetytu.

Za dolegliwości bólowe może być także odpowiedzialna odma opłucnowa. U dzieci występuje ona sporadycznie, predysponowani są do niej przede wszystkim młodzi, wysocy i szczupli chłopcy. Odma opłucnowa to występowanie powietrza w jamie opłucnowej, spowodowane urazem lub samoistnym pęknięciem pęcherza rozedmowego, może jej towarzyszyć duszność i kaszel. Wymaga ona niezwłocznej konsultacji specjalistycznej.

Ból za mostkiem i pieczenie w gardle

Przyczyną bólu w klatce piersiowej u dziecka, który ma związek z układem pokarmowym może być między innymi choroba refleksowa przełyku. Zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku powoduje pieczenie w gardle, które może być zlokalizowane także w okolicy zamostkowej i określane przez dziecko jako ból.

Podobne dolegliwości daje zapalenie przełyku, zapalenie żołądka, jak również choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Zapalenie pęcherzyka żółciowego także potrafi dawać dolegliwości bólowe lokalizujące się w klatce piersiowej.

Kiedy mamy do czynienia z bólem w mostu u dziecka kilkuletniego, zawsze należy brać także pod uwagę połknięcie ciała obcego utknięcie małego przedmiotu w przełyku może być bardzo bolesne.

Co wywołuje ból serca u dziecka?

Choroby układu krążenia, choć sporadycznie wywołują bóle za mostkiem u dzieci, są ich jednymi z najbardziej niepokojących przyczyn. Kiedy dziecko boli serce można podejrzewać zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zaburzenia rytmu serca, kariomiopatie, wypadanie płatka zastawki mitralnej, choroby naczyń wieńcowych, rozwarstwienie aorty, pęknięcie tętniaka aorty. Bóle serca u dzieci są wówczas przeważnie bardzo silne, mogą pojawić się podczas wysiłku fizycznego.

Bóle związane z niedotlenieniem mięśnia sercowego (możliwym zawałem serca) zazwyczaj mają charakter gniotący i promieniują do pleców, kończyn górnych lub żuchwy.

Dzieci tak jak i dorośli narażone są na trudne sytuacje życiowe. Zdarza się, że silny stres może wywołać tzw. nerwoból serca. To nic innego, jak zespół objawów ze strony układu krążenia, takich jak kłucie w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy o podłożu nerwicowym.

Inne przyczyny bólu w okolicy mostka u dzieci

Do innych przyczyn bólu w klatce piersiowej u dzieci zalicza się choroby o podłożu psychogennym. W tym pojęciu mieszczą się między innymi napady paniki i zespoły hiperwentylacji. Występują one najczęściej u młodych kobiet. Dziewczęta są także narażone na zapalanie piersi i nowotwory piersi.

U obojga płci dolegliwości bólowe w okolicy mostka mogą pojawić się za sprawą choroby infekcyjnej, jaką jest półpasiec. To choroba zakaźna wywoływana przez ten sam wirus, co ospa wietrzna. Prócz wysypki powoduje ona również bardzo dotkliwe nerwobóle.

Nie można zapomnieć, że dzieci przez ich ruchliwość i brak przewidywania konsekwencji swoich działań są szczególnie narażone na urazy. Stłuczenia klatki piersiowej, złamania żeber będą powodowały dolegliwości bólowe tej okolicy. Na uwagę zasługują także narkotyki i dopalacze. Zawarte w nich substancje mogą powodować niedotlenienie mięśnia sercowego lub zaburzenia rytmu serca, które będą wywoływały bóle za mostkiem u dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
4.0

Dagmara Zagrodny

Lekarz

Autorka treści poradnikowych dotyczących najróżniejszych aspektów macierzyństwa i rozwoju dziecka. Twórca inspirujących artykułów skierowanych zarówno do przyszłych, jak i obecnych mam.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zakażenie układu moczowego u dzieci (ZUM) – przyczyny, objawy i leczenie

 

Dentofobia u dzieci – jakie są przyczyny, objawy, co robić i jak leczyć?

 

Grypa żołądkowa?

 

Szpotawość kolan a koślawość kolan – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, operacja, skutki

 

Bezobjawowe zapalenie płuc – przyczyny, objawy, badania, leczenie, zaraźliwość, powikłania

 

Anoreksja u dziecka – przyczyny, objawy, jak leczyć?

 

Oparzenia słoneczne u dziecka – leki, pierwsza pomoc i domowe sposoby na oparzenia

 

Jęczmień u dziecka – przyczyny, domowe sposoby i leczenie jęczmienia na powiece