Angina ropna u dziecka – objawy, leczenie w domu, antybiotyk

Ocena: 3.86/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Angina to wirusowe lub bakteryjne zapalenie gardła i migdałków. Angina ropna, często określana jest jako angina paciorkowcowa, z uwagi na typ bakterii wywołującej objawy. Obecność paciorkowca w gardle wiąże się z silną jego bolesnością, zwłaszcza przy przełykaniu. Typowy jest biały nalot na migdałkach, powiększone węzły chłonne i wysoka gorączka. Antybiotyk na anginę jest w takiej sytuacji konieczny, choć leczenie bolącego gardła można wspierać domowymi sposobami.

Fotolia

Angina ropna u dzieci – bakteryjne zapalenie gardła i migdałków 

 

Angina u dzieci występuje najczęściej między 4 a 12. rokiem życia. U dzieci poniżej 4 roku życia angina jest rzadka i wynika najczęściej z uogólnionej infekcji wirusowej. Angina u niemowlaka zdarza się sporadycznie, ponieważ infekcje zazwyczaj mają charakter uogólniony.

Angina, czyli ostre zapalenie migdałków, jest najczęściej powodowana jest przez wirusy, wymaga ona jedynie leczenia objawowego. Angina bakteryjna może być spowodowana przez paciorkowce oraz inne bakterie, takie jak Haemophilus influenzae czy pałeczkę błonicy. Z uwagi na charakter towarzyszących objawów, określana jest jako angina ropna

Angina paciorkowcowa zawsze wymaga leczenia odpowiednimi antybiotykami ze względu na poważne powikłania obejmujące uszkodzenie nerek, stawów a nawet serca.

 

Ropa w gardle, powiększone migdałki – objawy anginy u dziecka

 

 Ostre zapalenie migdałków i gardła objawia się najczęściej wysoką gorączką z dreszczami. Dziecko skarży się na:

  • ból ucha,
  • bóle brzucha, nudności,
  • dziecko nie chce jeść jest marudne i płaczliwe

Wyraźne są powiększone węzły chłonne szyi, gardło jest czerwone, a migdałki obrzęknięte. Później pojawia się biały nalot na migdałach lub czopy ropne w kryptach migdałków. Angina ropna u dzieci młodszych wywołana przez zakażenie bakteryjne rzadko ograniczone jest do zapalenia gardła, a reakcja zapalne jest uogólniona.

Bardzo rzadko u pacjentów poniżej 3. roku życia stwierdza się typowe naloty na migdałach. U małych dzieci powiększone są węzły chłonne w różnych miejscach ciała, występuje gorączka, a ropa w gardle może prowokować wymioty. Angina bez gorączki lub przebiegająca z niewysoką temperaturą ciała może to świadczyć o wirusowym zapaleniu gardła. Należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem pediatrą, który na podstawie dokładnego badania oraz wsparcia skalą Centora, ustali odpowiednie rozpoznanie.

 

Leczenie anginy ropnej u dziecka – antybiotyk na anginę

 

Jeżeli zaobserwujemy objawy anginy u dziecka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą. Dokładne badanie lekarskie zazwyczaj pozwala na rozpoznanie, czy to angina bakteryjna czy wirusowa. Czasem potrzebne jest wykonanie badania morfologii krwi z rozmazem lub szybkiego testu wykrywającego paciorkowca w gardle. Testy takie dostępne są w większości aptek oraz przychodniach lekarskich. Są niedrogie i szybko pozwalają na postawienie rozpoznania oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Antybiotyki na anginę należą do grupy penicylin i są bezpieczne dla dzieci w każdym wieku. W przypadku dzieci uczulonych lekiem z wyboru są cefalosporyny lub makrolidy. Można stosować leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne w celu złagodzenia objawów. W przypadku trudności z oddychaniem może być konieczne stosowanie wziewnych glikokortykosteroidów. Antybiotyki na anginę dziecku można podawać w domu, jednak szczególnie w przypadku małych dzieci często występuje potrzeba leczenia szpitalnego.

 

Domowe sposoby na anginę paciorkowcową u dziecka 

 

Podstawą leczenia ropnych migdałów i białego nalotu na gardle u dziecka jest antybiotykoterapia. Jednak co robić, kiedy dziecko ma silny ból gardła? Jak go złagodzić?

Ulgę przy suchym, podrażnionym, bolącym gardle przynoszą ciepłe okłady na okolice szyi i uszu. Ważne jest nawilżenie śluzówki, u starszych dzieci można podawać tabletki do ssania, młodszym należy często podawać płyny. Sposobem na ból gardła u dziecka powyżej drugiego roku życia jest ssanie miodu, który nawilża gardło i działa przeciwbakteryjnie. Małe dzieci można poić herbatką z malin.

W aptekach dostępne są preparaty miejscowo znieczulające aerozole oraz tabletki do ssania na ból gardła dla dzieci, które można stosować u starszych maluchów. Na anginę ropną pomogą także probiotyki, zarówno dojelitowe jak i stosowane w jamie ustnej w postaci tabletek i sprayu.

Kiedy dziecko ma anginę ropną, skuteczne może okazać się także płukanie gardła naparami z ziół, takimi jak rumianek, szałwia, tymianek. Z dzieckiem które jest chore na anginę i gorączkuje nie należy wychodzić na spacery. Angina jest chorobą zakaźną i w zależności od etiologii zakaźność trwa nawet do 3 tygodni. W przypadku anginy paciorkowcowej u dziecka zakaźność trwa jedynie 24 h od rozpoczęcia prawidłowej antybiotykoterapii.

Z dzieckiem można wychodzić na spacery kiedy przestanie gorączkować i ustąpią objawy. Należy pamiętać że angina nie wiąże się z zakazem kąpieli i mycia dziecka, a prawidłowa higiena sprzyja leczeniu.

 

Ropień okołomigdałkowy – powikłanie anginy paciorkowcowej 

 

Angina paciorkowcowa, a właściwie każdy typ bakteryjny, może prowadzić do poważnego powikłania, jakim jest powstanie ropnia okołomigdałkowego. Powstanie ropnia objawia się nawrotem wysokiej gorączki u dziecka, silnym bólem gardła i problemami z połykaniem. W gardle widoczne jest jednostronne uwypuklenia, niekiedy na szczycie prześwitujące na żółto.

Ropień okołomigdałkowy wymaga intensywnej antybiotykoterapii oraz nacięcia w celu ewakuacji treści ropnej. Angina paciorkowcowa jest bardziej niebezpieczna ponieważ nieleczona może dawać powikłania ogólnoustrojowe o charakterze reumatycznym, obejmujące uszkodzenie nerek, stawów i serca.

Tematy: angina ropna u dziecka, biały nalot na migdałkach u dziecka, ból gardła u dziecka, angina paciorkowcowa u dziecka, paciorkowiec w gardle

Komentarze