Objawy i leczenie alergii

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Na alergie choruje ostatnio coraz więcej dzieci, dlatego wielu rodziców obawia się, czy ich dziecko również nie cierpi na alergię. Jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza alergologa?

Częste przebywanie na świeżym powietrzu pomaga ustrzec dziecko przed alergią. / Fot. Shutterstock
Częste przebywanie na świeżym powietrzu pomaga ustrzec dziecko przed alergią. / Fot. Shutterstock

Pierwsze objawy alergii zwykle pojawiają się już w niemowlęctwie. Jednak czasem wystąpią później, gdy dziecko osiągnie wiek kilku lat.

 

Co robić, gdy podejrzewamy u dziecka alergię?

Porozmawiaj z lekarzem pediatrą na temat swoich podejrzeń. Może on zlecić ci wykonanie rentgena płuc dziecka, badania krwi, by wykluczyć inne niż alergia przyczyny złego samopoczucia twej pociechy. Jeśli podejrzenia potwierdzą się, dostaniesz skierowanie do alergologa. Specjalista ustali plan działania. Czasami wystarczy wyeliminować uczulającą substancję z diety malucha na dwa do czterech tygodni, unikać kontaktu ze zwierzęciem domowym. Trudniej jest w sytuacji, gdy alergen jest wszędzie, np. roztocze lub pyłki w okresie pylenia - usunięcie go jest wręcz niemożliwe. Wtedy stosuje się terapię farmakologiczną - leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne.

Następnym krokiem, zależnie od sytuacji i wieku dziecka, będą testy skórne (po ukończeniu przez dziecko trzech lat) lub laboratoryjne testy z krwi (przed trzecim rokiem życia). Lekarz będzie próbował znaleźć alergen i poszuka przeciwciał, wywołujących reakcję alergiczną.

Jakie są najczęstsze alergeny? Wyjaśnia alergolog, Barbara Surowska:

 


Testy skórne

Testy skórne polegają na wprowadzeniu pod skórę niewielkiej ilości alergenu lub przyklejeniu na skórę specjalnego plasterka. Gdy dziecko wykazuje się nadwrażliwością na konkretny czynnik, po 15 minutach pojawi się pokrzywka, bąbel i zaczerwienienie.

Testy z krwi polegają na pobraniu od małego pacjenta próbki krwi - szuka się w ten sposób przede wszystkim alergenów wziewnych i pokarmowych - i wykrywa się obecność przeciwciał specyficznych IgG. Można tez oznaczyć swoiste IgE, które określają uczulenie na dany alergen.

Jeśli po zastosowaniu tych metod nadal trudno wykryć substancję uczulającą, alergolog przeprowadzi testy prowokacyjne, polegające na bezpośrednim podaniu alergenu dziecku. W razie wystąpienia objawów alergicznych, lekarz postawi diagnozę.

 

Jak uniknąć powikłań?

Nieleczone lub źle leczone uczulenie skutkuje zjawiskiem nazywanym przez lekarzy "marszem alergicznym" - jedno uczulenie przechodzi w drugie. Dziecko mające pokrzywkę będzie miało później katar sienny, astmę oskrzelową.

 

W jaki sposób można ustrzec dziecko przed alergią?

Jeśli ty lub ojciec dziecka jesteście alergikami, pamiętaj, że ryzyko zachorowania twego dziecka jest dużo większe. Jednak możesz spróbować zapobiec rozwojowi uczulenia poprzez:

  • karmienie dziecka wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia - im później zostanie wprowadzone do pożywienia obce białko, tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii
  • ograniczanie kontaktów dziecka ze zwierzętami domowymi
  • unikanie przebywania, a zwłaszcza spania w zagrzybionych pomieszczeniach (nie stosuj też nawilżaczy powietrza, bo sprzyjają namnażaniu grzybów i pleśni)
  • oszczędne stosowanie aromatycznych kosmetyków, detergentów i środków czyszczących
  • częste wyjazdy wypoczynkowe za miastem, w miejscu wolnym od zanieczyszczeń
  • nie pal i nie pozwalaj palić przy twoim dziecku papierosów

 

Alergie a infekcje górnych dróg oddechowych

Objawy alergiczne bywają mylone z infekcjami górnych dróg oddechowych. Zdarzają się przypadki błędnej diagnozy, gdy pediatra leczy antybiotykami chorowite dziecko, by dopiero po upływie kilku miesięcy skierować malucha do alergologa, podejrzewając u małego pacjenta astmę oskrzelową. Jeżeli dziecko dużo choruje, cierpi na nieustający katar, ma podkrążone oczy, stolce są wodniste, ze śluzem, lub w postaci kulek (podobne do kozich bobków), poproś pediatrę o skierowanie do specjalisty. Ten po zebraniu wywiadu, zleci wykonanie niezbędnych badań, by postawić diagnozę o istnieniu alergii lub jej braku.

Ważne! Obecność pasożytów w organizmie człowieka daje bardzo podobne objawy jak alergie. Kaszel w nocy, ataki duszności, zgrzytanie zębami, ogryzanie paznokci, cienie pod oczami, katar to również oznaki zarobaczenia organizmu. Nie trzeba dziecka faszerować sterydami i innymi lekami hamującymi objawy alergii, tylko trzeba je odrobaczyć. Po kuracji objawy ustają.

Tematy: alergia, objawy alergii, testy skórne

Komentarze