Alergia na sierść (alergia na kota i uczulenia na psa u dziecka) – przyczyny, objawy, leczenie

Ocena: 4.21/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Alergia na sierść zwierzęcia ma podłoże genetyczne, często występuje rodzinnie. Uczulenie na kota czy psa u dziecka objawia się: kichaniem, nieżytem nosa, wodnistym wyciekiem (tzw. woda z nosa), swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu, czasem także wysypką na skórze. W leczeniu alergii na kota czy uczulenia na psa stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz odczulanie dzieci. Istnieją także domowe sposoby na uczulenie na sierść.

Fotolia

Alergia na sierść – przyczyny uczulenia u dziecka

 

Białka znajdujące się na skórze i sierści zwierząt, a także w ich ślinie i moczu, mogą wywołać u niektórych osób reakcję alergiczną. Białka te, zwane też alergenami, są dla zdrowych osób zupełnie nieszkodliwe, natomiast u osób z alergią doprowadzają do niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego.

Do najczęściej wywołujących alergię zwierząt należą: koty, psy, gryzonie (takie jak chomiki, myszy i świnki morskie), a także konie. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje, ale choroba ma z pewnością podłoże genetyczne, ponieważ często występuje rodzinnie. Może ujawnić się w każdym wieku, także u osoby, która miała już kontakt ze zwierzętami w przeszłości.

W przypadku uczulenia u dzieci wiadomo, że unikanie kontaktu ze zwierzętami we wczesnym dzieciństwie nie uchroni od zachorowania. O tym, w jakim wieku i jak silne objawy alergii na sierść wystąpią, decydują indywidualne predyspozycje.

 

Objawy uczulenia na kota i alergii na psa

 

Objawy alergii na zwierzęta pojawiają się zwykle w krótkim czasie po kontakcie ze zwierzęciem, najczęściej kotem, psem lub koniem. Objawy występują nawet, jeśli kontakt był tylko czasowy np. podczas wizyty u znajomych posiadających kota.

Do najczęściej zgłaszanych objawów alergicznego nieżyt nosa i spojówek należą:

 • kichanie,
 • katar (nieżyt nosa),
 • świąd, pieczenie skóry,
 • łzawienie i swędzenie oczu,
 • wodnisty wyciek tzw. woda z nosa
 • przekrwienie oczu,
 • salut alergiczny (tzn. pocieranie nosa),
 • swędzenie, drapanie w nosie,
 • spuchnięte powieki.

 

Po dłuższym kontakcie pojawia się stały obrzęk śluzówek w jamie nosowej i, wspomniany wyżej, nieżyt nosa (katar). Kontakt ze zwierzęciem może także spowodować wystąpienie objawów alergii, takich jak świąd i wysypka na skórze.

 

Alergia na kota lub uczulenia na psa u dzieci

 

Alergia u dzieci może objawiać się podobnie jak u dorosłych. Powoduje nie tylko złe samopoczucie, ale także przyczynia się do nieobecności w szkole i może negatywnie wpływać na rozwój pociechy.

Co więcej nieleczone objawy alergii u dziecka mogą przyczyniać się do rozwoju astmy, a także powikłań w postaci częstych infekcji górnych dróg oddechowych  i zatok.

Alergia na sierść zwierząt (alergia na psa lub kota) dotyczy częściej dzieci z rodzin obciążonych chorobami alergicznymi, a także tych, które we wczesnym dzieciństwie cierpiały na atopowe zapalenie skóry.

Jeśli mamy do czynienia z alergię na kota u dziecka, objawy uczulenia mogą wystąpić nawet po krótkim kontakcie ze zwierzęciem (ale także z osobą która ma koty) lub podczas przebywania w pomieszczeniu, w którym znajdowały się wcześniej koty.

Oczywiście u dzieci także możliwe jest skuteczne leczenie alergii i uczulenia na sierść, dlatego lepiej nie czekać z wizytą u lekarza, kiedy pojawią się pierwsze objawy.

 

Uczulenie na sierść – badania i testy na alergię u dziecka

 

Podejrzewając alergię na psa u dziecka lub uczulenie na kota, należy udać się do poradni alergologicznej w celu wykonania testów alergicznych. Mogą to być tak zwane punktowe testy skórne lub badanie krwi. To najlepsza metoda pozwalająca potwierdzić chorobę i jednocześnie wykluczyć inne przyczyny.

Zdarza się, że osoba, która jest pewna, że ma alergię na sierść, na podstawie badań dowiaduje się, że przyczyną objawów jest alergia np. na pyłki traw. W takim przypadku kontakt np. z psem może faktycznie zaostrzać objawy, ponieważ pyłki osadzają się na jego sierści. Diagnoza „alergia na zwierzęta” nie musi jednak oznaczać konieczności oddania pupila do schroniska.

Istnieją obecnie skuteczne sposoby leczenia objawów uczulenia na sierść, choć faktycznie całkowite ich ustąpienie najłatwiej osiągnąć przez eliminacje alergenów, czyli ograniczenie kontaktu ze zwierzętami.

Wbrew panującej powszechnie opinii nie istnieją rasy zwierząt (kotów czy psów dla alergików) nie wywołujące alergii.

Nawet rasy zupełnie pozbawione sierści mogą powodować wystąpienie objawów – ani długość, ani gęstość sierści zwierzęcia nie ma wpływu na nasilenie dolegliwości.

 

Leczenie alergii na sierść psa i kota u dziecka

 

W leczeniu objawów alergii na sierść kota czy psa stosuje się między innymi leki przeciwhistaminowe. W terapii długoterminowej natomiast skuteczne są metody odczulania dzieci polegające na podawaniu niewielkich dawek alergenów.

Powoduje to stopniowe „przyzwyczajanie” organizmu do alergenów. W przypadku stosowanie tej metody leczenia zaleca się jednak, aby zwierzę przebywało poza domem.

Alergia na sierść zwierząt – domowe sposoby

Osoby z uczuleniem na sierść psa czy kota powinny stosować kilka zasad przedstawionych poniżej. Nie należy:

 • przytulać, całować i bawić się z pupilem.
 • wpuszczać zwierząt do sypialni, ponieważ spędzanie tam około 8 godzin podczas snu powodowałoby długi kontakt z alergenami.
 • pozwalać pupilom przebywać na meblach z obiciem, np. na kanapie.

Trzeba z kolei: powierzać innym domownikom kąpanie czy czesanie zwierzęcia, najlepiej robić to na zewnątrz, a nie w mieszkaniu, używać odkurzacza z filtrem wychwytującym alergeny (najlepiej urządzeń z filtrem HEPA), utrzymywać czystość w mieszkaniu, częste sprzątanie ograniczy ilość złuszczonego naskórka zwierzęcego, który może wywoływać objawy, pozbyć się z mieszkania dywanów i wykładzin (mogą stać się „magazynem” alergenów).

Jeśli pomimo wprowadzenia w życie wszystkich powyższych zasad oraz stosowania leków przeciwhistaminowych, objawy alergii nie ustępują i są uciążliwe, jedynym wyjściem pozostanie znalezienie zwierzakowi nowego domu.

 

Tematy: alergia u dziecka, uczulenie u dziecka, alergia na sierść, uczulenie na kota, alergia na psa, alergia na kota, uczulenie na psa, uczulenie na sierść, alergia na sierść u dziecka

Komentarze