Zapalenie zatok u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Zapalenie zatok u dzieci to częsta infekcja górnych dróg oddechowych. Chore zatoki bolą i są zatkane, co wywołuje wrażenie ucisku i utrudnia oddychanie. Jak odetkać zatoki u dziecka? Lekiem, jaki można stosować jest ibuprofen. Objawy zapchanych zatok złagodzą domowe sposoby – płukanie, inhalacje czy woda morska pozwolą oczyścić drogi oddechowe.

Objawy zapalenia zatok u dzieci – czy to chore zatoki?

U dzieci zatoki przynosowe nie są rozwinięte w takim samym stopniu jak u dorosłych, dlatego też w zależności od wieku będą występowały inne objawy zatok objętych stanem zapalnym. U dziecka można zaobserwować wiele symptomów.

Kiedy dziecko ma chore zatoki, pojawia się uczucie obrzęku i zatkania nosa (wrażenie blokady). Typowe jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz ucisk i uczucie pełności w obrębie twarzy, co określa się jako zatkane zatoki.

Katar i utrudnione oddychanie przez nos mogą powodować upośledzenie węchu. Pojawia się także ból zatok, któremu w niektórych przypadkach towarzyszy obrzęk powiek, policzka, jak również czoła i łuków brwiowych.

Do objawów chorych zatok niejednokrotnie dołącza kaszel, przeczulica skóry oraz objawy ogólne: gorączka, dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia.

Zobacz też: Domowe sposoby na zapalenie zatok

Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie zatok u dzieci?

Przewlekłe zapalenie zatok to rodzaj infekcji, której objawy utrzymują się powyżej 4 tygodni i mogą powodować trwałe zmiany w błonie śluzowej nosa i zatok przynosowych, w dodatku nie zawsze poddają się leczeniu. Najczęściej, podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia zatok, powodem są wirusy. Za pierwotną przyczynę przewlekłego zapalenia zatok uważa się przede wszystkim nieprawidłowości w budowie anatomicznej skutkujące upośledzoną drożnością.

Objawami przewlekłego zapalenia zatok są:

  • stały lub nawracający wyciek z nosa (wydzielina z nosa o charakterze śluzowo-ropnym);
  • upośledzona drożność nosa – na skutek zatkanego nosa dziecko oddycha przez usta;
  • napady kaszlu związane z zaciekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
  • nieprzyjemny zapach z ust.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok u dziecka może skarżyć się ono na bóle głowy. Dodatkowo często występują sińce pod oczami. W przebiegu choroby występują także objawy ogólne związane z trudnościami w oddychaniu, które są niecharakterystyczne i rzadko wiązane są z zapaleniem zatok – drażliwość, zaburzenia uwagi i koncentracji, brak apetytu, bóle brzucha.

Przeczytaj też: Powikłania po COVID-19 u dzieci

Leczenie zatok – jak wyleczyć zatoki u dziecka?

Na początku choroby, jak wspomniano, przyczyną chorych, zapchanych zatok są infekcje wirusowe, dlatego leczenie będzie jedynie objawowe.

Jak odetkać zatoki u dziecka? Nie ma jednego jedynego leku na zatoki, który pomoże pozbyć się zalegającej w zatokach wydzieliny i uporać się z tą uciążliwą dolegliwością. Leczenie zatok u dzieci powinno opierać się przede wszystkim na zredukowaniu nieprzyjemnych objawów.

W tym celu możemy stosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jeśli stan dziecka tego wymaga. Lekiem preferowanym w tym wypadku będzie dostępny bez recepty ibuprofen. Dopiero w momencie powikłania, jakim jest nadkażenie bakteryjne, wskazane jest podanie odpowiedniego antybiotyku na zatoki.

Zastanawiając się, co na zatoki dla dziecka, nie należy sięgać po krople obkurczające błonę śluzową, ponieważ powodują ona efekty uboczne w postaci blokady rzęsek i pozbawienia mechanizmów obronnych organizmu, czyli oczyszczania zatok u dzieci.

Zobacz też: Pneumokoki – czym są? Szczepienie na pneumokoki?

Sposoby na zapchane zatoki u dziecka – co na zatoki w domu?

Leczenie służące udrożnieniu i oczyszczeniu zatok można wspomóc stosując domowe sposoby:

  • płukanie zatok i nosa roztworami chlorku sodu (soli fizjologicznej);
  • wprowadzeni wody morskiej do nosa dostępnej w specjalnych opakowaniach ułatwiających aplikację;
  • inhalacje na zatoki z olejków eterycznych.

Powyższe sposoby pomagają oczyścić zatoki z zalegającej w nich wydzieliny, dzięki czemu jest szansa na uniknięcie powikłań w postaci bakteryjnego zapalenia zatok.

Dość często stosowanym domowym sposobem na zatoki są ciepłe okłady na okolice nosa i zatok, można w tym celu użyć rozgrzanych ziaren gorczycy wsypanych do czystej bawełnianej skarpety. Należy jednak pamiętać, aby okład nie był zbyt gorący, żeby nie doszło do oparzenia.

Zapalenie zatok – powikłania – kiedy do lekarza?

Zatoki przynosowe są strukturami znajdującymi się w bliskim sąsiedztwie mózgu, dlatego jeśli występuje którakolwiek z wymienionych sytuacji lub jesteśmy zaniepokojeni stanem zdrowia dziecka, powinniśmy udać się na konsultację do lekarza, który zmodyfikuje odpowiednio leczenie zatok lub zdecyduje np. o podaniu antybiotyku czy skierowaniu do szpitala.

Do specjalisty należy zabrać dziecko, kiedy:

  • objawy zatok utrzymują się lub nasilają pomimo leczenia;
  • występuje obrzęk powiek;
  • dziecko zgłasza pogorszenie widzenia, zamazane widzenie, bóle oka;
  • silny ból nieustępujący po zastosowaniu środków przeciwbólowych;
  • wzrost temperatury ciała;
  • ból w szczycie głowy.

Przy chorych zatokach u dziecka żadne nietypowe zachowanie malucha nie powinno być ignorowane.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Płukanie zatok u dziecka – jak i czym płukać nos u dziecka w domu?

 

Jelitówka – jak rozpoznać, ile trwa, co jeść, czy można się nią zarazić kolejny raz?

 

Bulimia u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dziecka

 

Pasta do zębów dla dzieci – jak wybrać najlepszą i najzdrowszą?

 

Alienacja rodzicielska – czym jest i gdzie szukać pomocy?

 

Inhalacje u dzieci – jak, ile razy i czym inhalować?

 

Afty u dziecka – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie i domowe sposoby