Biegunka – leki i domowe sposoby

Ocena: 4.54/5 Głosów: 33
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Biegunka może szybko prowadzić u dzieci do odwodnienia, dlatego niezbędna jest odpowiednia dieta i podawanie płynów w ilości proporcjonalnej do wagi dziecka. Warto zastosować również środki zawierające elektrolity, które skutecznie nawadniają organizm.

W czasie biegunki trzeba dbać o uzupełnianie płynów w organizmie malucha
W czasie biegunki trzeba dbać o uzupełnianie płynów w organizmie malucha

Biegunka to przynajmniej 3 luźne stolce w ciągu doby lub pojawienie się w luźnej kupce krwi, śluzu lub ropy albo po prostu zwiększenie ilości kupek i zmiana ich wyglądu na bardziej wodniste. Przyczyny biegunki mogą być różne: infekcje wirusowe, bakteryjne, alergia, nietolerancja pokarmowa, błędy dietetyczne.

 

Biegunka u dziecka - jak postępować?

 

Po pierwsze: nawodnienie. Najważniejsza kwestia to podawanie dziecku picia, aby nie doszło do odwodnienia. Wraz z biegunką dziecko traci płyny - to bardzo niebezpieczne. W czasie pierwszych 4 godzin postaraj się podać dziecku odpowiednią ilość płynów: około 50–100 mililitrów na kilogram. Czyli ważący 15 kilogramów malec powinien dostać około 750–1500 mililitrów picia, czyli 3–6 szklanek.

Najlepiej odwodnieniu zapobiegają doustne płyny nawadniające, np. Gastrolit, Orsalit lub zawierający także probiotyki Floridral. Płyny te są lepsze od innych napojów, ponieważ zawierają właściwą ilość elektrolitów, glukozy i wody. Dziecku po 4. miesiącu życia można także podać ORS 200. Nie nadaje się do pojenia dziecka herbata, cola ani soki. Płyny powinny mieć temperaturę pokojową. Najlepiej podawać je często, ale w małych ilościach, np. objętość łyżeczki co 1–2 minuty.

Po drugie: odpowiednia dieta. Kiedyś biegunki leczono głodówką. Teraz taki sposób leczenia odchodzi do lamusa. Okazało się, że długotrwała głodówka nie tylko nie pomaga, ale wręcz przedłuża biegunkę. Dlatego na czas kilkugodzinnego obfitego pojenia dziecka warto zrezygnować z karmienia, z wyjątkiem niemowląt "na piersi" (one powinny cały czas dostawać pokarm na żądanie). Po 4 godzinach pojenia trzeba wrócić do jedzenia, jakie malec dostawał przed biegunką. Oczywiście powinny to być dania lekkostrawne, niezbyt obfite. Wskazane są dania zawierające ryż, kasze ziemniaki, makaron i gotowane warzywa, zwłaszcza marchewkę.

Po trzecie: podaj probiotyki. Mogą one pomóc skrócić czas trwania biegunki. Z badań wynika, że skutecznie działają Lactobacillus rhamnosus GG (Dicoflor, Floridral), Lactobacillus reuteri (BioGaia) lub Saccharomyces boulardii (Enterol).

Po czwarte: tego unikaj. Nie podawaj leków przeciwwymiotnych bez konsultacji z lekarzem. Lepiej, żeby organizm pozbył się toksyn. Środki przeciwbiegunkowe zmniejszają perystaltykę przewodu pokarmowego, przez co może dochodzić do zatrzymania toksyn i płynów, co jest niekorzystne dla dziecka. Dzieciom do 4. roku życia nie wolno podawać węgla leczniczego, bo w przypadku zachłyśnięcia może dojść do ciężkiego i bardzo groźnego zapalenia płuc.

Po piąte: antybiotyk tylko na zlecenie lekarza. Bardzo rzadko w czasie biegunki potrzebne jest podanie dziecku antybiotyku. Niewłaściwie zastosowany, np. gdy dolegliwości gastryczne spowodował błąd dietetyczny, wirusy, a nawet niektóre bakterie, nie skróci czasu trwania biegunki, ale może ją wręcz nasilić i przedłużyć! Poza tym niewłaściwie zastosowany antybiotyk zwiększa ryzyko grzybicy przewodu pokarmowego i osłabia dziecko.

Po szóste: alarmujące sygnały. Jeśli dziecko nie chce pić, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem lub jechać do szpitala. Objawem odwodnienia są także podkrążone i sprawiające wrażenie zapadniętych oczy, suche śluzówki w buzi, płacz bez łez, a u niemowląt zapadnięte ciemiączko. Odwodnione dziecko rzadko i mało siusia, a mocz jest bardzo żółty i ma intensywny zapach. Jeśli chwycony w dwa palce fałd skóry na brzuchu dziecka się nie rozprostowuje, to pędem trzeba od razu gnać do szpitala.

 

Produkty wskazane w czasie biegunki:

  • czarne jagody
  • kompot lub przecier z rozgotowanych jabłek, jabłko tarte
  • ryż, np. zapiekany z jabłkiem
  • gotowana marchew
  • rozgnieciony widelcem banan
  • "białe" pieczywo z masłem i chudą wędliną
  • krem z gotowanych jarzyn, z przewagą marchwi

 

Czytaj też: Ból, pot i łzy, czyli zaparcia u dzieci

Tematy: biegunka, biegunka u dziecka, leki na biegunkę, dieta przy biegunce

Komentarze