Zwiedzaj z dzieckiem

Ocena: 2.57/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wyjeżdżając na wakacje, zastanawiasz się, czym i w jaki sposób zainteresować swoje dziecko, żeby się nie nudziło i nie zamęczyło cię pytaniami, kiedy wrócicie do domu i czy daleko jeszcze. A może nie wiesz jak logistycznie się zorganizować, by wszyscy byli zadowoleni? Oto kilka praktycznych porad.

Wiele dzieci uwielbia przygotowania do podróży
Wiele dzieci uwielbia przygotowania do podróży

Czy warto zwiedzać świat z dziećmi? Oczywiście - podróże kształcą, rozszerzają horyzonty, pobudzają wyobraźnię, wzbogacają kulturowo nie tylko osobę dorosłą, ale także dzieci.

Z perspektywy małych nóg

Jeżeli wasze dzieci są starsze i świat zwiedzają samobieżnie, musicie pomyśleć o rozmaitych atrakcjach w zależności od wieku młodego człowieka i waszych upodobań. Nie trzeba całego zwiedzania podporządkowywać dziecku, miejcie na uwadze także swoje zainteresowania i preferencje. Wasz syn lubi samochody, interesuje się motoryzacją? Wybierzcie się do muzeum starych aut. Córka lubi sztuki plastyczne, w wolnych chwilach rysuje i maluje? Może w pobliżu miejsca waszego wypoczynku są zorganizowane warsztaty lub plener malarski. Dobrym pomysłem będzie też park edukacji lub skansen.

Planowanie z dzieckiem

Samo planowanie podróży stanowi dla kilkulatka atrakcję - dziecko widząc, że uwzględniacie jego zainteresowania w waszych zamysłach urlopowych, ma poczucie, że jest dla was ważne. Przeglądajcie przewodniki, czytajcie legendy o zamkach, pałacach, rycerzach i królach, korzystajcie z zasobów Internetu i bibliotek dla dzieci. Zaangażowany w przygotowania młody człowiek, chętniej obejrzy wieżę Popiela w Kruszwicy czy Zamek Królewski w Warszawie.

Czytaj też: Wszystkie adresy Świętego Mikołaja

Zwiedzać aktywnie

Kupcie zeszyt, w którym dziecko będzie mogło notować ważne dla niego informacje, szkicować rysunki, komentować zabytki lub po prostu spisywać wrażenia lub opisywać przygody. Może powstanie w ten sposób "dziennik podróży" lub rodzaj kroniki, do której będzie można wklejać bilety wstępów, stemplować pamiątkowe pieczątki albo liść ciekawego drzewa? Po latach ze wzruszeniem i rozrzewnieniem je obejrzycie, a wspomnienia powrócą.

Pomysły na nudę czyli w co się bawić w podróży.

Podróżnicze atrakcje

Warto także zbierać skarby z podróży. Dzieci zwykle lubią kolekcjonować, nie tylko muszelki z plaży. Zachęcaj, żeby dotykały różnych faktur, wąchały rośliny, obserwowały niebo, także nocą. Atrakcyjne mogą być przyrządy typu lornetka, przez która obejrzycie perkozy lub czarnego bociana, luneta do obserwacji gwiazd i księżyca.

Próbujcie nowej kuchni - nawet w różnych regionach Polski spotkacie się z rozmaitością pod względem kulinarnym - kartacze, bliny, rejbak, kutia czy cepeliny. Niech młody turysta poznaje świat wszystkimi zmysłami, także węchem, smakiem i dotykiem, nie tylko oczami.

Eskapady z niemowlęciem

Jeśli jesteście rodzicami niemowlęcia, wasze zwiedzanie nie musi należeć do trudnych. Maluch, który jeszcze nie chodzi, może zwiedzać świat z perspektywy wózka lub waszych ramion. Najlepiej nosić dziecko w chuście wiązanej lub w nosidle ergonomicznym typu mei taj, podaegi czy onbuhimo - są kompaktowe, mieszczą się w bagażu podręcznym, małym plecaku czy torbie. Dziecko przytulone do rodzica będzie czuło się bezpiecznie. Mając ochotę na drzemkę, może wtulić się w ciepłe ramiona mamy lub taty i po prostu zasnąć, a wy kontynuujecie wędrówkę lub zwiedzanie.

Posłuchaj, jak wybrać odpowiednią chustę do noszenia dzieci.


Nosząc maluszka w chuście bądź nosidle, masz wolne ręce, możesz oglądać eksponaty na wystawach interaktywnych, schody ci nie straszne i nie musisz drżeć o wózek - czy nie zostanie ukradziony albo czy zdołacie go zaparkować w takim miejscu, by nikomu nie przeszkadzał (niestety, nie do każdego muzeum można wejść z wózkiem dziecięcym).

Co wybrać?

Nie musicie jeździć na drogie wycieczki, z ofertą all inclusive w hotelu pięciogwiazdkowym, żeby wasze dziecko było szczęśliwe, a wakacje udane. Codzienny pobyt na plaży każdemu się w końcu znudzi, podobnie kąpanie w morzu i basenie. Odwiedzanie sklepów czy galerii handlowych też nie należy do najlepszych rozrywek dla młodego człowieka. Pamiętajcie, że w dużym stopniu od waszego zapału i entuzjazmu zależy, czy wasza pociecha podda się urokowi i pasji wędrownika, turysty i eksploratora. Może obudzi się w dziecku zdobywca i traper, który uwielbia spanie na sianie i noce pod namiotem, siedzenie przy ognisku?

Komentarze