Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przedszkola i instytucje edukacji pozaprzedszkolnej prześcigają się w ciekawych propozycjach dla dzieci. Języki obce, rytmika, plastyka, sport to tylko kilka ofert. Czy zapisywać dziecka na dodatkowe zajęcia? Które wybrać?

Oferta zajęć dodatkowych dla przedszkolaków jest bardzo bogata
Oferta zajęć dodatkowych dla przedszkolaków jest bardzo bogata

Twoje dziecko się rozwija - wiele rzeczy je interesuje, lubi kopać piłkę i pływać, rysować i odgrywać scenki w teatrzyku przedszkolnym. Zaczynasz się zastanawiać, czy nie zapisać go na dodatkowe zajęcia, rozszerzające jego zdolności bądź zainteresowania. Inne oferta jest skierowana do maluszków trzyletnich, a inna do sześcioletnich starszaków.

 

Trzylatki

Dzieci w tym wieku mają sporo zajęć w przedszkolu. Realizowanie podstawy programowej, a dodatkowo rytmika czy plastyka, zajmują dużo czasu. Trzylatki spędzające w przedszkolu około 7-8 godzin będą zbyt zmęczone, by korzystać z dodatkowych zajęć.

Najlepsze dla nich będzie brykanie z rodzicami na świeżym powietrzu, ewentualnie zabawy na basenie. Jeśli twój trzylatek spędza w przedszkolu trzy godziny, wtedy może zaproponować mu cos dodatkowego. Wcześniej jednak spytaj malucha, czy ma ochotę zrobić coś jeszcze.

 

Czterolatki

Są już trochę dojrzalsze i można im zaproponować zajęcia po przedszkolu. Jeśli dziecko ma poczucie rytmu i lubi muzykę czy śpiew, to zapisz go na lekcje gry na pianinie. Wkrótce okaże się, czy rzeczywiście ma predyspozycje do gry na instrumencie. Natomiast bardzo energiczny młody człowiek będzie mógł wyhasać się na zajęciach gimnastycznych czy ruchowych.

 

Pięciolatki

Jeśli rok starsze dziecko lubi rysować, warto zainwestować w zajęcia plastyczne, na których będzie sporo rysowało, ponieważ przyda mu się to podczas nauki pisania. Pięcioletniemu przedszkolakowi możesz zaoferować również zajęcia ruchowe - przydatne w każdym wieku - najlepiej basen, gimnastykę czy piłkę nożną.

Sprawdź, jak przechowywać i eksponować dziecięce prace.

Sześciolatki

Przedszkolne starszaki to nie maluszki. U nich łatwo dostrzec, co je ciekawi i co lubią. Trenerzy różnych dyscyplin sportowych zapraszają do swoich szkółek dzieci w wieku zerówkowym. Mali piłkarze czy pływacy pod fachowym okiem instruktorów i trenerów rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Podobnie jest z nauką gry na instrumentach. Jeśli dziecko utwierdzi się w swych możliwościach i będzie rozwijać drzemiący w nim talent, to za kilkanaście lat muzyka może stać się jego sposobem na życie. Sześciolatki potrafią się dłużej skupić na danym zajęciu czy czynności, nietrudno je ukierunkować.

Kluby maluchów, akademie dla dzieci i inne podobne miejsca dysponują szerokim wachlarzem zajęć dla kilkulatków. Ceramika, plastyka, na której można poznać różne techniki malarskie, zajęcia geograficzno-przyrodnicze dla małych podróżników, lekcje tańca, nauka gry na instrumentach to tylko kilka propozycji.

Warto też rozejrzeć się po muzeach i domach kultury czy osiedlowych bibliotekach. Muzeum Sportu i Turystyki zaprasza dzieci na lekcje muzealne dla dzieci od trzech do sześciu lat, podczas których oprócz oglądania eksponatów, można posłuchać baśni, obejrzeć film, zrobić ilustracje i malować kolorowanki. Domy kultury i biblioteki dla dzieci organizują zajęcia związane z porami roku, świętami, występy teatrzyków. W kilku bibliotekach w Warszawie można skorzystać z bezpłatnych zajęć organizowanych przez Akademię Małego Odkrywcy, podczas których przedszkolaki mogą zaspokajać ciekawość świata, rozwijać kreatywność, słuchają bajek terapeutycznych i relaksacyjnych. Staraj się znaleźć dodatkowe zajęcia w swojej okolicy - godzinny dojazd na trening, nawet najlepszy, może skutecznie zniechęcić nawet najzdolniejszego malucha.

 

Jak rozpoznać zdolności u małego dziecka?

Poprzez obserwację. Jeśli jesteś z dzieckiem w domu, możesz szybko zauważyć, czym twoje dziecko się interesuje najbardziej, jakie zabawy sprawiają mu najwięcej radości. Malucha uczęszczającego do przedszkola trudniej obserwować ze względu na krótszy czas przebywania z nim - możesz spytać panią w przedszkolu, w jaki sposób twoje dziecko najchętniej spędza czas, po jakie zabawki sięga. Uważaj, by nie wybrać zbyt ambitnych propozycji, z którym mały człowiek nie będzie mógł sobie poradzić - spowoduje to twoje niezadowolenie, a u dziecka niepotrzebny stres i frustrację. Maluch przede wszystkim powinien czerpać radość i przyjemność z rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań. Ty, widząc jego promienny uśmiech i chęć uczęszczania na zajęcia, będziesz również radosna i szczęśliwa.

Pamiętaj też, że zainteresowania zmieniają się z upływem czasu. Balet może nie wzbudzić entuzjazmu trzylatka, a dla sześciolatki będzie to strzał w dziesiątkę. Czterolatek zaangażuje się w zajęcia plastyczne, by za rok niechętnie patrzeć na kredki i farby.

Obserwuj zatem swoje dziecko, podążaj krok za nim w rozwoju, towarzysz mu oraz wzmacniaj w nim wiarę we własne możliwości i umiejętności. Twoje zaangażowanie i trud w zorganizowaniu zajęć dla malucha, dowożenie i przywożenie pociechy, żmudne ćwiczenia na instrumencie czy treningi trzy razy w tygodniu przyniosą w przyszłości efekt w postaci śmiałego, pewnego siebie (ale nie zarozumiałego) i kreatywnego nastolatka.

Posłuchaj, co psycholog mówi o wychowywaniu zdolnego dziecka.

 

Komentarze