17 zabaw ruchowych

Ocena: 2.68/5 Głosów: 29
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli tylko nie ma wichury i ulewy, ruszajcie z dzieciakami na dwór. Tak, tak – wy też dołączcie do zabawy. Wszystkim wam to wyjdzie na zdrowie i świetnie wpłynie na wasze rodzinne relacje.

Nie daj się prosić - pobaw się z dzieciakami na dworze. www.shutterstock.com
Nie daj się prosić - pobaw się z dzieciakami na dworze.

Dziecko prosi, żeby się z nim pobawić? Nie dajcie się długo namawiać. Przypomnijcie sobie zabawy z dzieciństwa albo skorzystajcie z naszego gotowca. To może być fajna okazja do sentymentalnej podróży i dobra alternatywa dla nudnych (zwłaszcza z perspektywy dziecka ;)) spacerów.

1. Kury na grzędzie

Do tej zabawy przyda się trzepak albo drabinka czy inny sprzęt na palcu zabaw, na którym można usiąść trochę wyżej niż metr nad ziemią. Jedna osoba jest kogutem i staje tyłem kilka metrów od trzepaka. W tym czasie "kury" usadawiają się wysoko na grzędzie. "Kogut" z zasłoniętymi oczami idzie w kierunku trzepaka i tam zaczyna łapać "kury", które mogą przed nim uciekać, zmieniać pozycje, byle tylko "kogut" ich nie dotknął. Oczywiście przez cały czas nie mogą zejść z grzędy. Kogut" może dyskretnie podglądać, ale jeśli zostanie na tym przyłapany przez "kury", musi odejść od trzepaka i łapać kury od początku.

Czytaj też: W co się bawić?

2. Szczur

Jedna osoba trzyma skakankę za jeden jej koniec i kręci nią dookoła własnej osi, nisko nad ziemią. Pozostali stoją wkoło osoby ze skakanką i przeskakują nad kręcącym się sznurem (szczurem). Ta osoba, którą dotknie skakanka, zaczyna nią kręcić.

3. Odbijanie piłki "z dodatkami"

Potrzebna jest piłka gumowa albo piłeczka do tenisa ziemnego. Potrzebny jest także kawałek muru, o który będziemy odbijać piłkę i potem ją łapać. Trudność tej zabawy polega na tym, że należy dodatkowo wykonywać konkretne "akrobacje", tzn. odbijać piłkę i klaskać, zanim się ją złapie, odbijać i: łapać się za włosy lub uszy, dotykać kolan, skrzyżować dłonie na piersiach, złapać się dłońmi za plecami. Można też wyrzucać piłkę spomiędzy nóg w rozkroku, albo zza pleców. Utrudnienia zależą od inwencji dzieci, a wygrywa ten, kto najwięcej razy pod rząd wykona zadania.

4. Puszczanie latawca

Przygodę z latawcem warto rozpocząć od kupna gotowego modelu. Będziecie mieli pewność, że się nie zerwie z linki i ładnie poszybuje w górę. Przed zakupem warto zorientować się jakie warunki do latania są konieczne w przypadku konkretnego modelu np. latawce typu delta szybują nawet przy niewielkim wietrzyku, a te w kształcie skrzynki (skrzynkowe) reagują tylko na silny wiatr. Kiedy malec złapie bakcyla puszczania latawca, możecie pomyśleć o budowaniu własnych modeli.

latawiec

5. Miasta

Zabawa dla czterech graczy. Trzeba narysować koło i podzielić je pionową oraz poziomą kreską na cztery części (miasta). Każdy gracz niech stanie na swojej części. Jeden z was bierze patyk i zastanawia się nad tym, kogo wytypować do biegania. Kiedy się zdecyduje i wypowie jego imię, rzuca patyk, a wybrana osoba po niego biegnie.  Pozostała trójka ucieka jak najdalej od swoich miast. Gdy biegacz podniesie patyk, krzyczy "stop" i na ten sygnał reszta nieruchomieje. Gracz z patykiem odlicza od swojego miasta 5 dużych kroków i 15 małych kroczków w kierunku jednego z graczy, w którego następnie rzuca patykiem. Jeśli trafi, może odciąć trochę pola trafionego gracza. I odwrotnie - jeśli nie trafi - to jemu okrajają pole. Bez względu na wynik, patyk przechodzi do kolejnej osoby. Celem jest oczywiście zachowanie jak największego terenu.

Czytaj też: Jak poprzez zabawę rozwijać wyobraźnię malucha?

6. Twister

Wersji tej popularnej gry jest mnóstwo. Do zabawy na dworze wyjątkowo dobrze nadaje się Twister Max, w którym rzuca się kółkami czy Twister Hoopla z obręczami.

twister

7. Gorąca piłka

W tę zabawę lubią się bawić dzieci w każdym wieku, bo jej zasady są bajecznie proste. Jedna osoba np. rodzic turla po ziemi piłkę (dobrze sprawdza się duża, plażowa), a pozostali przed nią uciekają. Ten, kogo dogoni piłka, przejmuje ją.

8. Ekscytujący spacer

Zabierz dziecko na spacer np. do parku. Zasłoń mu oczy i prowadź je po alejkach, prosząc, by malec opowiadał ci, co może znajdować się w waszym otoczeniu. Pozwól mu dotykać tego, co znajduje się w zasięgu jego wzroku. Na koniec odsłoń mu oczy i zapytaj o to, co zapamiętał z waszej wędrówki "po ciemku".

9. Po nitce do... celu

Weźcie z domu sznurek bądź wstążkę długości około metra. Jedno z was, dorosłych, albo dzieci niech układa tę "nić" na drodze, a reszta niech po niej przechodzi, tak ustawiając stopy, by z niej nie spaść.

ZABAWY DLA WIĘKSZEJ LICZBY DZIECI (doskonałe np. na imprezę urodzinową)

Poznaj inne pomysły na zabawę urodzinową

10. Baba Jaga patrzy

Ustawiamy się w szeregu w wyznaczonym miejscu i wybieramy jedną osobę, która będzie Babą Jagą. Baba Jaga stoi daleko od reszty, jest odwrócona tyłem i mówi: "Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy" (w tym czasie pozostali starają się jak najszybciej do niej dobiec). Kiedy Baba Jaga kończy wyliczankę, szybko się odwraca, a reszta zastyga w bezruchu. Kto się ruszył czy nawet mrugnie okiem, wraca na linię startu. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi.

Czytaj też: 7 najlepszych gier rodzinnych

Czytaj dalej na drugiej stronie: 17 zabaw ruchowych

Tematy: zabawy z dzieckiem, zabawy ruchowe, zabawy na dworze

Komentarze