Z dzieckiem na basen

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Woda wspomaga rozwój fizyczny dziecka, a zajęcia na basenie przynoszą zwykle wiele radości zarówno rodzicom, jak i maluchom. Jak wybrać odpowiednią pływalnię dla przedszkolaka i jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, by uniknąć nieszczęśliwych wypadków?

Nigdy nie zostawiaj dziecka na basenie bez opieki.
Nigdy nie zostawiaj dziecka na basenie bez opieki.

Z pluskania się w wodzie wynikają niemal same korzyści - młody organizm hartuje się, relaksuje, wzmacnia mięśnie, a przede wszystkim dziecko uczy się pływać. Dla rodziców wyjście na pływalnię stanowi odmianę od codziennych zajęć i obowiązków. Ojcowie mogą wprowadzać dziecko w arkana pływania - twój syn lub córka za kilka lat z dumą powie, że "to tata nauczył mnie tak dobrze pływać". Można po prostu towarzyszyć swojej pociesze podczas brykania w wodzie, zjazdów stromymi zjeżdżalniami czy lekcji basenowych. Jednak nie każda pływalnia jest godna polecenia dla kilkulatków.

Jak wybrać basen?

Zanim pójdziesz na basen ze swoim dzieckiem, sprawdź, jaką opinią cieszy się on wśród innych rodziców, czy spełnia podstawowe wymogi higieny. Zajrzyj na stronę internetową pływalni albo wybierz się tam osobiście. Zwróć uwagę na zapach (czy pachnie chlorem - oznacza to, że w basenie jest woda chlorowana), czystość pomieszczeń. Dowiedz się, jak wyglądają szatnie, przebieralnie. Jeśli w wyprawie ma wam towarzyszyć młodsze rodzeństwo, zapytaj obsługę, gdzie są przewijaki dla niemowląt.

Zdecydujcie, w jakiej wodzie ma się pluskać wasze dziecko. Woda chlorowana podrażnia skórę, śluzówkę nosa, spojówki, jednak chlor lepiej niszczy bakterie. Natomiast ozonowanie sprawia, że woda jest łagodniejsza dla skóry, jednak zanieczyszczenia mogą być trochę większe. Jeżeli jednak dziecko po wizycie na basenie ma załzawione, zaczerwienione oczy, zrezygnujcie z kąpieli - być może należy poszukać innej dyscypliny sportowej do wspólnego uprawiania.

Higiena na basenie

  • Czystość. Od stanu i czystości szatni, przebieralni, łazienek, toalet czy natrysków zależy w dużej mierze wasze zdrowie i późniejszy komfort pływania. W razie brudnych pomieszczeń i widocznego zanieczyszczenia wody należy koniecznie zaalarmować odpowiednie służby, np. sanepid. W wilgotnym i ciepłym środowisku łatwo rozwijają się grzyby, pleśnie niebezpieczne dla zdrowia ludzi.
  • Odpowiednie obuwie. W trosce o własną higienę zaopatrz siebie i dziecko w gumowe klapki - na pływalni wiele powierzchni jest mokrych i śliskich, zatem nietrudno o wypadek. Dotykając też gołą stopą posadzki, możesz zarazić się uciążliwą grzybicą stóp. Dlatego naucz dziecko, żeby nie omijało specjalnych stref, w których odkaża się nogi przed wejściem do basenu.
  • Natrysk. Zanim zaczniecie zabawy w basenie, skorzystajcie z prysznica. Zmyjecie z siebie kurz i brud, dbając także o czystość wody w pływalni.
  • Okulary pływackie. Żeby zabezpieczyć oczy (nie tylko wrażliwe) przed działaniem chlorowanej wody, warto używać specjalnych okularków - dla dziecka będą stanowić atrakcję, zwłaszcza jeśli razem kupicie te w ulubionym kolorze i kształcie, oraz zapobiegną wlewaniu się wody do oczu.

Bezpieczna kąpiel

Zanim wejdziesz z dzieckiem do wody, porozmawiaj z nim na temat zasad bezpiecznego zachowania na pływalni.

Stopniowo wchodzenie do wody. Przed całkowitym zanurzeniem w chłodnej wodzie trzeba przygotować ciało do zmiany temperatury - ochlapcie ręce, ramiona, brzuch, plecy i powoli wchodźcie do wody. Unikniecie w ten sposób szoku termicznego.

Niebezpieczne skoki. Wytłumacz dziecku, że wskakiwanie do wody z krawędzi basenu jest niebezpieczne - łatwo się poślizgnąć, wpaść na kogoś. Do skakania służą miejsca do tego przeznaczone (słupki do skakania, trampolina).

Chłód. Jeśli kilkulatek poczuje zimno, zaczną mu sinieć usta, to znaczy, że nadszedł czas wyjścia z wody. Wytrzyj go dużym, ciepłym ręcznikiem i przytul - niech się ogrzeje. Pamiętaj, że ciało dziecka może się szybko wychłodzić.

Ratownicy. Pokaż dziecku, jak wygląda ratownik (zwykle ma czerwony strój z napisem "Ratownik") i wytłumacz, że gdyby maluch zauważył coś niepokojącego albo gdyby ciebie złapał skurcz, zawsze może ratownika prosić o pomoc.

Nigdy sam. Najważniejsza zasada bezpieczeństwa na basenie brzmi - nigdy nie zostawiaj dziecka bez twojej opieki. Musisz być na wyciągnięcie ręki, by móc szybko zareagować w razie zachłyśnięcia wodą, skurczu łydki czy podtopienia.

Jak pomóc dziecku w razie podtopienia? Zobacz instrukcję przygotowaną przez ratownika medycznego:

 

 

Tematy: basen, podtopienie, pływanie, nauka pływania

Komentarze