Nauka pływania dla dzieci – od kiedy zacząć naukę pływania?

Maluch przez 9 miesięcy przebywania w brzuchu mamy stale znajduje się w wodzie. Na początkowym etapie rozwoju jest to więc dla niego środowisko naturalne. Z tego względu już 2-miesięcznego niemowlaka można zabrać na basen, by rozpoczął naukę pływania. Woda wspomaga rozwój fizyczny dziecka, a zajęcia na basenie przynoszą zwykle wiele radości zarówno rodzicom, jak i maluchom. Jak wybrać odpowiednią pływalnię i jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, by uniknąć nieszczęśliwych wypadków?

Dlaczego warto uczyć pływania już niemowlęta?

Nauka pływania jest najefektywniejsza, kiedy u dziecka utrzymują się jeszcze odruchy z życia płodowego. Oczywiście nie chodzi o to, by maluch opanował technicznie przepływanie basenów, ponieważ na to jeszcze przyjdzie czas. Kontakt małego dziecka z wodą jest przede wszystkim ważny dla jego rozwoju. Kiedy opanuje ono także pewne zachowania w wodzie, zdecydowanie łatwiej pójdzie mu później nauka technik pływackich już bez pomocy rodziców.

To też może Cię zainteresować: Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Kontakt z wodą stymuluje rozwój ruchowy i wspomaga koordynację kończyn. Stanowi także formę eksplorowania świata, zabawy, a nawet rehabilitacji, szczególnie dla dzieci, które mają stwierdzone problemy z kręgosłupem czy wady postawy. Może być też dobrą profilaktyką takich schorzeń. Pływanie ponadto bardzo wspomaga zacieśnianie więzi między dzieckiem a rodzicem.

Przeczytaj też: Jaki rowerek biegowy dla dziecka?

Jaki basen wybrać?

Najlepiej wybrać się z maluchami na basen, który będzie przystosowany do potrzeb i możliwości małych dzieci. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i ich pociechy będą miały z pewnością zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa.

Zanim pójdziesz na basen z dzieckiem, sprawdź, jaką opinią cieszy się on wśród innych rodziców, czy spełnia podstawowe wymogi higieny. Zajrzyj na stronę internetową pływalni, albo wybierz się tam osobiście. Zwróć uwagę na zapach (czy pachnie chlorem – oznacza to, że w basenie jest woda chlorowana), czystość pomieszczeń. Woda chlorowana podrażnia skórę, śluzówkę nosa, spojówki, jednak chlor lepiej niszczy bakterie. Natomiast ozonowanie sprawia, że woda jest łagodniejsza dla skóry, jednak zanieczyszczenia mogą być trochę większe. Zapytaj obsługę, gdzie są przewijaki dla niemowląt.

Czy da się zaplanować płeć dziecka?

Szkoła pływania dla niemowląt

Jeżeli basen oferuje lekcje pływania dla niemowląt, to warto skorzystać z takich zajęć, ponieważ rodzice dzięki temu nauczą się pewnych elementów, które mogą potem trenować z dzieckiem – unoszenia się na wodzie czy ruchów lokomocyjnych oraz zanurzania się pod wodą. Instruktor powie także co robić, kiedy maluch straci pewność siebie czy też zachłyśnie się wodą.

Maluchy, którym rodzice pomagają opanować umiejętność pływania z pomocą wskazówek instruktora, mogą samodzielnie sprawnie poruszać się w wodzie nawet w wieku 2 czy 3 lat. Oczywiście na lekcje nauki pływania dziecko można zabrać także na zwykły basen dla dorosłych, ale wtedy trzeba zachować zdecydowanie większą ostrożność. Na większej głębokości maluch może się zdecydowanie bardziej bać samodzielności. Ponadto relaksowi z niemowlęciem nie będą sprzyjać na przykład krzyki starszych dzieci czy też chlapanie wodą innych pływających.

Woda w basenie na zajęciach dla dzieci jest odpowiednio przystosowana dla maluchów zarówno pod względem głębokości, jak i temperatury. Jest też bardzo czysta. By wejść z maluchem do wody, należy założyć mu jednorazową pieluszkę do pływania.

Przeczytaj też: Motoryczny rozwój niemowlęcia – jak powinien przebiegać?

Jak oswoić niemowlaka z wodą?

Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tutaj basen stosunkowo płytki, na przykład taki, w którym rodzice będą zanurzeni tylko do pasa. Można wybrać też brodzik o wysokości wody 20 cm, by po prostu pochodzić z dzieckiem. Dzięki temu poczuje się ono pewniej. Wchodząc do wody warto malucha przytulić do siebie i mówić do niego spokojnym głosem. Oczywiście nie zanurzamy dziecka od razu, można zacząć od delikatnego polewania. W dalszej kolejności zanurzamy dziecko tak, by najpierw w wodzie znalazły się nóżki. Wszystkie etapy trzeba wykonywać powoli, by dziecko miało czas się oswoić. Dopiero kiedy będzie rozluźnione, można próbować położyć je na brzuszek czy plecki, trzymając tak, jak poinstruowała nas osoba odpowiedzialna za naukę pływania niemowląt. Do wody warto wrzucić kolorowe zabawki. Stopniowo można zanurzyć dziecko z całą główką. Niemowlęta, które mają jeszcze odruchy z życia płodowego, na pewno się nie zakrztuszą. W każdej chwili trzeba jednak obserwować, czy maluch się nie boi. Strach może zdecydowanie zniechęcić go do kolejnego wejścia do wody.

Przeczytaj też: Nauka gry na instrumencie – kiedy zacząć?

Higiena na basenie

  • Czystość. Od stanu i czystości szatni, przebieralni, łazienek, toalet czy natrysków zależy w dużej mierze wasze zdrowie i późniejszy komfort pływania. W razie brudnych pomieszczeń i widocznego zanieczyszczenia wody należy koniecznie zaalarmować odpowiednie służby, np. sanepid. W wilgotnym i ciepłym środowisku łatwo rozwijają się grzyby i pleśnie niebezpieczne dla zdrowia ludzi.
  • Odpowiednie obuwie. W trosce o własną higienę zaopatrz siebie i dziecko w gumowe klapki – na pływalni wiele powierzchni jest mokrych i śliskich, zatem nietrudno o wypadek. Dotykając też gołą stopą posadzki, możesz zarazić się uciążliwą grzybicą stóp. Dlatego naucz dziecko, żeby nie omijało specjalnych stref, w których odkaża się nogi przed wejściem do basenu.
  • Natrysk. Zanim zaczniecie zabawy w basenie, skorzystajcie z prysznica. Zmyjecie z siebie kurz i brud, dbając także o czystość wody w pływalni.
  • Okulary pływackie. Żeby zabezpieczyć oczy (nie tylko wrażliwe) przed działaniem chlorowanej wody, warto używać specjalnych okularków – dla dziecka będą stanowić atrakcję, zwłaszcza jeśli razem kupicie te w ulubionym kolorze i kształcie oraz zapobiegną wlewaniu się wody do oczu.

Bezpieczna kąpiel z dzieckiem na basenie

Zanim wejdziesz z dzieckiem do wody, porozmawiaj z nim na temat zasad bezpiecznego zachowania na pływalni.

Stopniowo wchodzenie do wody. Przed całkowitym zanurzeniem w chłodnej wodzie trzeba przygotować ciało do zmiany temperatury – ochlapcie ręce, ramiona, brzuch, plecy i powoli wchodźcie do wody. Unikniecie w ten sposób szoku termicznego.

Niebezpieczne skoki. Wytłumacz dziecku, że wskakiwanie do wody z krawędzi basenu jest niebezpieczne – łatwo się poślizgnąć, wpaść na kogoś. Do skakania służą miejsca do tego przeznaczone (słupki do skakania, trampolina).

Chłód. Jeśli dziecko poczuje zimno, zaczną mu sinieć usta, to znaczy, że nadszedł czas wyjścia z wody. Wytrzyj go dużym, ciepłym ręcznikiem i przytul – niech się ogrzeje. Pamiętaj, że ciało dziecka może się szybko wychłodzić.

Ratownicy. Pokaż dziecku, jak wygląda ratownik (zwykle ma czerwony strój z napisem "Ratownik") i wytłumacz, że gdyby maluch zauważył coś niepokojącego, albo gdyby ciebie złapał skurcz, zawsze może ratownika prosić o pomoc.

Nigdy sam. Najważniejsza zasada bezpieczeństwa na basenie brzmi – nigdy nie zostawiaj dziecka bez twojej opieki. Musisz być na wyciągnięcie ręki, by móc szybko zareagować w razie zachłyśnięcia wodą, skurczu łydki czy podtopienia.

Efektywna nauka pływania – trening pływacki i doskonalenie pływania

Następne wizyty na basenie będą mogły służyć stopniowemu uczeniu malucha poślizgu, ruchów rękami i nogami i swobodnego utrzymania równowagi w wodzie dostosowanej głębokością do wieku dziecka. W razie wątpliwości warto zapytać instruktora czy prawidłowo uczymy naszego malca pływać lub jakie techniki można jeszcze wdrożyć i czego dziecko powinno się nauczyć.

Przeczytaj też: Karuzela do łóżeczka – kiedy i jaką wybrać?

Oczywiście malucha można też uczyć pływać samodzielnie, na przykład podczas wyjazdu na wakacje. W tym celu jednak najlepiej jest wybrać słodką i spokojną wodę jeziora. Rodzice w czasie takiej nauki powinni zachować daleko posuniętą ostrożność, ale także, kiedy maluch dobrze czuje wodę i ma opanowaną podstawową technikę lokomocji, mogą pozwolić mu bez obaw na samodzielne przepłynięcie pewnego dystansu nawet w wieku 3-4 lat.

Opublikowano: ; aktualizacja: 31.05.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kursy pływania dla niemowląt

 

Alergia na mleko u dziecka – objawy i dieta przy uczuleniu na mleko

 

Huśtawka dla niemowląt – rodzaje, którą wybrać?

 

Wysypka na twarzy i ciele u dziecka

 

Gruźlica – objawy choroby, zapobieganie zarażeniu i leczenie

 

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

 

Temperatura u niemowlaka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 

Wysypka u dziecka – jaka choroba może być przyczyną wysypki na ciele dziecka?