Wakacje z dzieckiem – jak wybrać najlepszą ofertę

Ocena: 4.91/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdź, jak powinien być wyposażony hotel, co dziecko będzie robić podczas animacji i o co koniecznie zapytać przed wyjazdem.

Na wakacje z dzieckiem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
Na wakacje z dzieckiem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Większość biur podróży oferuje specjalne wycieczki przygotowane przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Organizatorzy takich wyjazdów obiecują mnóstwo atrakcji dzieciom, ale zapewniają też, że ułatwią wypoczynek rodzicom, którzy nie będą musieli martwić się o bezpieczeństwo maluchów. Jak sprawdzić, czy oferta rzeczywiście odpowiada potrzebom całej rodziny?

 

Co powinna zawierać tzw. oferta rodzinna?

Obecnie większość biur podróży wyszczególnia oferty dla rodzin z dziećmi, umieszczając je w specjalnej kategorii "wyjazdy rodzinne". Warto zorientować się, czy biuro oferuje zniżki dla dzieci, niektóre z nich są naprawdę atrakcyjne: np. darmowy pobyt w hotelu dla dziecka do 2., 4., a nawet 14. roku życia czy obniżenie ceny wyjazdu drugiego dziecka o 50%.

Hotel przeznaczony na wypoczynek rodzinny powinien przede wszystkim posiadać odpowiednią infrastrukturę przystosowaną do potrzeb rodziców i dzieci. Sprawdź, czy na terenie hotelu znajduje się:

 • kącik dla dzieci, świetlica, plac zbaw,
 • basen z brodzikiem i zjeżdżalniami dla dzieci,
 • miejsce do przewijania niemowląt,
 • oddzielne menu dla dzieci, specjalne stoliki dla dzieci na sali restauracyjnej,
 • możliwość wynajęcia opiekunki do dziecka,
 • dodatkowe atrakcje dla dzieci, np. minidyskoteka.

Pamiętaj jednak, że tak bogate wyposażenie posiadają zazwyczaj hotele o wyższym standardzie - 4-5-gwiazdkowe.

Zależy ci na niższej cenie wycieczki, więc wybierasz hotel np. 3-gwiazdkowy? Być może nie znajdziesz w nim specjalnego przewijaka dla niemowląt ani świetlicy, co jednak wcale nie znaczy, że hotel nie nadaje się na rodzinny wypoczynek. Zanim się tam wybierzesz, dowiedz się, gdzie dokładnie ośrodek jest położony (dobrze, jeśli znajduje się w cichej okolicy, niedaleko plaży czy wartych odwiedzenia miejsc) i jaką prowadzi kuchnię (czy oferuje tylko lokalne dania, czy też wybór potraw jest szerszy). Hotele o niższym standardzie, oprócz ciszy i spokoju, powinny też zapewniać troskliwą opiekę - zapytaj, kto prowadzi hotel. Jeśli planujesz tańszy wyjazd, warto wybrać mniejszy rodzinny pensjonat, którego właściciele zazwyczaj bardzo dbają o wygodę i zadowolenie gości.

Zwróć uwagę, czy na terenie hotelu można bez trudu znaleźć zacienione miejsca na wypoczynek i zabawę.

Czytaj też: To nam się marzy na wakacje

 

Animacje dla dzieci

Organizatorzy wycieczek często zapewniają też tzw. animacje, czyli zajęcia dla dzieci. Co to oznacza i o co zapytać przed wyjazdem?

 • zajęcia organizowane są zwykle kilka razy ciągu dnia, trwają po 2-3 godziny, z przerwą na posiłek. Sprawdź, czy dzieci zostaną podzielone na grupy wiekowe i jakiego rodzaju zajęcia zaplanował organizator: to mogą być sportowe olimpiady, zajęcia plastyczne, gry, konkursy, oglądanie filmów i czytanie bajek, ale także nauka języka obcego i poznawanie kultury danego kraju. Dopytaj: ilu animatorów będzie prowadzić zajęcia, czy na terenie hotelu znajduje się osobny mini klub dla dzieci, czy przewidziane są również zajęcia dla dorosłych. Plan zajęć warto poznać wcześniej, by na miejscu nie okazało się, że tzw. animacja ogranicza się jedynie do pozostawienia grupy dzieci pod opieką pracownika biura.
 • dowiedz się, kto zatrudnia animatorówprowadzących zajęcia (hotel, biuro podróży?), jakie kwalifikacje mają animatorzy (czy przeszli odpowiednie kursy, jakie mają wykształcenie - powinni być pedagogami), czy na miejscu będą obecni animatorzy mówiący po polsku i kto odpowiada za ich przygotowanie do prowadzenia zajęć z dziećmi. Pamiętaj, że animatorzy nie sprawują opieki nad dziećmi przez cały okres pobytu, a jedynie organizują czas wolny, a pozostawienie dziecka w klubie odbywa się zawsze na odpowiedzialność rodziców.
 • sprawdź, gdzie odbywają się zajęcia - zwykle lepiej, jeśli jest to miejsce na terenie hotelu, na plaży może być po prostu za gorąco.

Warto wiedzieć, że:

 • udział w animacjach jest dobrowolny,
 • w zabawach mogą także uczestniczyć rodzice dzieci; w przypadku najmłodszych maluchów (do 4 lat) konieczna jest zwykle obecność rodzica albo opiekuna. Uwaga - opiekunem może być osoba w wieku co najmniej kilkunastu lat.

Sprawdź, jak odpocząć na wakacjach z dzieckiem.

 

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ofertę:

 • Logistyka. Po pierwsze, wybierz środek transportu - jeśli podróżujesz z kilkulatkiem, raczej zrezygnuj z autokaru, bo taka wycieczka będzie dla dziecka bardzo męcząca. Po drugie, sprawdź, jak długo będzie trwała podróż, a także transport z lotniska / parkingu do hotelu. Czas podróży powinien być możliwie najkrótszy, a transfer do hotelu nie powinien trwać dłużej niż godzinę.

  Uwaga! Na lotnisko warto zabrać spacerówkę, w której będziesz przewozić dziecko. Wózkiem możesz dojechać aż na pokład samolotu (po drodze wyjmiesz dziecko z wózka jedynie przy bramkach kontrolnych). Następnie wózek zostanie załadowany do luku bagażowego, a po wylądowaniu będzie pierwszą rzeczą, jaką personel wyładuje z samolotu.
 • Standard hotelu. To oczywiste, że jakość hotelu zależy od jego ceny. Nie znaczy to jednak wcale, że hotel 4-5 gwiazdkowy będzie idealnie przygotowany na przyjęcie rodziny z dziećmi, a 3-gwiazdkowy już nie. Najlepiej wybierać kwatery sprawdzone, polecane, przed wyjazdem warto poczytać na forach internetowych komentarze dotyczące konkretnych placówek, a także zapytać w biurze podróży, jakie warunki panują w wybranym hotelu.
 • Wyżywienie. Najwygodniejszą formą wyżywienia jest pakiet typu All inclusive - dzięki niemu będziesz mieć zapewniony stały dostęp do różnego rodzaju dań. Coraz więcej hoteli w tego typu pakietach oferuje również specjalne menu dla dzieci, tzw. kids menu: w wydzielonym miejscu na sali restauracyjnej podawane są urozmaicone posiłki z dużą ilością warzyw, nieprzyprawiane zbyt ostro, a także dziecięce smakołyki, takie jak mini pizze czy lody (te mogą być jednak dodatkowo płatne).
 • Ubezpieczenie. Każda oferta wyjazdu rodzinnego posiada podstawowe ubezpieczenie. W przypadku wakacji z dzieckiem warto jednak zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia rozszerzonego. Taka dodatkowa polisa kupiona za niewielką sumę (ok. 150 zł) znacznie podwyższa kwotę ubezpieczenia dzieci oraz rodziców. A trzeba pamiętać, że w razie poważniejszego wypadku koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie.

 

Konsultacja: Emilia Bratkowska, dyrektor produktu, Rainbow Tours

Wolisz zostać w Polsce? Wybierz się do Wrocławia

Tematy: wakacje z dzieckiem, biuro podróży, wczasy z dzieckiem, wakacje z dziećmi, wakacje nad morzem

Komentarze