Małe miejsca na duże przygody

Ocena: 3.21/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

5 dobrych miejscówek w Polsce na wakacje z dzieckiem

W Polsce jest mnóstwo doskonałych miejsc dla małych miłośników przygód. Fot. Shutterstock
W Polsce jest mnóstwo doskonałych miejsc dla małych miłośników przygód.

Tym razem omijamy bardzo popularne kurorty i duże miasta. Szukaliśmy przyjaznych miejsc, które zachwycą i nie zamęczą swym gwarem. Oto nasz wybór.

1. TYLICZ

Położona w Beskidach, u zbiegu rzeki Muszynka i potoku Mochnaczka, wieś jest wymarzonym miejscem na odpoczynek z małymi dziećmi. O ile zimą zmienia się w mekkę narciarzy (kilkanaście oświetlonych wyciągów narciarskich, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie), o tyle latem kusi prawdziwie sielskim klimatem, pięknymi widokami i wygodnymi ścieżkami do długich spacerów oraz przejażdżek rowerowych. Jeśli nie zabierzecie ze sobą rowerów, możecie wypożyczyć je w Centrum Sportowym Tylicz. Mali amatorzy jazdy konnej powinni zajrzeć do stadniny koni, która oferuje lekcje jazdy na koniu oraz przejażdżki na kucyku.

Dziecko i koń

Fot. Shutterstock

Na Farmie LaMa dziecko może samo nakarmić owieczki, kozy i inne zwierzęta hodowlane. Jeśli pogoda nie dopisze, możecie zaszyć się w znajdującym się na terenie Tylicza kompleksie rekreacyjno-basenowym, który dodatkowo posiada boisko do siatkówki plażowej i badmintona oraz plac zabaw.

Tylicz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Krynicy Zdrój. Do tego popularnego miasta turystycznego jest zaledwie 5 kilometrów. Warto tam zakrzeć - Krynica to klimatyczna górska miejscowość, w której znajduje się świetny park linowy (także z minitrasą dla małych dzieci), kolej linowa na Górę Parkową oraz najdłuższa w Polsce kolej gondolowa na Jaworzynę (1114 m n.p.m.).

Czytaj też: Z dzieckiem w górach

 

2. WDZYDZE KISZEWSKIE

Znajdują się w najpiękniejszej części Kaszub, w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej, a konkretnie na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. To miejsce, w którym wyciszycie się, zachłyśniecie świeżym powietrzem i zachwycicie pięknymi krajobrazami. Na Kaszubach są malownicze jeziora polodowcowe, rzeki i zalewy. W przeciwieństwie do jezior mazurskich panuje tu cisza (po jeziorach nie pędzą szalone skutery wodne) i jest zdecydowanie mniej śmieci (turyści rozbijający namioty na dziko to tutaj rzadkość). Gęste lasy kuszą latem jagodami i innymi leśnymi owocami, zaś jesienią - obfitością grzybów.

jagody

Fot. Shutterstock

Wybierając się do Wdzydz warto zabrać ze sobą rowery, bo leśne ścieżki sprzyjają długim przejażdżkom. Koniecznie skorzystajcie też z wodnych atrakcji. Wdzydze Kiszewskie leżą nad połączonymi ze sobą czterema jeziorami (Wdzydze, Radolne, Gołuń i Jeleń), po których możecie pływać łódką, kajakiem (są organizowane jednodniowe spływy) lub statkiem wycieczkowym (przystań przy jeziorze Jeleń).

Słyną także z najstarszego skansenu w Polsce: Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny, w którym dziecko może poznać kaszubską kulturę i tradycję. Podczas pobytu we Wdzydzach warto zwiedzić okoliczne miejscowości i wsie. Kościerzyna przyciąga rodziny z małymi dziećmi swoim słynnym skansenem kolejowym, w którym maluchy mogą dokładnie obejrzeć stare wagony i lokomotywy. Ale też blisko stąd do innych perełek Kaszub: Szymbarku (tu Centrum Edukacji i Promocji Regionu z najdłuższą deską świata i domem stojącym na dachu) i Mirachowa (tu Kaszubski Park Miniatur).

Czytaj też: Zwiedzaj z dzieckiem

 Czytaj dalej na drugiej stronie "Małe miejsca na duże przygody"

Tematy: wakacje, wakacje z dzieckiem, wakacje w Polsce

Komentarze