W czasie deszczu dzieci się nie nudzą

Ocena: 4.69/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy pogoda za oknem was odstrasza, zaszyjcie się w domowym ciepełku. Dziecko wcale nie musi się nudzić, a ty denerwować i odliczać godzin do końca dnia. Oto pomysły na wyjątkowe popołudnia z niebanalnymi zajęciami, masą śmiechu i wariacji.

Wytłumacz dziecku, w co dokładnie będziecie się bawić. / fot. shutterstock
Wytłumacz dziecku, w co dokładnie będziecie się bawić. / fot. shutterstock

Tak, to prawda, takich wieczorów z dzieckiem w domu będzie teraz coraz więcej. Sezon na popołudniowe spacery i zabawy na świeżym powietrzu minął. Gdy za oknem jest zimno, ciemno i smutno, w mieszkaniu jest ciepło, jasno i wesoło. Nie pozostaje wam nic innego, jak zorganizować wyjątkowe zabawy.

Dzieci lubią mieć ustalony rytm dnia oraz stałe zajęcia. Gdy więc wracają ze spaceru lub przedszkola i czeka je popołudnie w domu, powinny znać plan aktywności na ten czas. Oczywiście, dzieci (jak każdy!) lubią niespodzianki, ale lepiej, gdy są one jedynie częścią przewidywalnego harmonogramu dnia niż gdy to na nich miałby się opierać cały popołudniowy czas. Mówiąc konkretnie: lepiej, gdy podczas zaplanowanej zabawy w malowanie włączysz muzykę i zaproponujesz tańce, niż gdy zapytasz dziecko: "co robimy?". Albo dasz mu do ręki pędzle, a chwilę potem zapytasz: "może wolisz pohasać przy muzyce?".

Jak opracować idealny plan na popołudnie? Aby ułatwić ci to zadanie, rozpisaliśmy aktywności na każdy dzień tygodnia. Znajdziesz wśród nich zabawy dla dzieci w różnym wieku, z odmiennymi zainteresowaniami i temperamentem. Wybierz takie, które spodobają się twojemu malcowi. Może zainspirują was do wymyślenia kolejnych?

Poniedziałek - Dzień Kuchcika

Zaproś dziecko do gotowania. Możecie potraktować je dosłownie (zwłaszcza w przypadku przedszkolaka) albo jako zabawę (spodoba się najmłodszym dzieciom).

Chcecie naprawdę gotować? Skorzystajcie z owoców sezonowych i upieczcie szarlotkę na kruchym cieście, która niemal zawsze się udaje. Najpierw będzie sporo frajdy z ugniataniem ciasta. Kiedy wstawicie je do lodówki, będzie czas na obieranie i tarcie jabłek. Potem znowu wrócicie do ciasta, które po wyłożeniu na blasze można doprawić aromatycznym cynamonem. Gdy sięgnięcie po tę przyprawę, wyjmijcie też inne, by delektować się ich zapachami i spróbować smaku. Możesz poopowiadać dziecku, skąd pochodzą, do jakich potraw je wykorzystujesz.

A może zamiast szarlotki przygotujecie pieczone jabłka? Drążenie ich, a następnie wypełnianie bakaliami i miodem będzie smakowitą zabawą. Kiedy jabłka będą się piekły, możecie przygotować wyjątkową dekorację stołu - ozdóbcie go jabłkami, np. wyciętymi z gazet, narysowanymi na karteczkach i przyklejonymi do obrusa taśmą samoklejącą.

Będziecie gotowali na niby? Weź prawdziwe naczynia kuchenne - deskę do krojenia, talerze, garnki, sztućce. Ale produkty niech będą "zabawkowe". Potrzebujecie ciastoliny lub plasteliny (idealna baza), kawałków kartek, materiałów, wstążek i nitek (w roli makaronu lub ryżu), guzików (w zależności od kształtu i koloru - przypominające owoce, kawałki warzyw czy mięsa). Przyda się również odrobina wody (na zupę) oraz szamponu (jeśli zechcecie ją zabielić śmietaną).

Wtorek - Kto to, co to i dlaczego?

To będzie popołudnie pod znakiem zagadek, łamigłówek, odkryć i wynalazków. Potrzebujesz książek lub gier (np. z serii Zagadki Smoka Obiboka) z zagadkami. Zarezerwuj je do zabaw siedzących, które zorganizujesz w formie teleturnieju z przyznawaniem punktów za dobre odpowiedzi. Starszak może odpytywać także ciebie.

Poza tym przydadzą się lupa i latarka - wykorzystacie je podczas zabaw aktywnych, czyli odkrywania tajemnic domu. Niech dziecko zaświeci latarką pod kanapą i zgadnie, co się tam znajduje (ukryj daleko jakieś przedmioty). Pod lupą obejrzyjcie zdjęcia i obrazy na ścianach. Pokaż maluchowi eksperyment z niewidzialnym atramentem. Napisz coś na białej kartce sokiem z cytryny (wykorzystaj do tego patyczki do czyszczenia uszu). Następnie przytrzymaj ją blisko ognia, tak aby się nagrzała, ale nie spaliła. Chwile później zapisze się brunatnymi literkami.


Środa - Spodziewana zamiana ról

Ta zabawa na pewno przypadnie do gustu dzieciom - będą chciały, by trwała bez końca. Zaproponuj zamianę rolami - niech malec zamieni się w ciebie lub tatę, a ty w niego. Najpierw charakteryzacja - przebieranie się za rodzica sprawi dziecku wielką frajdę. Chłopiec może udawać, że się goli, a dziewczynka zrobić sobie makijaż. Ty również postaraj się założyć na siebie ubrania "dziecięce", a we włosy powpinaj zabawne ozdoby. Wyszykowani stańcie przed lustrem i potrenujcie swoje miny, odwzorowujcie sposób poruszania i modelujcie głos - pokazuj, jak ty coś robisz, a dziecko niech cię naśladuje i odwrotnie. Przygotowani do nowych ról? Teraz czas na najważniejszy punkt programu - dziecko będzie się tobą zajmowało i proponowało zabawy. Ciekawe co wymyśli?

Czwartek - Powrót do przeszłości

Oto najprostszy sposób na zabawę, która do tego może tak zaabsorbować dziecko, że będziesz mogła usiąść obok z książką albo zająć się swoimi sprawami. Wyciągnij stare zabawki dziecka i skarby z pierwszych lat życia. Malec będzie bawił się jak zahipnotyzowany grzechotkami, prostymi klockami czy grającymi i świecącymi akcesoriami dla niemowląt. Z ciekawością dokładnie obejrzy pierwsze książeczki. Może znajdzie nowe zastosowanie dla tych przedmiotów? Opowiedz dziecku, jakie wspomnienia wiążą się z konkretną rzeczą, np. "ten samochodzik przyjechał z wakacji, a tylko tamta pozytywka potrafiła cię ukołysać do snu". Podpytaj, czy malec ma jakieś skojarzenia z konkretną rzeczą. Pewnie zacznie wymyślać niestworzone historie - pozwól mu na to.

 

Piątek - Na plaży fajnie jest

W zimne popołudnie wyczarujcie dom skąpany w słońcu. Najpierw urządźcie plażę w łazience - pozwól dziecku na wyjątkowo długą kąpiel w wodzie z dodatkiem pachnącego egzotycznie płynu do kąpieli (możesz również zapalić świeczki o takim aromacie). Malec ma już dość pluskania? Niech się przeniesie na ręcznik ułożony na podłodze pokoju albo leżak (w jego roli - fotel). Obowiązujące ubranie to strój kąpielowy, zadbaj więc o wysoką temperaturę w domu. W rozświetlonym wszystkimi światłami mieszkaniu dziecko może nosić okulary przeciwsłoneczne. Przyda się jeszcze piłka plażowa oraz mapa, na której będziecie planowali wakacje, gdy znudzi się wam wylegiwanie w słońcu.

Sobota - Dziecko reżyserem, aktorami zabawki

To zabawa bez końca. Najpierw ustalcie, o czym będzie spektakl. Rozsiądźcie się wygodnie przy smakowitym poczęstunku i rozmawiajcie, rozmawiajcie, rozmawiajcie... Albo niech dziecko samo mówi, gdy poniesie je fantazja. Ty, jako asystent reżysera, notuj, o czym będzie spektakl, jak będzie przebiega fabuła, kto będzie występował. Po wszystkim przeczytaj dziecku, co zanotowałaś i ruszajcie na poszukiwania aktorów. Możecie wziąć zabawki albo wyciąć z gazet różne postaci i nakleić je na długie wykałaczki. Dobrą sceną jest stół zaścielony długim obrusem - wystarczy przy nim kucnąć z bohaterami przedstawienia w dłoniach. Na początek sama odegraj przedstawienie, a następnie zaproponuj to zadanie dziecku.

Niedziela - Dzień sportu

Pomysłów na konkurencje sportowe na pewno wam nie zabraknie, jeśli zaangażujesz do ich wymyślania dziecko. Możecie rozłożyć małe poduszki na podłodze i chodzić po nich tak długo, aż któraś noga dotknie podłogi. Następnie tymi poduszeczkami precyzyjnie celujcie w tarczę zawieszoną na drzwiach pokoju. Rozciągnijcie po podłodze sznurek i ćwiczcie chodzenie noga za nogą. Sprawdź, ile precyzyjnych pajacyków może zrobić dziecko. Jak na prawdziwe zawody przystało, notuj wyniki, a na koniec obdaruj malca medalami (wyciętymi z kartonu): za szybkość, zwinność, wytrzymałość precyzję... i po prostu za radość oraz ducha rywalizacji.

Poznaj 10 zabawek, które pokocha każde dziecko.


Tematy: zabawy z dzieckiem, gry dla dzieci

Komentarze