Pszczyna - pałac, park i żubry

Ocena: 3.28/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pszczyna jest nazywana perłą Górnego Śląska. Miasto rozsławił okazały zamek otoczony zabytkowym parkiem. Jednak dzieciom w pamięć zapadną przede wszystkim wielkie żubry, które można podziwiać w Pokazowej Zagrodzie Żubrów.

Pałac w Pszczynie jest otoczony wspaniale utrzymanym parkiem angielskim
Pałac w Pszczynie jest otoczony wspaniale utrzymanym parkiem angielskim

Wokół rynku

Pszczyna liczy ponad 700 lat. Miasto zachowało nastrojowy, kameralny charakter - Starówka ma wciąż  średniowieczny układ urbanistyczny. Przy rynku znajduje się ratusz, który przylega do budynku zboru ewangelicko-augsburskiego oraz kościół katolicki. Jeśli dzieci zgłodnieją, warto zajrzeć do najpiękniejszej pszczyńskiej kamieniczki "Frykówki", w której mieści się restauracja o tej samej nazwie. Po smacznym obiedzie można się wybrać do książęcego zamku, otoczonego 150-hektarowym parkiem w stylu angielskim.

 

Brama Wybrańców

Przez tę bramę, zwaną również "Wartą", kiedyś prowadziła główna droga na zamek. Jest to najstarsza, zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego. Dawniej mieściły się tu pomieszczenia dla straży zamkowej. Jej członkowie, nazywani wybrańcami, byli rekrutowani  spośród okolicznych chłopów. Do bramy prowadzi kamienny mostek przerzucony ponad dawną fosą kiedyś otaczającą cały zamek. W  Bramie Wybrańców dziś znajduje się kawiarnia Café u Telemanna, oferująca  pyszne ciasta, lody i naleśniki.

 

Historia pięknej Daisy

W położonym opodal rynku zamku znajduje się Muzeum Zamkowe. Zamek miał wielu właścicieli jednak najbardziej porusza historia pięknej Daisy , żony księcia pszczyńskiego. Ta angielska arystokratka słynęła ze swej urody. Jej życie, choć pełne przepychu, wystawnych bali i podróży, nie było jednak szczęśliwe. Oskarżona o romans i porzucona przez męża umarła w samotności.

Wnętrza zamku z przełomu XIX/XX wieku imponują bogactwem. Większość wyposażenia jest oryginalna, co w Polsce należy do rzadkości. Można podziwiać zabytkowe rzeźbione meble, złocenia, sztukaterie na ścianach i poznać historię każdego pomieszczenia. W salach myśliwskich zwracają uwagę trofea,  np.: kieł słonia, róg nosorożca, poroża saren. Ściany zdobią  zdjęcia z polowań i obrazy o tematyce myśliwskiej. Wrażenie robi również monumentalna sala jadalna z dwoma XIX-wiecznymi ogromnymi lustrami oraz biblioteka. Chłopcom na pewno spodoba się mieszcząca się w gotyckich piwnicach zbrojownia. Można w niej obejrzeć broń zarówno średniowiecznych rycerzy, jak i żołnierzy z I wojny światowej.

 

Park angielski

Po obejrzeniu komnat czas na spacer. Zamek otacza rozległy park angielski, uznany za najpiękniejszy na Górnym Śląsku. Alejki, mosty, oczka wodne i drzewa to wspaniała sceneria rodzinnego spaceru. W parku warto poszukać zabytkowego budynku lodowni, w której przechowywano lód wycinany zimą ze stawów. Kiedyś budynek miał na szczycie taras  dla orkiestry pałacowej, na który prowadziły metalowe spiralne schody. Uwagę zwracają również Trzy Dęby wyrastające z jednego pnia. W tym miejscu, o czym informuje zabytkowa tablica, rozpoczęło się I powstanie śląskie. W parku znajdują się nekropolia Anhaltów i groby rodu książęcego Hochbergów von Pless.

Zmęczeni, możemy odpocząć w niewielkiej zabytkowej  herbaciarni.

 

Żubry w zagrodzie

Na terenie parku otaczającego pałac, w części zwanej "Zwierzyńcem", można spotkaćżubry, które mieszkają w dwóch zagrodach. Zwierzęta najlepiej oglądać z pomostu widokowego. W zagrodzie, obok żubrów żyją muflony, jelenie, daniele i sarny, a także pawie i ptactwo wodne. W budynku edukacyjnym przygotowano wystawę o zwierzętach i roślinach ziemi pszczyńskiej. Niezapomnianych wrażeń dostarcza także trójwymiarowy film o żubrach.

Żubry w lasach pszczyńskich żyją od blisko 150 lat. Na Śląsk sprowadził je z Puszczy Białowieskiej książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg. Dzieci na pewno zainteresuje kilka faktów z życia żubra. Warto, by wiedziały, że podlega on w Polsce całkowitej ochronie, żyje średnio 20-25 lat, waży nawet 1 tonę, a dziennie zjada ok. 60 kg pożywienia. Żubry są z natury spokojne jednak w momencie zagrożenia mogą przeskoczyć przeszkodę wysokości nawet 180 cm  Na krótkich odcinkach biegną z prędkością 50-60 km na godzinę

Na pamiątkę można kupić wykonaną z tombaku monetę o nominale "4 Żubry" z wizerunkiem żubra na awersie i herbem miasta na rewersie.

 

Skansen

Kolejną atrakcją Pszczyny jest Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Można w niej obejrzeć kilkanaście zabytków drewnianej architektury, m.in. wozownię, spichlerz, kuźnię, chałupę wiejską, młyn z wiatrakiem, kapliczkę. Tuż obok skansenu w XIX wiecznej karczmie Stary Młyn (urządzonej w prawdziwym wodnym młynie)  można spróbować regionalnych potraw. Zimą skansen nie jest dostępny dla turystów indywidualnych.

 

Muzeum Prasy i Drukarstwa Śląskiego

Nieopodal rynku w niewielkiej zabytkowej kamienicy znajduje się jedyna w kraju stała ekspozycja dokumentująca początki i rozwoju prasy regionu śląskiego. Muzeum jest jednym z 32 obiektów na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki.

Można tu obejrzeć m.in. egzemplarze pierwszego polskiego czasopisma, które ukazywało się na Śląsku. Ciekawostką jest miniaturowy model prasy drukarskiej Gutenberga w skali 1:10.

Na parterze zaprezentowano kompletne wyposażenie dawnej drukarni oraz druki tłoczone m.in. na czerpanych papierach. Atrakcją dla dzieci na pewno będzie własnoręczne drukowanie na zabytkowej prasie.

Na piętrze urządzono "Izbę u Telemanna" niewielką salę z ekspozycją cennych śląskich instrumentów muzycznych (wśród nich m.in. dudy i cymbały).

W jednej z sal ekspozycyjnych, na dużym ekranie, podwieszonym tuż nad maszynami drukarskimi można obejrzeć krótki film, opowiadający historię drukarstwa.

 

Okolice Pszczyny

  • Jeziora

W pobliżu Pszczyny znajdują się dwa duże zbiorniki wodne : Jezioro Goczałkowickie (zbiornik utworzony na Wiśle) oraz Zbiornik Łącki. W pobliżu jeziora Goczałkowickiego leży znane uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój słynące z bogatych złóż borowiny i solanki.
Zbiornik Łącki zbudowano  w środkowym biegu rzeki Pszczynki. Czoło zapory przylega niemal do Dzikiej Promenady - części Parku Pszczyńskiego. Aleje - dębowe i kasztanowe - prowadzą wprost do zamku i miasta. Mieszkańcy Pszczyny chętnie korzystają ze zbiornika jako kąpieliska, miejsca do łowienia ryb i surfowania.

 

  • Tylko dla dorosłych

W odległości 18 km od Pszczyny znajdują się Tyskie Browary Książęce. Urządzono tu pierwsze w Polsce Muzeum Piwowarstwa. Jest to jednak atrakcja turystyczna dla osób pełnoletnich.

Komentarze