Przyjęcie dla dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wbrew pozorom urządzenie przyjęcia dla dzieci nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jednak chwila przemyśleń i kilka prostych wskazówek, aby kinderbal zakończył się pełnym sukcesem.

W organizowaniu przyjęć dla dzieci najważniejsze jest wcześniejsze zaplanowanie imprezy krok po kroku
W organizowaniu przyjęć dla dzieci najważniejsze jest wcześniejsze zaplanowanie imprezy krok po kroku

Przede wszystkim - plany

Zanim zaprosisz dzieci na przyjęcie (np. urodzinowe lub karnawałowe) zastanów się, jaką liczbą dzieci będziesz w stanie zająć się jednocześnie. Jeśli obawiasz się, że lista małych gości przekracza twoje możliwości (pamiętaj, że będziesz musiała jednocześnie dbać o bezpieczeństwo dzieci, serwować smakołyki i prowadzić zabawy), poproś o pomoc zaprzyjaźnioną mamę jednego z zaproszonych maluchów. Zapraszając mamę, którą znasz niezbyt dobrze, możesz zyskać świetną okazję do nawiązania nowej, ciekawej znajomości. We dwójkę uda wam się zapanować nad bawiącymi się dziećmi, a w międzyczasie porozmawiać, wymienić się doświadczeniami (albo ploteczkami).

Zapraszając dzieci na przyjęcie, spytaj dokładnie, czy cierpią na jakąś alergię. Jeśli okaże się, że któryś z małych gości jest wegetarianinem, cierpi na alergię na gluten, alergię na białko lub inne alergie pokarmowe, dowiedz się dokładnie, jakich pokarmów nie wolno mu spożywać. W takim wypadku najlepiej - w miarę możliwości - zupełnie zrezygnować z podania pokarmów zawierających uczulające składniki. W ten sposób nie tylko nie będziesz musiała zwracać szczególnej uwagi na to, czy dziecko nie podjada "zakazanych" pokarmów, ale również maluch nie poczuje się wykluczony z jedzenia smakołyków, które przysługują pozostałym dzieciom.

Równie ważne jest zaplanowanie zabaw i konkursów. Dzieci - pozostawione same sobie - szybko mogą stracić zainteresowanie i zacząć się nudzić. Pamiętaj, aby wybierać zabawy tematyczne dostosowane do wieku gości. Zdecyduj się na takie, w których udział wezmą wszystkie zaproszone dzieci. Starszym przedszkolakom spodobają się zabawy, które wymagają dużego zaangażowania. Jeśli dysponujesz większym budżetem lub nie wierzysz w swoje wodzirejskie umiejętności, możesz skorzystać z oferty profesjonalnych firm zajmujących się prowadzeniem imprez dla dzieci. Oferty animatorów zabaw - stosownie do swojego miasta - znajdziesz  w Internecie bez problemów. Animator wynajmowany jest na godziny, a cennik zazwyczaj zależny jest od liczby dzieci, które biorą udział w imprezie. Dużo tańszą opcją jest poproszenie o pomoc zaprzyjaźnionej osoby, która ma doświadczenie w organizowaniu zabaw dla dzieci. Może się okazać, że w takiej roli świetnie sprawdzi się twoja młodsza siostra lub kuzynka!

Czytaj też: Jak urządzić dziecku niezapomniane urodziny i nie zbankrutować

 

Zakupy i zaproszenia

Odpowiednio wcześniej stwórz - razem z dzieckiem - listę gości, których chcecie zaprosić. Jeśli masz w domu starszego malucha, zaproponuj mu, aby własnoręcznie wykonał zaproszenia. Na zaproszeniu powinna się znaleźć data przyjęcia, godziny trwania imprezy i dokładny adres. Zapisz również numer telefonu, pod którym będzie można się z tobą w każdej chwili skontaktować. Warto, abyś dołączyła prośbę o informację o ewentualnych alergiach zaproszonych gości lub dotyczącą specjalnych próśb rodziców. Koniecznie poproś o odpowiedź oraz o numer kontaktowy. Jeśli zdecydowaliście się na przyjęcie tematyczne, informacja o tym również powinna znaleźć się na zaproszeniu.

Jeśli lista gości została już ustalona, czas na zakupy! Z pewnością do udekorowania pokoju przydadzą się kolorowe baloniki, serpentyny, confetti, kolorowa bibuła. Jeśli obawiasz się o swoją zastawę, dobrym wyjściem jest kupno plastikowych lub papierowych talerzyków i kubeczków. W supermarketach można znaleźć spory wybór takich przeznaczonych specjalnie dla dzieci - kolorowych lub z postaciami z kreskówek. Niezbędne okażą się również serwetki. Jeśli planujesz konkursy z nagrodami, zaopatrz się wcześniej we wstążki i papier do pakowania (ładnie zapakowane nagrody, np. słodycze, będą dla dzieci dużą przyjemnością). Aby podkreślić uroczysty charakter spotkania, możesz rozdać dzieciom papierowe czapeczki na głowę (w kształcie stożka). Jeśli chcesz zaproponować dzieciom zabawy rysunkowe, zadbaj o to, by kredek, farbek, papieru wystarczyło dla wszystkich dzieci.

Sprawdź, maski karnawałowe do wydruku.

 

Imprezowe menu

Jeśli urządzasz przyjęcie urodzinowe - nie obejdzie się bez tortu ze świeczkami. Postaraj się jednak wybrać taki, który nie będzie zbyt słodki i nie częstuj dzieci zbyt dużymi porcjami - najedzone smakołykami nie będą chciały zjeść czegoś pożywnego. Przygotowując menu na przyjęcie urodzinowe dziecka staraj się, aby słodkości nie zdominowały imprezowego jadłospisu. Warto, by na stole jako przekąski pojawiły się pokrojone owoce i kanapki z warzywami. Jeśli chodzi o słodkości przeznaczone dla dzieci, najlepszym (i najzdrowszym) rozwiązaniem jest domowe ciasto drożdżowe lub marchewkowe. Jeśli masz zamiar podać dzieciom lody, zastanów się nad sorbetem owocowym lub schłodzonym jogurtem z owocami. Najlepiej zrezygnuj z częstowania dzieci chipsami i słonymi paluszkami (możesz zastąpić je biszkoptami lub waflami ryżowymi). Jeśli chodzi o napoje, poleca się domowe soki owocowe, kompoty, owocowe herbatki i niegazowana woda mineralna. Słodkie oranżady, czarna herbata i gazowane napoje nie są najlepszym wyborem.

Serwując małym gościom poczęstunek, zwróć uwagę na to, by był kolorowy, podany w sposób atrakcyjny i w niezbyt dużych porcjach. Jednocześnie nie planuj zbyt wymyślnego menu. Proste, szybkie w przygotowaniu potrawy okażą się najlepsze. Oprócz kawałków owoców, kanapek z twarożkiem, pastą jajeczną i warzywami, można podać np. pomidory faszerowane pastami lub sosy w różnych smakach, służące do zamaczania w nich pokrojonych w słupki ogórków lub marchewek, zaś daniem głównym mogą się stać naleśniki polane sosem czekoladowym.

Czytaj też: Zdrowe słodycze

 

W co się bawić?

Jedną z ulubionych zabaw jest zabawa w farmę, polegająca na odtwarzaniu przez dzieci głosów zwierząt (wcześniej przygotuj krótką historyjkę, którą będziesz opowiadać - w czasie wymieniania nazw poszczególnych zwierząt dzieci, którym przypisano odpowiednie role, wydają odgłosy miauczenia, beczenia, szczekania - stosownie do zwierząt, które "odtwarzają"). Jeśli planujesz konkursy z nagrodami, zadbaj o atrakcyjne zapakowanie gadżetów. Pamiętaj jednak, że nie musisz specjalnie kupować drobiazgów - w roli nagrody świetnie sprawdzą się ładnie zapakowane słodycze. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci może być również specjalny makijaż - namalowanie na buzi dziecka motywów roślinnych lub zwierzęcych, według upodobania każdego z gości. W tym celu będziesz się musiała zaopatrzyć w specjalne zestawy do makijażu (kredki).

 

Kiedy impreza dobiegnie końca, poproś dziecko, aby ładnie podziękowało swoim gościom za przybycie. Na pożegnanie możesz również wręczyć dzieciom mini-prezenty (np. zapakowane wcześniej słodycze).

Czytaj też: Przepis na urodzinową grę miejską

Tematy: zabawa, przyjęcie dla dzieci, kinderbal

Komentarze