Najlepsze prezenty na gwiazdkę dla dzieci w wieku 5 – 10 lat. Ranking top 10

Ocena: 4.34/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Święta to dla dziecka wyjątkowy czas, a dla nas dorosłych wyjątkowa okazja, by podarować – czy to maluchom czy starszakom – dużo radości. Jeżeli w dalszym ciągu nie macie pomysłów na idealny prezent od Mikołaja, albo zastanawiacie się, co powinniście położyć w tym roku pod choinkę, poniżej prezentujemy wybór 10 najlepszych (naszym zdaniem) prezentów dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W zestawieniu znalazły się przedmioty, które nie tylko sprawdzą się w zabawie, ale przede wszystkim nie wyjdą z użycia przez wiele lat.

Wyjątkowe prezenty świąteczne dla dzieci uzdolnionych artystycznie

Projektor Smart Sketcher 2.o

Projektor to świetny pomysł na prezent dla dzieci, które lubią szkicować, rysować i kolorować, a jeszcze nie mają pewnej ręki i nie zawsze kreski wychodzą im tak, jak trzeba. Urządzenie „rzuca” wybrany obraz na kartkę, a dziecko bez problemu prowadzi kredkę po pojawiającym się – krok po kroku – śladzie. To także prezent, który zajmie dzieci przez dłuższy czas, ponieważ ilość rysunków jest praktycznie nieograniczona – do dedykowanej aplikacji można wgrać własne obrazki, a także zdjęcia, które następnie zostaną przełożone jako wzór do szkicowania.

Koszt projektora to ok. 300 zł.

Sprawdź też: Prezenty na mikołajki dla dzieci w różnym wieku

Długopis 3D

Długopisy 3D dla dzieci to zabawki wymagające współpracy z osobą dorosłą ze względu na dość wysoką temperaturę pracy, jednak to nie powinno przekreślać tego urządzenia jako prezentu na magiczny czas świąt. Rodzinne drukowanie to świetna rozrywka i inwestycja w budowanie wzajemnych relacji. Dzięki długopisowi 3D mogą powstawać wspaniałe trójwymiarowe prace, a sama aktywność rozwija motorykę małą, wyobraźnię przestrzenną i kreatywność.

Zakup podstawowego wariantu długopisu to wydatek od 150 złotych do 400 zł.

To też może Cię zainteresować: Malowanie po numerach jako prezent dla dziecka

 

Prezent na święta dla dzieci zainteresowanych zdobywaniem wiedzy

Albik – magiczne pióro wraz z książkami

Czytaj z Albikiem to rewelacyjne narzędzie edukacyjne stworzone z myślą o dzieciach w różnym wieku. Magiczne mówiące pióro, po dotknięciu nim odpowiednich miejsc w książce, odtwarza nagrania rozszerzające zagadnienia lub po prostu odczytuje treść książki. Można w ten sposób uczyć się języka angielskiego, poznać anatomię człowieka czy geografię świata. Książki, które dokupuje się osobno, zaciekawią najbardziej wybredne umysły i zapewnią doskonałe spędzenie czasu z lekturą. To szczególnie przydatny prezent na długą podróż.

Zakup zestawu startowego – pióra wraz z jedną wybraną książką – to koszt od 190 do 250 zł.

To też może Cię zainteresować: Pierwszy telefon dla dziecka – od kiedy?

 

Gry planszowe dla całej rodziny

Gier planszowych nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak świat długi i szeroki, tyle jest najróżniejszych planszówek, które – w większości przypadków – zapewniając graczom rozrywkę, dostarczają także wiedzy o otaczającym świecie. Wybierając odpowiednią na prezent grę, warto się zastanowić, czy dziecko będzie miało z kim w nią grać? Jeżeli nie, można poszukać gier logicznych jednoosobowych z serii Smart games. Drugim aspektem, który należałoby rozważyć, jest wiek dziecka, niekoniecznie ten metrykalny. Zdarza się, że pięciolatki świetnie radzą sobie z grą przeznaczoną np. dla 8+. Konkretnej gry nie wskażemy, gdyż ich wybór jest nieskończony, zachęcamy za to do poczytania recenzji na portalach poświęconych tylko tej tematyce. Na pewno znajdziemy tam coś odpowiedniego.

Ceny gier zaczynają się od kilkunastu złotych, a kończą na kilkuset (np. kolekcjonerskie wydania z figurkami RPG).

Zobacz też: Gry planszowe dla 6-latków

 

Propozycje na prezenty dla dzieci na święta, rozwijające sprawność manualną i wyobraźnię

Klocki Lego i Playmobile

Zestaw Lego lub Playmobile to zabawka idealna, bo różnie użyta może spełnić zupełnie różne funkcje. Dzieci mogą skupić się na budowaniu oryginalnych konstrukcji lub wykorzystywać stworzone raz budowle i pojazdy do zabawy tematycznej i wchodzenia w role. Zestawy Lego to już nie te same klocki, pamiętające czasy naszej młodości. Dziś wybierać możemy z setek pudełek zróżnicowanych pod względem tematycznym i dostosowanych do wieku oraz płci. Są więc Lego Technics, Lego Ninjago, Lego Friends, Lego Duplo itp.

Podobnie wygląda sprawa klocków Playmobile, tam również wybieramy różne zestawy, z tym że raz zbudowane konstrukcje raczej zostaną w takiej wersji na stałe. Większy nacisk położony jest na wchodzenie w role i zabawy tematyczne niż na tworzenie coraz to nowych budowli. Jedno jest pewne, każde dziecko z klocków Lego i Playmobile na pewno będzie się cieszyć.

Koszt najprostszych klocków zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, a kończy na kilku tysiącach (za niezwykle skomplikowane i oparte na płatnych licencjach, np. Star Wars).

Przeczytaj też: Rodzinne sesje świąteczne

 

Słomki konstrukcyjne – prezent i dla malucha i dla starszaka

Szalenie modne są obecnie słomki lub rurki konstrukcyjne, dzięki którym możemy stworzyć bardzo duże konstrukcje (np. rakiety, zamki, auta, łódki, kule, wieże, tunele, mosty, itp.), wykorzystywane potem do zabawy. Budowanie ze słomek rozwija zdolności manualne, ponieważ główną trudność stanowi połączenie elementów ze sobą, a mogą się one łączyć aż w 6 różnych kierunkach.

Koszt zestawu podstawowego to zaledwie kilkanaście złotych.

Klocki konstrukcyjne plus-plus

Klocki na gwiazdkę to temat oklepany, bo na pewno każde dziecko ma w swojej kolekcji klocki Lego, klocki drewniane lub plastikowe. Z drugiej strony klocki nigdy się nie znudzą, a świetna zabawa nimi może wciągnąć na długi czas. W tym roku pod choinkę możemy położyć kreatywne klocki konstrukcyjne w kształcie plusików lub wafli. Buduje się z nich korzystając z książeczki z inspiracjami dołączonej do zestawu albo bazując na swojej wyobraźni i myśleniu przestrzennym. A zbudować można dosłownie wszystko i dodatkowo stworzone konstrukcje będą wyglądać jak żywcem wyjęte z popularnej gry komputerowej – Minecraft.

Wśród zestawów znajdziemy takie, które zadowolą starszaków, ale i maluchowi nie przysporzą dużych trudności. Co jest charakterystyczne dla tych klocków, to to, że postaci czy budowle projektowane przy ich użyciu mogą być zarówno płaskie (podobnie jak układane puzzle) lub przestrzenne (trójwymiarowe).

Ceny klocków zaczynają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset, w zależności od wybranego zestawu.

Przeczytaj też: Jeździk dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Świąteczne prezenty jako narzędzia terapeutyczne IS oraz do ćwiczenia motoryki dużej

Huśtawka kokon

Prezenty na święta nie muszą być tylko zabawkami. Mogą stanowić również wyposażenie pokoju, doskonale wpisując się w aranżację przestrzeni, a dodatkowo zapewniać dziecku porcję doskonałej zabawy i relaksu. Takim prezentem jest pokojowa huśtawka w rodzaju kokonu, ale spotkamy ją także pod nazwami gruszka lub bujawka. Huśtawka montowana jest do sufitu za pomocą wytrzymałej kotwy, a jej wysokość możemy dopasowywać dowolnie – w zależności od wzrostu dziecka. W kokonie można się huśtać, wykorzystywać jako wiszący namiot, ale można również odpoczywać z książką, a nawet ucinać drzemki.

Huśtawka będzie świetnym pomysłem na prezent dla każdego dziecka, jednak może ona spełniać także funkcje terapeutyczne i w tym przypadku polecana jest szczególnie dzieciom, które mają kłopoty w sferze integracji sensorycznej. Kołysanie doskonale stymuluje układ przedsionkowy i proprioceptywny, dodatkowo poprawia koncentrację, ma działanie uspokajające i wyciszające.

Koszt huśtawki kokonu waha się od 89 zł do 299 zł.

Sprawdź również: Jak przygotować pierniki?

 

Drewniany bujak

Podobne właściwości sprzyjające integracji sensorycznej będzie miał prezent w postaci drewnianego bujaka w stylu Montessori. Na rynku można znaleźć ogromny wybór zarówno samych bujaków jak i dodatkowych akcesoriów. Bujak z przymocowanymi ściankami bocznymi może służyć także jako biurko lub lada sklepowa. Dodatkowa gładka deska sprawi, że bujak zamieni się w super zjeżdżalnię, a dokupiona drabinka zamieni bujak w tor przeszkód. Wadą prezentu tego typu jest jednak jego wielkość. W małym dziecięcym pokoju może być na taki bujak zbyt mało miejsca. Trzeba także brać pod uwagę, że im lepsza jakość i wykonanie takiego bujaka oraz ilość dodatkowych akcesoriów, tym większy będzie jego koszt.

Ceny samego bujaka rozpoczynają się od 350 zł, za zestaw z dodatkowymi akcesoriami zapłacimy od 800 zł wzwyż.

Zobacz też: Deskorolka tradycyjna czy elektryczna?

Hulajnoga

Jazda na hulajnodze ma szereg zalet:

  • wzmacnia mięśnie pleców, brzucha oraz nóg, dzięki czemu dziecko uczy się prawidłowej postawy;
  • poprawia motorykę dużą;
  • wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchową,
  • poprawia równowagę i sztukę balansowania ciałem.

Jeżeli mówimy o hulajnogach dla dzieci powyżej 5. roku życia, możemy już śmiało szukać modeli dwukołowych, pamiętając jednak, że im mniejsze dziecko, tym mniejsza musi być średnica kółka – zapewni to osiąganie mniejszej prędkości, w zamian za lepszą zwrotność. Starsze dzieci, które już dobrze sobie radzą z podstawowymi trickami, mogą dostać jako świąteczny prezent bardziej zaawansowany model.

Koszt hulajnogi zależy od wybranego modelu, ale ceny zaczynają się od 80 zł do ponad tysiąca złotych (za hulajnogę elektryczną).

 

 

Bibliografia:

  1. https://www.projekt-rodzina.pl/korzysci-hustania-sie-zaburzenia-si/, dostęp z dn. 17.11.2021
  2. https://ronja.pl/najlepsze-prezenty-dla-dzieci-0-10-lat/, dostęp z dn. 10.11.2021
  3. https://moi-mili.pl/prezent-na-dzien-dziecka-50-najlepszych-pomyslow/, dostęp z dn. 10.11.2021

 

Komentarze