Poznań – wyprawa do Zoo

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Poznań jest jedynym miastem w Polsce, które może się pochwalić aż dwoma ogrodami zoologicznymi – starym ZOO przy ulicy Zwierzynieckiej i nowym w pobliżu jeziora Malta, przy ulicy Krańcowej.

Poznań to jedyne miasto w Polsce z 2 ogrodami zoologicznymi
Poznań to jedyne miasto w Polsce z 2 ogrodami zoologicznymi

Wyprawa do nowego ZOO, które jest największym Ogrodem Zoologicznym w naszym kraju, ma smak egzotycznej przygody. Najatrakcyjniejszym miejscem jest bez wątpienia jedna z najnowocześniejszych słoniarni w Europie.

 

Nowe ZOO

 

Na obszarze ponad stu hektarów zgromadzono zwierzęta z różnych stron świata. W warunkach zbliżonych do naturalnych można podziwiać faunę Afryki, Australii i Ameryki Południowej, a także żubry. Do wyboru są trzy trasy: niebieska licząca 2 km, czerwona - 2,7 km i najdłuższa - czarna, licząca ponad 5 km (prowadzi  przez cały ogród). Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi piechurami, lepiej skorzystać z transportu kołowego. Do tej pory w okresie letnim kursowała kolejka "Zwierzynka". Od tego roku planowane jest uruchomienie meleksów.

Zwierzętom starano się stworzyć warunki jak najbardziej przypominające te, w których żyją w naturze. Niektóre, jak np. pawie, od wczesnej wiosny do późnej jesieni spacerują po ścieżkach razem ze zwiedzającymi.

 

Dla najmłodszych

Dla małych dzieci największą atrakcją jest wizyta w znajdującym się tuż za kasami Dziecięcym ZOO. To najgwarniejsze miejsce ogrodu. Maluchy trudno odciągnąć od królików, owiec i kózek karłowatych, które można głaskać. Żyją tu również kuce szetlandzkie i osiołki, które lubią być poklepywane. Zabawne są świnki wietnamskie, które w swojej zagrodzie ryją w słomie głębokie korytarze. Zainteresowanie wzbudzają kurki ozdobne i liczne stadko papużek falistych. Latem, w basenie znajdującym się w pobliżu klatek z królikami, pływają żółwie czerwonolice. Obok zorganizowano plac zabaw dla najmłodszych. Wyposażono go w drewniane zwierzaki, piaskownicę i zjeżdżalnię.

 

Kolejka Maltanka

Do nowego ZOO latem (do końca września) można dotrzeć kolejką wąskotorową "Maltanką". Jest to duża atrakcja dla najmłodszych. Trasa prowadzi od dworcu kolejki przy rondzie Śródka (przystanek w pobliżu kościółka św. Jana, przy restauracji Maltanka). Podróż trwa 15 minut.

 

 

Dom dla słoni

Od wejścia do ZOO zwiedzającym towarzyszą figury słoni z informacjami o życiu tych zwierząt. Pawilon słoniarni i wybieg z basenem robią imponujące wrażenie. Wejście dla zwiedzających znajduje się na I kondygnacji (ok. 3 m nad ziemią). Młode słonie afrykańskie można podziwiać  z tarasu widokowego Wnętrze przypomina naturalne środowisko, w którym żyją słonie - zadbano nawet o sztuczne skały zrobione z betonu. W słoniarni zmieści się aż 10 słoni, jednak na razie liczy ona 5 mieszkańców.

Z tarasu można przejść malowniczym mostkiem do urządzonej obok wioski afrykańskiej z miejscem do odpoczynku, restauracją, kawiarnią i multimedialną salą konferencyjną, w której odbywają się pokazy przybliżające wiedzę na temat słoni. Małe dzieci nadmiar energii mogą wyładować m.in. na huśtawkach - kolorowych słoniach na sprężynie.

 

Dzika Afryka

Po krótkim odpoczynku w afrykańskiej wiosce można ruszać na dalszy podbój Afryki. Trawiasty, z rzadka porośnięty krzewami, pagórkowaty teren nad brzegiem stawu jest nowoczesnym wybiegiem dla mieszkańców afrykańskiego stepu i sawanny. Zajmuje obszar o bardzo dużej powierzchni. Dzięki temu zwierzęta żyją tu podobnie jak na wolności. Można obejrzeć największe ptaki żyjące na Ziemi - strusie i marabuty, a także, co zawsze bardzo cieszy dzieci, zebry i żyrafy.

 

Ameryka Południowa

W pawilonie zimą, a latem na wybiegu można spotkać niezwykle rzadkie w europejskich ogrodach zoologicznych małpy czepiaki czarnorękie. Mają one długie i bardzo chwytne ogony.

Warto również obejrzeć mrówkojada. Żywi się mrówkami i termitami, rozgrzebując częściowo ich gniazda silnymi pazurami i wkładając do środka lepki, długi na 60 cm język.

 

 

Sekrety ptaków

Pomieszczenia, w których przebywają ptaki, to woliery. Kilkanaście wolier zamieszkują liczne gatunki bażantów i innych kuraków. Wzrok przyciągają bajecznie upierzone samce. Ich żony są szarobure, dzięki temu drapieżnikom trudno je zauważyć. Jest to szczególnie ważne, gdy samice wysiadują jaja. Warto zwrócić uwagę na niepozornego nogala koralikowego. Samce tego gatunku budują ogromne kopce z rozkładających się szczątków liści i składają tam jaja. Zadaniem samca jest regulowanie temperatury poprzez rozgrzebywanie lub dokładanie liści. Jako termometr służy mu nieopierzona głowa i szyja. Wciskając ją do kopca może zmierzyć różnicę temperatur nawet 0,10C.

 

Wyprawa do Australii

Na tym kontynencie żyją bardzo dziwne zwierzęta, niespotykane gdzie indziej. Najbardziej znanymi przedstawicielami australijskiej fauny są kangury. W poznańskim ZOO można obejrzeć kangury szare olbrzymie. Tak im się spodobało w Polsce, że dobrze się czują nawet na śniegu. Podziwiać można również mieszkańców australijskich równin, czyli emu. Są to ciekawe ptaki - wychowaniem młodych zajmują się wyłącznie samce.

 

Mieszkańcy wysp

Trawiasty wybieg porośnięty krzewami i zaroślami jest domem najmniejszych dzikich świń -świń wisajskich. Pochodzą z jednej z wysp w archipelagu Filipin. Stanowią wielką rzadkość w zoo, a poza Poznaniem, można je oglądać jedynie w zoo w Rotterdamie.

Podobnie rzadkie są jelenie baweańskie, które poza Azją można obejrzeć jedynie w Poznaniu.

Kolejny wybieg to dom kazuarów hełmiastych, ptaków bardzo niebezpiecznych, a jednocześnie płochliwych, które zamieszkują gęste lasy Australii i Nowej Gwinei.

 

Insektarium

Można tu obejrzeć wiele zagrożonych wyginięciem owadów, pajęczaków i mięczaków. Imponujący jest jeden z największych przedstawicieli owadów -  herkules. Samiec tego gatunku może osiągać aż 15 cm długości. Mieszkają tu również największe pająki świata - ptaszniki i ważące pół kilograma ślimaki. Jednymi z najdziwniejszych owadów są patyczaki i liśćce. Kształtem i barwą ciała wiernie naśladują gałązki, liście i korę drzew, a ich jaja są podobne do nasion. Dużym zainteresowaniem cieszą się owady drapieżne - modliszki oraz pluskwiaki afrykańskie.

 

Pawilon Zwierząt Nocnych

Zwierzęta, które są aktywne nocą, a w dzień śpią, bardzo trudno podglądać w naturze. Aby można je było obserwować w ZOO, przedstawicielom ok. 20 gatunków odwrócono cykl dobowy, zamieniając dzień z nocą. Warto obejrzeć pancerniki i nietoperze wampiry, które żywią się krwią ssaków.

Wybiegi przylegające do Pawilonu Zwierząt Nocnych zamieszkują ulubieńcy zwiedzających - pieski preriowe. Ostrzegając przed drapieżnikami, wydają donośny głos, przypominający szczekanie, stąd ich nazwa.

 

Syberyjska chata

Tygrysy syberyjskie są jednymi z największych drapieżników na świecie. W obserwacji zwierząt na dużym wybiegu nie będą przeszkadzać kraty, ponieważ koty można podziwiać przez pancerną szybę lub bez dodatkowych przegród z tarasu "Syberyjskiej Chaty". Wybieg jest tak duży, że czasami trudno dostrzec tygrysy, szczególnie gdy odpoczywają. Lepiej je obserwować zimą, podczas zabawy w śniegu, ponieważ bardzo lubią słoneczną i mroźną pogodę. Latem są ospałe i często śpią po 20 godzin na dobę.

 

 

W poznańskim ZOO można zobaczyć jeszcze wiele innych interesujących zwierząt m.in. wydry, chińskie jelenie milu, które już wyginęły w naturze, polskie żubry, sowy, pantery śnieżne, pandy małe, lemury a w Pawilonie Drobnych Ssaków gryzonie, które zamieszkują Eurazję, Afrykę, Amerykę Południową, a nawet Madagaskar.

 

Wycieczka do nowego ogrodu zoologicznego na pewno spodoba się dzieciom. Nawet te najmłodsze poczują się tu jak wytrawni podróżnicy. Przy okazji poznają sekrety zwierząt i dowiedzą się dużo na temat ochrony środowiska. ZOO jest bardzo gościnne i czeka na zwiedzających przez 365 dni w roku.

 

 

 

Komentarze