Jak urządzić dziecku niezapomniane urodziny i nie zbankrutować

Ocena: 3.24/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Podpowiadamy gdzie zrobić imprezę, ile osób zaprosić, jakie zabawy i menu zaplanować.

Organizując dziecku urodziny, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek, zainteresowania i temperament. Fot. Shutterstock
Organizując dziecku urodziny, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek, zainteresowania i temperament.

"- Już niedługo urodziny Karolka - powiedział tata ze smutkiem.

- I jego przyjęcie urodzinowe - dodała mama z jeszcze większym smutkiem. (…)

- Chciałbym pójść do Aero Rodeo - powiedział Karolek. (…)

- NIE! - powiedziała mama. - Za wiele przemocy.

- Słusznie - stwierdził tata.

- I bardzo kosztowne - dodała mama.

- Słusznie - powiedział tata.

Nastąpiła chwila milczenia.

- Aczkolwiek - dodał tata - to oznacza, że przyjęcie nie odbędzie się w domu.

Mama spojrzała na tatę. Tata spojrzał na mamę.

Gdzie to się rezerwuje? - spytała mama."

(fragment opowiadania "Koszmarny Karolek i urodzinowe przyjęcie", Francesca Simon)

Nawet jeśli nie mamy w domu Koszmarnego Karolka, to i tak planowanie urodzin dla dziecka stanowi zwykle pewien problem… Zwłaszcza jeśli w przedszkolu jest zwyczaj zapraszania całej grupy na przyjęcie, albo robienia imprez z pompą. Podpowiadamy, co zrobić, by dziecko było zadowolone, a portfel ocalał.

Najmłodsze dzieci nie potrzebują hucznych imprez

Można powiedzieć sobie wprost: imprezy urodzinowe dla dzieci, które jeszcze nie chodzą do przedszkola, to przede wszystkim imprezy dla rodziców. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że dorośli chcą uczcić jakoś ten dzień. I mogą to zrobić w taki sposób, jaki im się podoba, bo dla ich dzieci nie ma to większego znaczenia. Maluchy roczne, dwuletnie, a nawet te, które właśnie kończą trzeci rok życia nie potrafią jeszcze ani dobrze bawić się z rówieśnikami, ani zaangażować w moderowane zabawy. Te umiejętności będą nabywać dopiero w przedszkolu.

Dla młodszych dzieci najważniejsze będzie to, by miały obok najbliższe osoby, dostały coś ładnego, zjadły coś dobrego i (to ważne!) nie były bombardowane zbyt dużą ilością bodźców. Z tego powodu urodziny nie powinny być zbyt huczne i nie powinno być na nich zbyt wiele dzieci. Można spotkać się z regułą, że liczba małych gości powinna wynosić tyle, ile wiek jubilata czyli roczniak może zaprosić jednego rówieśnika. Urządzenie imprezy w domu jest w tym przypadku dobrym pomysłem ponieważ zmęczone dziecko można w każdej chwili położyć czy wyciszyć w innym pomieszczeniu. Trzeba też zaplanować imprezę tak, by nie zakłócała maluchowi codziennego planu dnia np. zacząć ją po drzemce, albo skończyć przed snem.  

Tyle jeśli chodzi o najmniej problemowych jubilatów. A co ze starszymi?

Czytaj też: Tanie i proste stroje na Halloween dla niemowlaka i przedszkolaka

Goście kilkulatków

Jeśli w przedszkolu lub szkole panuje zasada, że zaprasza się na urodziny wszystkich z grupy, warto się do tego dostosować. Wyłamanie się może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla dziecka. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zrobić tak dużej imprezy, zaproście tylko osoby spoza przedszkola np. jedynie dzieci z rodziny, albo przyjaciół mieszkających w okolicy. Do przedszkola natomiast przynieście tort lub słodycze (w zależności od tego jaki jest zwyczaj i jakie ustalenia poczyniono na zebraniu z rodzicami)

Innym wyjściem będzie zrobienie wspólnej imprezy dla dwójki jubilatów, którzy obchodzą urodziny w podobnym terminie. W ten sposób podzielisz koszty na pół.

Możecie też rozważyć rezygnację z imprezy. "Nie urządziłam dziecku urodzin bo mnie nie stać, żeby zaprosić całą grupę" brzmi wprawdzie okrutnie, ale czasem może się okazać, że dziecku wcale nie zależy na imprezie i najbardziej szczęśliwe by było, gdybyście z okazji urodzin zabrali je na cały dzień do aqua parku albo pojechali na kilka dni do babci.

Jeśli chodzi o wybór gości, to decydujące zdanie powinno mieć dziecko. 

Zawsze warto zaprosić trochę więcej osób. Zwłaszcza w okresie przeziębień można spodziewać się, że wiele zaproszonych dzieci nie przyjdzie. Warto też poprosić rodziców zaproszonych malców o potwierdzenie ich obecności. A jeśli nie odezwą się, zadzwonić i zorientować się w sytuacji. Jeśli istnieje poważne ryzyko, że wielu gości się nie pojawi, zaproś kogoś jeszcze. Nawet w ostatniej chwili. Może to nie jest zbyt eleganckie, ale na pewno stanowi mniejsze zło. Niewiele jest bardziej przykrych widoków niż dziecko, które nie doczekało się urodzinowych gości. 

Pomysł na imprezę

Planując urodziny trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę zainteresowania i temperament dziecka. Teretycznie jest to logiczne. W praktyce jednak bywa z tym różnie. W natłoku ofert i pomysłów na imprezy urodzinowe, łatwo skusić się na coś, co wydaje się atrakcyjne, a potem okazuje się, że zupełnie nie jest dopasowane do naszego dziecka. I potem pięcioletnia energiczna jubilatka wraz z równie żywymi rówieśnikami bojkotuje spokojne zabawy przygotowane przez animatorkę, a nieśmiały czterolatek nie może odnaleźć się w głośnej sali zabaw. Zanim więc wybierzesz model imprezy, zamknij oczy i wyobraź sobie na niej swoje dziecko. 

Czytaj dalej na drugiej stronie: Jak urządzić dziecku niezapomniane urodziny i nie zbankrutować

Tematy: urodziny, przyjęcie dla dzieci, impreza dla dzieci

Komentarze