Jak wychować seryjnego czytelnika

Ocena: 4.39/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Żeby dziecko pokochało czytanie, czasem wystarczy jeden świetny cykl książkowy. Wybraliśmy 10, które zasługują na to miano.

Ulubione serie książkowe dzieci to historie o Karolku, Mikołajku i Tupciu Chrupciu. Fot. Shutterstock
Ulubione serie książkowe dzieci to historie o Karolku, Mikołajku i Tupciu Chrupciu.

1. Oczami maluszka czyli idealna seria dla niemowląt

W pierwszych kilku miesiącach życia, dzieci widzą bardzo niewyraźnie. Najłatwiej jest im skupić wzrok na tym, co ma zdecydowany kolor i prosty kształt. Dlatego właśnie ich spotkania z literaturą warto rozpocząć od serii "Oczami maluszka" czyli czarno-białych tekturowych książek. Do tej pory wydane zostały trzy, wkrótce ma pojawić się czwarta, która, sądząc po okładce, będzie miała też elementy czerwone. Seria doczekała się kilku nagród oraz wielu pozytywnych opinii rodziców i specjalistów.

oczami maluszka

 

"Oczami Maluszka", wyd. Sierra Madre

2. Obrazki dla maluchów czyli objaśnianie świata

Ta seria liczy kilkadziesiąt pozycji. Najbardziej znane i lubiane spośród nich są te najprostsze - niewielkie kwadratowe książeczki z miękkimi okładkami, adresowane do najmłodszych czytelników. Każda opowiada o jakimś fragmencie naszego świata i życia np. o wsi, pojazdach, czy owocach. Na każdej stronie jest jeden kolorowy, dość prosty rysunek. Dodatkowo często pojawia się jakieś proste pytanie np. "Kto daje nam mleko?" nad obrazkiem krowy. To książeczki, które warto zawsze mieć przy sobie, wychodząc z domu małym dzieckiem. Przydają się w samochodzie, poczekalni i na spacerze. Roczniaki i dwulatki chętnie poświęcą im trochę uwagi. Ta seria już trzy razy stawała na pierwszym miejscu podium na najlepszą książkę według czytelników miesięcznika Dziecko.

obrazki dla maluchow

 

"Obrazki dla maluchów" Wydawnictwo Olesiejuk

3. Mamoko czyli porywające książki bez słów

Zaczęło się od dużych prostokątnych twardych książek, których strony są w całości pokryte szczegółowymi ilustracjami: "Miasteczko Mamoko", "Dawno temu w Mamoko" i "Mamoko 3000". Cała zabawa z tymi lekturami polega na śledzeniu przygód poszczególnych mieszkańców tytułowego miasteczka np. z pierwszej rozkładówki wybieramy sobie owcę i sprawdzamy, jak potoczyły się jej losy na kolejnych stronach. Brzmi banalnie, ale odnalezienie naszego bohatera w gąszczu drobiazgów wcale nie jest takie proste. Seria jest uwielbiana nie tylko przez dzieci, ale też przez rodziców - w końcu niewiele jest książek, nad którymi można posadzić maluchy, które jeszcze nie umieją czytać i mieć pół godziny spokoju. 

Ostatnio pojawiły się też mniejsze książki z tej serii: "Mam oko na litery" i "Mam oko na liczby". W nich zadania są już precyzyjnie określone np. w pierwszej należy odszukać rzeczy, których nazwy zaczynają się na podaną literę. 

mamoko


seria Mamoko, Wydawnictwo Dwie Siostry, autorzy: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

4. Tupcio Chrupcio czyli dydaktyczna seria dla kilkulatków

Bez względu na to, czy dziecko ma problem z kolegami, którzy mu dokuczają, kaprysi, czy nie chce spać, sympatyczna myszka Tupcio Chrupcio pomoże mu sobie z tym poradzić. Każda z książek skupia się na jakimś problemie. Czegoś dziecko uczy. Ten kto sądzi, że kilkulatki nie będą chciały słuchać moralizowania, będzie zaskoczony - przedszkolaki nie mogą oderwać się od tych książek.

Tupcio Chrupcio

Tupcio Chrupcio (część książek z tej serii wydało Wydawnictwo Wilga, a część Siedmioróg)

Czytaj dalej na drugiej stronie: Jak wychować seryjnego czytelnika

Tematy: nauka czytania, czytanie dzieciom, książki dla dzieci

Komentarze