Nauka z jajem

Ocena: 4.93/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ażurowa pisanka i 7 innych rzeczy, których warto nauczyć dziecko na Wielkanoc

Wytłumacz dziecku, że zwykłymi farbami nie można malować jajek, które potem będziecie jeść. Fot. Shutterstock.com
Wytłumacz dziecku, że zwykłymi farbami nie można malować jajek, które potem będziecie jeść.

1. Jak zrobić wydmuszkę

Sama nie pamiętasz, jak to właściwie się robi? Oto krótkie przypomnienie:

  1. Wybierz jajko z twardą skorupką.

  2. Grubą igłą zrób w nim dwie dziurki - jedną na szczycie, drugą pod spodem, jedną mniejszą drugą większą. Nie wciskaj igły na siłę, tylko na początku delikatnie poskrob, a potem powoli staraj się przebić skorupkę. Weź naparstek, żeby się nie pokłóć.
  3. Przez większą dziurkę włóż głębiej igłę i poruszaj nią na wszystkie strony, żeby mieć pewność, że osłonka żółtka została przedziurawiona.

  4. Dmuchaj w mniejszą dziurkę tak, by zawartość jajka zaczęła wychodzić większą dziurką. Możesz to sobie ułatwić, przykładając słomkę  do jajka lub nawet wkładając ją do środka, jeśli udało ci się zrobić wyjątkowo duży otwór. Innym sposobem jest wyciąganie zawartości strzykawką.
  5. Koniecznie przepłucz wnętrze skorupki wodą wlewaną strzykawką, żeby w środku nie zostały żadne resztki (w przeciwnym razie wydmuszka zacznie wydzielać brzydki zapach). I gotowe!

Tak, tak, naprawdę można robić z kilkulatkami wydmuszki. Tak, wiemy, że igłą można się pokłuć. Wierzymy jednak, że lepiej uczyć dzieci, jak posługiwać się ostrymi przedmiotami codziennego użytku niż usuwać im wszystkie z pola widzenia (Czytaj też: Po co dziecku scyzoryk?) Zresztą nie muszą przecież za pierwszym razem robić wszystkiego samodzielnie. Te najmłodsze mogą się ograniczyć do wydmuchiwania lub wyciągania strzykawką białka i żółtka.

Czytaj też: Święta w domu 

 

2. Rozszyfrowywać jajka

Pokaż dziecku pieczątki na jajkach, powiedz, co oznaczają pierwsze cyfry  (0-jajko z hodowli ekologicznej, 1- z wolnego wybiegu, 2- z chowu ściółkowego, 3- z chowu klatkowego) i wytłumacz, dlaczego warto kupować te z niższymi numerami. Wyjaśnij też, że do jedzenia nadają się tylko jajka klasy A lub A ekstra. Starszego przedszkolaka możesz zabrać na przedświąteczne zakupy spożywcze i zaproponować mu zabawę w detektywa. Niech znajdzie najzdrowsze jajka. Poinstruuj, że ma unieść tekturowe wieczko, delikatnie podnieść jedno jajko i dopiero je obejrzeć. Boisz się, że skończy się wielką jajecznicą? Daj dziecku ważną misję i dokładne wskazówki, a przekonasz się na jak wiele je stać!

Jajko pod lupą

Fot. Shutterstock.com

 

3. Robić test wodny

Jest wykorzystywany, by w prosty i szybki sposób oceniać świeżość jajka. Jak go przeprowadzić? Surowe jajko wkładasz do wody i sprawdzasz jak się zachowuje. Jeśli opada na dno - jajko jest świeże i można je bez obaw zjeść. Jeśli staje pionowo - nie jest pierwszej świeżości, ale nadaje się do spożycia. Jeśli pływa - trzeba je wyrzucić. Ostrzegamy - test wodny często staje się ulubioną zabawą dziecka. Najlepiej więc prezentować go przed wielkim wielkanocnym pieczeniem, kiedy i tak trzeba przetestować wiele jajek.

Jajka w wodzie

Fot. Shutterstock.com

 

4. Odróżniać kraszankę od pisanki

Kraszanka to jajko pomalowane na jeden kolor, bez żadnych dodatkowych zdobień czy wzorów. Każdy inny sposób upiększenia jaja, czyni już z niego pisankę. Kiedyś funkcjonowały jeszcze takie nazwy jak np. rysowanki czy oklejanki. Niestety już niewiele osób pamięta, co one dokładnie oznaczały. Warto więc starać się ocalić od zapomnienia te, które jeszcze funkcjonują w naszym języku, a rozmowę o nich potraktować jako punkt wyjścia do dłuższych opowieści na temat wielkanocnych tradycji.

Kraszanki

Fot. Shutterstock.com

Pisanki

Fot. Shutterstock.com

Czytaj też: Podarunki na Wielkanoc - podpowiedzi dla Zająca


5. Robić jajko w balona

Czyli przygotowywać prostą i efektowną dekorację wielkanocną - ażurowe jajko z włóczki lub sznurka. Potrzebny będzie krochmal, balony, sznurek lub włóczka.

Zaczynamy od zrobienia krochmalu.

Przepis na krochmal:

Wypełnij szklankę do połowy wodą, wrzuć do niej 2 łyżki mąki ziemniaczanej, dokładanie wymieszaj i wlej do garnka z wrzątkiem (0,5 l gotującej się wody). Wymieszaj i odstaw, żeby przestygło.

 

PRZEPIS NA AŻUROWE JAJO

1. Nadmuchuj balon i trochę go pougniataj, by kształtem zaczął przypominać jajo.


Balon

 

2. Weź sznurek lub włóczkę, smaruj krochmalem i owijaj balon w różnych kierunkach - pionowo, poziomo, na krzyż, w poprzek. Nie żałuj krochmalu - sznurek musi się lepić. Możesz wrzucić go do miski z krochmalem i potem wyciągać ale jest ryzyko, że się poplącze. Owinięcie balonu sznurkiem może być trudne za pierwszym razem, dlatego warto umówić się, że dziecko obraca balon, nawijając jednocześnie sznurek, który ty trzymasz (musi być trochę luzu, bo napięty sznurek łatwo zsuwa się z balonu i trzeba zaczynać od początku).


Balon różowy

 

3. Owinięty balon powieś w takim miejscu, gdzie nie będzie niczego dotykał np. pod lampą  na środku pokoju i poczekaj aż krochmal wyschnie (co najmniej kilka godzin a najlepiej do następnego dnia).

 

4. Potem przebij balon i wyciągnij jego resztki z ażurowego jaja. Ozdoba gotowa!

Uwaga. Przebity balon kurcząc się, może zacząć ciągnąć za sobą sznurek. Powoli go odklejaj i przywracaj jajowatą formę.

 

Balon ażur

 

6. Robić takie pisanki, które można potem zjeść

Wytłumacz maluchowi, że jeśli chce zjeść wielkanocne jajko, to nie może malować go zwykłymi farbami, czy rysować po nim pisakami. Zdrową alternatywą jest moczenie lub gotowanie jajek w naturalnych barwnikach (sprawdź, jak uzyskać konkretny kolor pisanki). To prawda - dekorowanie jajek, które polega na wkładaniu ich do wody, to dla dzieciaków niewielka frajda, zaproponuj im więc, by przykładały małe listki o ciekawych kształtach do jajka, całość zawijały w pończochę i dopiero wkładały do barwnika. W ten sposób mogą tworzyć ciekawe wzory. Mogą też przed farbowaniem owinąć jajko kawałkiem koronki, albo kilkoma gumkami recepturkami. W miejscu gdzie były listki, koronka czy recepturki powstaną białe wzorki. Mogą też owijać jajka srebrną folią spożywczą, robić im papierowe czapeczki, wiązać kokardki itp. A jeśli koniecznie chcą je pomalować pędzelkiem, wręcz im wydmuszki.

 

7. Toczyć wojnę na jajka

To chyba najpopularniejsza zabawa przy wielkanocnym stole. Polega na tym, że biesiadnicy dobierają się w pary, każdy bierze pisankę i uderza nią w pisankę towarzysza. Ten, czyja pisanka wyszła z bitwy bez szwanku, toczy walkę ze zwycięzcą drugiej pary. I tak zabawa toczy się do wyłonienia zwycięzcy.

Poznaj inne zabawy wielkanocne

 

8. Zrobić prostą potrawę z jajkiem w roli głównej

Jajecznica, czy jajko sadzone to danie, które świetnie nadaje się na kulinarny debiut. Poradzą sobie z nim nawet przedszkolaki. Żeby je bardziej zachęcić powiedz, że zdradzisz im sekret na wyjątkową jajecznicę ze specjalnym dodatkiem, o którym inni goście nie będą wiedzieć. Niech to danie stanie się waszą rodzinną tajemnicą. Co może być tym dodatkiem? Pół łyżeczki majonezu na każde wbite jajko. Dzięki temu potrawa będzie bardziej kremowa.  

Czytaj też: Sposób na niejadka? Zrobić z niego kucharza.

Tematy: Wielkanoc, zabawy z dzieckiem, pisanki

Komentarze