To się czyta, to się ogląda

Ocena: 4.85/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

…czyli laureaci polskich i zagranicznych konkursów na najlepsze książki dla dzieci.

Wybierając książki dla dzieci, warto szukać tych, którym udało się zdobyć jakieś nagrody. Fot. Shutterstock.com
Wybierając książki dla dzieci, warto szukać tych, którym udało się zdobyć jakieś nagrody.

Chcesz kupić dobrą książkę dla dziecka pod choinkę i zamierzasz podjąć decyzję o jej wyborze na miejscu, w księgarni? To może być dość trudne zadanie tuż przed Świętami. Znamy takich, którzy poszli po romans dla babci i oszołomieni przedświąteczną feerią barw i dźwięków wyszli z poradnikiem dla wędkarzy. Wyłowienie perełek wśród mocno promowanych (i niekoniecznie wartościowych) pozycji może być naprawdę trudne. Postanowiliśmy więc wyszukać książki dla przedszkolaków i młodszych uczniów, które w ostatnich latach zwyciężyły w konkursach (polskich oraz zagranicznych) i przygotować dla was listę. Staraliśmy się wybrać te, które stosunku łatwo można dostać na naszym rynku. Niestety nie było to takie łatwe ponieważ wiele pozycji nie ukazało się na polskim rynku, a nakład wielu innych został już wyczerpany. Coś jednak udało się znaleźć :)

1. BolognaRagazzi Award

Nagrody przyznawane są co roku podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii i uznawane za jedne z najważniejszych na świecie. Laureatami zostają najpiękniejsze książki, startujące w czterech kategoriach: "Fiction", "Non-fiction", "New horizons" (nagroda dla przedsięwzięć branży wydawniczej krajów arabskich, Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki) oraz "Opera Prima" (dla debiutantów).

Na naszym rynku można dostać (ostrzegamy jednak, że trochę trzeba poszukać) książkę, która zdobyła główną nagrodę w kategorii Non-fiction w 2012 r. To "Wszystko gra" autorstwa  Anny Czerwińskiej-Rydel z ilustracjami Marty Ignerskiej. Tę edukacyjną książkę o orkiestrze symfonicznej wydała Wytwórnia wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Mali czytelnicy są zachwyceni, że dzięki niej można nie tylko zrozumieć "jak to wszystko działa", ale wręcz usłyszeć efekt.

Wszystko gra

Fot. wytwornia.com

Rok wcześniej w tej samej kategorii wyróżnienie zdobyło wydane przez Dwie Siostry "Co z ciebie wyrośnie" Aleksandry i Daniela Mizielińskich, czyli książka, którą można nazwać poradnikiem wyboru zawodu dla malucha. Zebrano w nim same fascynujące zajęcia jak np. testowanie mebli (patrząc na rozłożonego na kanapie pracownika, odkryliśmy, że jednak minęliśmy się z powołaniem...) albo zaginanie neonów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy książka ma szansę spodobać się twemu dziecku, odwiedź poświęconą jej stronę (cozciebiewyrosnie.pl) - tutaj twój malec będzie mógł spróbować swych sił jako: nasłuchiwaczka kosmosu, latarnik, kanalarz i organizatorka szaf.

Co z ciebie wyrośnie 

Fot. wydawnictwodwiesiostry.pl

 

Czytaj dalej na następnej stronie: To się czyta, to się ogląda

Tematy: książki dla dzieci, konkurs na książkę dla dzieci

Komentarze