Książka pod choinkę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wielkimi krokami zbliżają się święta. Mikołajki i Boże Narodzenie to dla wielu rodziców czas gorączkowych poszukiwań odpowiednich prezentów dla malucha. Jednym z najpopularniejszych świątecznych podarunków jest książka. Czym obdarować młodsze i starsze przedszkolaki?

Książka jest jednym z najbardziej uniwersalnych prezentów. Musi być jednak dostosowana do wieku dziecka
Książka jest jednym z najbardziej uniwersalnych prezentów. Musi być jednak dostosowana do wieku dziecka

Księgarnie oferują najmłodszym czytelnikom mnóstwo tytułów. Trzeba przy tym jednak pamiętać, aby podarowana w prezencie książka była dostosowana do wieku obdarowywanego.

Czytaj też: Prezenty: 10 najlepszych książek dla dzieci


Jaka książka dla przedszkolaka?

Dla młodszych przedszkolaków idealne będą książeczki, które stanowią jednocześnie zabawki - np. elementy, które po naciśnięciu wydają dźwięki. Są to tzw. książki interaktywne. W dużej mierze są edukacyjne - dzięki nim najmłodsi poznają nazwy roślin, zwierząt, a także litery i cyfry. Mogą zawierać zegary z obrotowymi wskazówkami, poprzez które dzieci uczą odczytywać godzinę, piosenki, które dziecko może śpiewać wspólnie z ulubionym bohaterem, ale również magnesy, naklejki, kolorowanki, wycinanki, wzory origami itd.

Książki dla dzieci powinny spełniać kilka kryteriów. Aby zainteresować malucha, muszą być poręczne (odpowiednie dla rączki dziecka), kolorowe, zaopatrzone w duże ilustracje. Ważne, aby opowiadane historie nie były również zbyt długie. Istotną sprawą jest także czcionka - duża i wyraźna. Wszystko po to, aby książka była dla dziecka atrakcyjna, ale również, by ułatwiać dziecku naukę czytania.

Dla młodszych przedszkolaków idealnie sprawdzą się książki pokryte specjalną nieprzemakalną powłoką, dzięki czemu maluch będzie mógł wszędzie ją ze sobą zabierać (nawet do wanny), nie narażając ulubionej historii na zniszczenie lub zabrudzenie (np. sokiem lub obiadem).

Czytaj też: Jakie książki czytać przedszkolakowi?

 

Nieśmiertelna klasyka

Wielu rodziców stawia na literaturę, którą kojarzą z własnym dzieciństwem i zwykle jest to dobry wybór. Wiersze Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima nie starzeją się i są idealnym prezentem dla kolejnych pokoleń małych czytelników. "Lokomotywa" czy "Na straganie" to obowiązkowe pozycje w edukacji literackiej każdego przedszkolaka!

Dobrym wyborem są również baśnie. Trzeba jednak uważać, bo treść niektórych może się wydawać najmłodszym czytelnikom dość okrutna. Nawet z pozoru niewinny "Kopciuszek", w którym siostra drastycznie kaleczy swoją stopę, aby zmieścić ją w pantofelku, może się okazać trudna dla małego czytelnika. To nie znaczy jednak, że nie należy czytać strasznych bajek. Ważne jednak, żeby umieć opatrzyć je odpowiednim komentarzem.

Czytaj też: To się czyta, to się ogląda

 

Bajki "na poważnie"

Książka może przyjść z pomocą wielu rodzicom, którzy zastanawiają się jak rozmawiać z maluchem na trudne tematy. Pozycje dla najmłodszych mogą poruszać takie tematy, jak adopcja, śmierć, pojawienie się w rodzinie drugiego dziecka, rozwód z rodziców. Są też książki, które uczą tolerancji, empatii i otwartości na innych. Na pewno warto kupić je każdemu dziecku.

Wiele książek dla najmłodszych dotyka bezpośrednio problemów typowych dla małego świata. Jeśli maluch nie chce korzystać z nocnika, nie zamierza zrezygnować ze smoczka, nie lubi przedszkola czy odmawia jedzenia, z pomocą przychodzą rodzicom książki, których mali bohaterowie przeżywają podobne problemy.

Dla dziecka mającego trudności z wymową praktycznym prezentem mogą okazać się bajeczki logopedyczne, które pomagają w terapii logopedycznej.

Posłuchaj, co logopeda mówi o wspieraniu mowy u dzieci.

 

Czytaj też: Bajka terapeutyczna dobra na wszystko


Książka z płytą

Do wielu książek dołączana jest również płyta CD. Dzieci przyzwyczajają się do swoich ulubionych bajek i opowieści, dlatego gdy czytanie z mamą lub tatą będzie niemożliwe, w każdej chwili będzie można odtworzyć ulubioną historię z płyty. Wiele wydań posiada nie tylko płyty CD, ale również płyty VCD, dzięki którym dziecko może oglądać swoją ulubioną historię na ekranie. To bardzo praktyczne wyjście dla zapracowanych rodziców, pozwalające jednocześnie kontrolować, co ogląda dziecko. Należy jednak pamiętać, że czytanie bardziej rozwija wyobraźnię malucha niż oglądanie przygód ulubionego bohatera na ekranie monitora lub telewizora.

Chcesz przygotować prezenty dla domów dziecka? Sprawdź, czego najbardziej potrzebują.

 

Komentarze