Kraków – szkiełkiem i okiem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każdy wie, że Kraków to historyczne miasto pełne pamiątek i zabytków. Znamy Wawel, kościół Mariacki i Sukiennice. A jednak warto czasem wyjść poza turystyczne schematy i spojrzeć na gród Kraka innym okiem, np. okiem małego naukowca-odkrywcy. Zapraszamy na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń!

Kraków to nie tylko Rynek i Sukiennice!
Kraków to nie tylko Rynek i Sukiennice!

Park edukacyjny

 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema znajduje się na terenie Parku Lotników Polskich. Idea parków edukacyjnych przywędrowała z Zachodu. Krakowski park edukacyjny wzorowany jest na "Polu Doświadczeń Zmysłowych" w Norymberdze oraz Parku Nauki i Techniki La Villette w Paryżu. Na terenie 6 hektarów znajdują się urządzenia edukacyjne z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Można tu spędzić aktywnie czas, łącząc zabawę i edukację.

 

  • Duża platforma obrotowa

To doświadczenie zawsze wywołuje u dzieci radość. Stając na brzegu obracającego się koła, czują siłę wypychającą je na zewnątrz. Dużym wyzwaniem jest próba przejścia z jednej strony platformy na drugą. Inną zabawą jest przetaczanie po wprawionej w ruch platformie piłki i obserwowanie jej toru. Można również stanąć w kilka osób na nieruchomej platformie i ruszyć jednocześnie w tym samym kierunku. Na tym stanowisku łatwo wyjaśnić dziecku takie pojęcia jak siła odśrodkowa, dośrodkowa, bezwładność i moment pędu.

 

  • Kołyska Newtona

 

Pod tą nazwą kryje się siedem metalowych kul wiszących na stalowych linkach. Służą do obserwowania zderzeń sprężystych, zasady zachowania pędu, ruchu harmonicznego. Dzieci mogą wykonać doświadczenie samodzielnie. Wystarczy odchylić jedną kulę, puścić ją i patrzeć co się stanie. Później zrobić to samo z dwoma i trzema kulami. Można poszukać analogicznych doświadczeń z życia codziennego (np. ruch wahadła zegara, ruch huśtawki).

 

  • Nurek Kartezjusza

Legenda głosi, że Archimedes (grecki uczony) odkrył prawo nazwane jego imieniem podczas kąpieli w łaźni. Zafascynowany odkryciem wybiegł na ulice Syrakuz krzycząc: heureka (znalazłem).

Stojąc przed szklaną rurą napełnioną wodą przyciskamy przycisk. Zmieniając siłę nacisku, obserwujemy nurka, zwracając szczególną uwagę na zmianę objętości powietrza w pływaku. Czy to zjawisko wykorzystano w praktyce? Oczywiście, okręty podwodne zanurzają się i wynurzają zmniejszając i zwiększając objętość powietrza w zbiornikach wypornościowych.

 

  • Inne stanowiska

W parku jest aż kilkadziesiąt stanowisk, na których można wykonywać doświadczenia m.in. szumiące rury, dysk Benhama, dzwony rurowe, kalejdoskop, kamienne cymbały, oddychający prostokąt, peryskop, tarcza Macha, telegraf akustyczny, wir wodny, wirująca kula wózki na szynach. Wszystkie zostały opisane i pokazane na zdjęciach na stronach internetowych Ogrodu Doświadczeń

Każde doświadczenie przybliża znane prawa fizyki. Dla najmłodszych dzieci jest to jedynie zabawa. Dla starszych plenerowa lekcja, która być może zachęci do dalszego zgłębiania tajników fizyki. Orientacyjny czas zwiedzania to 1,5 godziny.

 

Inne atrakcje

 

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego

W sąsiedztwie Ogrodu Doświadczeń w Al. Jana Pawła II 39 znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego. Można tu obejrzeć samoloty, śmigłowce, szybowce i silniki lotnicze. Są one wyeksponowane na terenie dawnego lotniska z początków XX w., we wnętrzach starych hangarów. Jest to niewątpliwym atutem wystawy. Wkrótce zostanie otwarty nowy budynek muzealny. Z lotu ptaka przypomina on śmigło. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w skali Europy. Docelowo powstanie tu Lotniczy Park Kulturowy, który w zamierzeniu inwestora ma się stać nowoczesną wizytówką Krakowa.

 

  • Muzeum Inżynierii Miejskiej

Jeżeli nie dopisze pogoda, małych miłośników techniki można zabrać do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Znajduje się ono na ul. Św. Wawrzyńca 15. Urządzono je w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajów konnych i elektrycznych. Można tu dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat rozwoju komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz obejrzeć zabytkowe maszyny i urządzenia. W swych zbiorach muzeum ma kolekcję motocykli i samochodów wyprodukowanych w Polsce oraz tramwaje, autobusy i pojazdy techniczne obsługujące kiedyś sieć komunikacji miejskiej w Krakowie. Można obejrzeć tramwaj konny z końca XIX w. i imitację krakowskiego omnibusu konnego. Warto zajrzeć do działu "Rzemiosło i przemysł" i "Krakowskie drukarstwo XV - XX w.". Zaprezentowano historię krakowskiego drukarstwa na przykładzie zmieniających się technik stosowanych przez drukarzy. Oddzielna część wystawy przeznaczona jest na prowadzenie zająć edukacyjnych i pokazów związanych z produkcją papieru i historycznymi technikami drukarskimi.

Od niedawna w muzeum można obejrzeć interaktywną wystawę stałą "Wokół koła". Ekspozycja składa się z 30 modeli, ilustrujących różne działanie koła: w technice, nauce, przyrodzie i życiu codziennym. Pokazano przykłady najstarszych zastosowań koła.. Narzędzia rolnicze, pojazdy mechaniczne, zegary - to tylko niektóre z prezentowanych urządzeń.

 

Jak się okazuje, Kraków ma wiele do zaoferowania oprócz zabytków znanych z podręczników. Mali odkrywcy na pewno będą w pełni usatysfakcjonowani naukową wyprawa. Trudne techniczne zagadnienia najłatwiej oswoić w trakcie zabawy. Po takim spacerze lekcja fizyki stanie się przyjemnością.

 

 

 

 

Komentarze