Jazda na rolki!

Ocena: 4.15/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Podpowiadamy, jaki sprzęt kupić, by dziecko szybko nauczyło się jeździć, znajdowało w tym przyjemność i było bezpieczne.

Jazda na rolkach świetnie rozwija koordynację ruchów u dzieci i poczucie równowagi. Fot. Shutterstock
Jazda na rolkach świetnie rozwija koordynację ruchów u dzieci i poczucie równowagi.

Dziecko można zacząć uczyć jazdy na rolkach już po jego 4. urodzinach. Oczywiście są dzieci, które zaczynają przygodę z tym sportem wcześniej i takie, które dorastają do tego sportu dopiero w szkole podstawowej. Wiele zależy od temperamentu malca (jazda na rolkach jest bardzo dynamiczna i wymaga szybkich decyzji) oraz jego rozwoju fizycznego. Jeśli jednak twoje dzieckojest bardzo żywe, lubi się ruszać, z przyjemnością wsiada na rower czy jeździ na hulajnodze, możesz już spokojnie zacząć rozglądać się za rolkami. Naprawdę warto. Chociażby dlatego, że rolki:

  • Pomagają dziecku spalić więcej kalorii niż rower (myślimy o rekreacyjnej jeździe). Jest to więc dobry sport dla maluchów, które są przy kości;
  • Rozwijają poczucie równowagi i koordynację ruchów;
  • Pomagają zdobyć umiejętność przewidywania (dostosowania prędkości jazdy do warunków na trasie), rozwijają refleks (by ominąć niespodziewaną przeszkodę), uczą podejmowanie szybkich decyzji;
  • Wzmacniają mięśnie całego ciała, a zwłaszcza nóg.

 

CZY NA PEWNO ROLKI? A MOŻE JEDNAK WROTKI?

WROTKI  mają dwa rzędy kółek - z przodu i z tyłu, zaś ROLKI mają kółka umieszczone w jednej linii. Pewnie pamiętasz ze swojego dzieciństwa wrotki montowane na buty. One nadal są w sprzedaży i mają lepsze mocowania niż za dawnych lat, dzięki czemu są stabilniejsze. Mają swoich zwolenników, którzy przekonują, że warto nauczyć się na nich jeździć wcześniej niż na rolkach, bo są dużo wolniejsze i bezpieczniejsze. Poza tym rolki bardziej sprzyjają wyginaniu kolan do środka, więc nie są wskazane m.in. dla dzieci, które mają koślawość kolan. Zwolennicy rolek natomiast dowodzą, że na wrotkach łatwiej tutaj o uraz, bo one nie usztywniają kostki.

Dobrym rozwiązaniem mogą być wrotki stanowiące jedną całość z butami (tzw. BUTOWROTKI), które zapewniają lepsze trzymanie nogi, a więc i bezpieczniejszą jazdę. Czymś pośrednim zaś są ROLKO-WRORKI  - z jednym kółkiem z przodu oraz dwoma ustawionymi w rzędzie z tyłu. Zapewniają one większą stabilność. Mogą być dostępne w opcji 2w1, czyli z możliwością zmiany pozycji kółek, a więc przemiany w tradycyjne rolki.

wrotki

Dziecko na butowrotkach. Fot. Shutterstock

Wśród rodziców przeważa jednak opinia, że dla dzieci mimo wszystko łatwiejsza jest nauka jazdy na rolkach niż na wrotkach, bo maluchy łatwiej nimi manewrują. Podpowiadamy jak wybrać te odpowiednie.

JAK WYBRAĆ ROLKI NAJLEPSZE DLA DZIECKA

Najlepiej kupić rolki w sklepie sportowym. Tam zwykle są specjalne prawidła ułatwiające pomiar stopy. Zwróć uwagę na to, by podczas mierzenia dziecko stało z lekko wypchniętym kolanem do przodu, co pomaga dociążyć stopę. Powinno mieć też skarpety takiej grubości, jakie potem będzie wkładać na rolki.

Dokładnie obejrzyj BUT ROLKI, czy jest miękki, ma dodatkową wkładkę pod stopę (dobrze, gdy wykonana jest z tworzywa, które "zapamiętuje" kształt stopy), a po nałożeniu na stopę dziecka jest dla niego wygodny. Na pewno musi mocno usztywniać kostkę, więc konieczne jest zapięcie powyżej kostki. Większość rolek dla dzieci ma dwie klamry-zapięcia - to absolutne minimum, by but był wygodny i bezpieczny. Najlepiej, gdy jest sznurowanie - ono pomaga osiągnąć maksymalną stabilność nogi w bucie.

Ważne jest także tworzywo, z jakiego wykonany jest but. Dobre (np. z włókna węglowego) gwarantuje, że rolki będą lekkie.

W przypadku małych dzieci warto wybierać modele rolek z regulowanym butem, czyli możliwością zwiększania i zmniejszania jego rozmiaru. Dzięki będzie mogło używać rolki przez kilka sezonów.

Następnie zwróć uwagę na PŁOZY i podpytaj sprzedawcę, z jakiego tworzywa są wykonane. Mogą być kompozytowe, czyli wykonane z tworzyw sztucznych, które z racji tego, że są bardzo sztywne, zapewniają lepszą amortyzację podczas jazdy, albo aluminiowe (są lżejsze i czynią rolki bardziej stabilnymi i szybkimi).

Przyjrzyj się wielkości KÓŁEK przymocowanych do płozy. Oznaczone są skrótem X i cyfrą (to liczba milimetrów), czyli np. X47 oznacza kółka o średnicy 47 mm. Dobre dla najmłodszych rolkarzy będą te, które mają maksymalnie 70 mm. Warto wiedzieć, że im mniejsze kółka, tym lepiej - wolniej, bardziej stabilnie i łatwiej podczas manewrów. Ważne jest również tworzywo, z jakich kółka są wykonane. Kółka mogą być kauczukowe lub plastikowe. Lepsza jest pierwsza opcja, bo zapewnia bardziej komfortową i cichą jazdę. Jeśli chcesz dokładanie sprawdzić twardość kółek kauczukowych, szukaj skrótu złożonego z litery A i liczby od 74 do 101 - im bliżej liczby 74, tym bardziej miękkie są kółka. Dla dzieci lepsze są kółka miękkie, bo są wolniejsze, bardziej przyczepne i wygodniejsze (dobrze tłumią drgania w czasie jazdy po nierównym podłożu). Plastikowe kółka niestety mogą się ślizgać po podłożu oraz sprawić, że dziecko będzie silniej odczuwało wszelkie wertepy i kamyki na swojej drodze. 

Czytaj dalej na następnej stronie: Jakie rolki dla dziecka

Tematy: sport dla dziecka, rolki, sport dla rodziny

Komentarze