Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportów?

Ocena: 4.9/5 Głosów: 19
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dla wielu dzieci najlepszą rozrywką jest oglądanie telewizji i gry komputerowe. Siedzący tryb życia i wielogodzinne siedzenie bez ruchu przed monitorem nie służy zdrowiu i rozwojowi malucha. Jak zachęcić dziecko do ruchu? Jakie dyscypliny sportowe są dla kilkulatka najlepsze?

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do uprawiania sportu jest dobry przykład
Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do uprawiania sportu jest dobry przykład

Wychowanie fizyczne jest tak samo ważne, jak dbałość o rozwój umysłowy dziecka.

 

Zdrowe i sprawne fizycznie dziecko łatwiej się uczy, jest pogodniejsze i weselsze. Aktywność fizyczna to sposób na rozładowanie nadmiaru energii. Zachętą do podjęcia wyzwania, jakie stanowi ruch, jest twój własny przykład - to najlepszy sposób, który bez użycia wielu słów przekona malucha do sportu. Jeśli będzie dziecko zobaczy, ile frajdy i radości sprawia ci ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, na pewno chętnie przyłączy się do ciebie.

 

Co potrafi twoje dziecko?

Dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat opanowują wiele podstawowych umiejętności ruchowych, np. chwytanie, toczenie i podrzucanie piłki, skakanie, bieganie, kroczenie po równoważni. Chwal malucha jak najwięcej (tylko szczerze), że ładnie łapie piłkę albo świetnie skacze. Umiejętności, których dzieci nabywają w tym wieku, pozwolą im wybrać w późniejszych latach ulubioną formę sportu lub aktywności fizycznej.

 

Razem znaczy lepiej

Jeśli bierzesz czynny udział w zajęciach sportowych twego dziecka, to masz możliwość obserwowania jego postępów lub ich braku. Nie musisz od razu zapisywać malucha na drogie zajęcia indywidualne z trenerem tenisa czy piłki nożnej. Warto na początek pokazać dziecku, że sport to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Możecie wybrać się na rodzinną wycieczkę rowerową, aktywny spacer z kijkami, niedzielne popołudnie na pływalni czy wspólną grę w tenisa. Ty sama możesz się zaktywizować poprzez wybór schodów zamiast windy lub zaparkowanie samochodu daleko od sklepu. Grabienie liści, odgarnianie śniegu, dbanie o trawnik to również forma ruchu, dostępna na co dzień. Wykonując te proste ogrodowo-domowe czynności, dziecko będzie mogło się w nie aktywnie włączyć, a ty zyskasz małego pomocnika.

Na wakacjach nie musicie spędzać czasu tylko na leżeniu na plaży, ale warto pospacerować nad brzegiem morza czy zacząć wspólnie uprawiać jogging - po powrocie z urlopu kontynuuj swoje wakacyjne pasje. Wypad w góry zaciekawi twoją pociechę - pokazuj mu świat, krajobrazy, spróbujcie wspinaczki z asekuracją, wędrówek - w polskich górach jest wiele szlaków odpowiednich dla małych stóp przedszkolaka.

Zimowe sporty mogą być również bardzo atrakcyjne dla maluchów - jazda na łyżwach, nartach, a nawet zjazd z górki na sankach to świetne zajęcia sportowe, cieszące się dużym zainteresowaniem kilkulatków.

Pamiętaj, że ruch powinien przede wszystkim być zabawą i radością dla malucha. Przedszkolaki w zabawach grupowych, grach zespołowych dopiero zaczynają spotykać się z rywalizacją sportową, presją rówieśników. Uczą się, jak zmagać się z tymi zachowaniami, ćwiczą wytrwałość, systematyczność, dążenie do perfekcji.

 

Jakie dyscypliny dla dziecka?

Jest kilka dyscyplin odpowiednich dla dzieci w wieku przedszkolnym. Godne polecenia są:

  • jazda na rowerze
  • jazda na rolkach
  • pływanie
  • jazda konna
  • jazda na hulajnodze
  • tenis ziemny
  • piłka nożna
  • wspinaczka po ściance

 

W przedszkolu

Upewnij się, czy twoja córka czy syn ma odpowiednią porcję ruchu w przedszkolu. Norma to dwadzieścia minut dziennie zajęć sportowych - może to być gra w berka, w chowanego, w zbijaka, skakanie przez skakankę. Zdarza się, że przedszkola oferują dodatkowe zajęcia sportowe - jazda konna, karate, judo czy basen. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza jeśli odbywają się pod fachowym okiem instruktora lub trenera.

 

A może szkółka sportowa?

Pojawia się coraz więcej możliwości wprowadzania w świat sportu młodszych dzieci. Jeśli twój maluch wykazuje zdolności i zainteresowanie konkretną dziedziną sportu, możesz zapisać go już w wieku sześciu lat na treningi np. piłki nożnej czy karate. Sprawdź jednak wcześniej, na jakich zasadach odbywają się zajęcia, czy możesz uczestniczyć w nich razem dzieckiem jako obserwator, jakie kwalifikacje posiada trener. Porozmawiaj także z innymi rodzicami przed lub po treningu - spytaj o ich odczucia i opinie.

Im więcej dyscyplin sportowych dziecko pozna, tym łatwiej będzie mu za kilka lat określić swoje upodobania sportowe, czy chce pójść w ślady lekkoatletki Moniki Pyrek, bramkarza Jerzego Dudka, czy pływaczki Otylii Jędrzejczak.

 

 

 

Tematy: sport

Komentarze