Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w lesie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Las to świeże i czyste powietrze, łono natury i zieleń. Możecie wybrać się na rodzinne zbieranie jagód i grzybów, szukanie pierwszych oznak wiosny. Jednak las to nie tylko przyjemność, ale także niebezpieczeństwo. Jak nauczyć dziecko zasad prawidłowego zachowania w lesie? Co zrobić, by maluch się nie zgubił?

W lesie poruszajcie się z dzieckiem tylko ścieżkami lub wyznaczonymi szlakami.
W lesie poruszajcie się z dzieckiem tylko ścieżkami lub wyznaczonymi szlakami.

W lesie można podziwiać żuka, kukanie kukułki i stukanie dzięcioła. Dzieci z radością znajdą ślady pozostawione przez dzika i sarny. Przestrzeń i świeże powietrze wyzwalają w dzieciach duże pokłady energii - maluchy chcą brykać, pokrzykiwać, biegać. Na rodzicach jednak spoczywa obowiązek nauczenia dzieci, co wolno robić w lesie, a czego nie i jak wrócić cało i zdrowo z tej wyprawy.

W domu

Przed wyjazdem, jeszcze w domu, sięgnijcie po informacje o terenie, na który się udajecie - może jedziecie do parku narodowego, krajobrazowego, rezerwatu przyrody lub puszczy. Sprawdźcie, jaka zwierzyna zamieszkuje dany las, jaka występuje roślinność. Zaopatrzcie się w atlas ptaków, grzybów i drzew. Porozmawiajcie o rodzajach lasu (iglasty, liściasty, mieszany) i konkretnych drzew. Zabierzcie ze sobą lornetkę i szkło powiększające lub lupę, na nogi kalosze albo buty trekingowe, bluzy i czapki na głowę. Omówcie też w sposób zrozumiały dla dziecka zasady poruszania się po leśnych ostępach.

W lesie

Istnieje kilka zasad prawidłowego poruszania się po lesie. Porozmawiajcie o nich z dziećmi.

Podczas leśnych przechadzek nie krzyczy się - wyjątkiem jest sytuacja, gdy ktoś się zgubi, a zatem potrzebuje pomocy. Nie nawołujcie się dla zabawy - podniesiony głos płoszy zwierzynę. W ciszy łatwiej usłyszeć śpiew ptaków, ich "rozmowy", odgłosy dzików, wilków i innych ssaków.

Jeśli napotkacie nory, dziuple, gniazda, nie niszczcie, ani nie dotykajcie ich. Stanowią dom dla zwierząt.

Nie zrywajcie roślin - możecie trafić na kwiat będący pod ochroną. Lepiej ładną i ciekawą roślinę sfotografować, opisać albo narysować. Będzie pamiątka. Jeśli na drzewie rośnie huba, pokażcie ją dziecku i opowiedzcie o niej (to grzyb pasożytujący na drzewach). Nie rozkopujcie ściółki.

Grzyby i jagody niech dzieci zbierają tylko pod waszym czujnym okiem - łatwo o pomyłkę śmiertelną w skutkach. Gdybyście sami nie byli pewni, czy dany grzyb jest jadalny, trujący czy niejadalny, nie zbierajcie go lub zawieźcie do siedziby sanepidu - uzyskacie wtedy pewną wiedzę i sprawdzone informacje.

Poruszajcie się tylko ścieżkami lub wyznaczonymi szlakami. Nie depczcie mchów, paproci i innych roślinności.

Ogniska lub grille można robić jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, na polanach dostosowanych do tego celu. Po skończonym posiłku dokładnie zgaście ogień, zabezpieczcie popiół i pozbierajcie śmieci. Nie zostawiajcie ich w lesie pod drzewem ani nie zakopujcie w ziemi, lepiej zabrać je ze sobą.

W razie zauważonego pożaru niezwłocznie zawiadomcie Straż Pożarną.

Nie wjeżdżajcie samochodem tam, gdzie nie ma drogi lub jest zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Możecie jeździć tylko po przeznaczonych do ruchu samochodowego drogach.

Zgubienie w lesie

Czasem zdarza się, że ktoś gubi się w lesie - bardzo niebezpieczne jest zaginięcie dziecka. Mały człowiek, gdy znajdzie się sam w odludnym miejscu, wpada w panikę. Jeśli dziecko zacznie się przemieszczać, na własną rękę zacznie szukać rodziców, skutki mogą okazać się tragiczne. Jeśli dodatkowo dziecko nie ma ze sobą nic do picia i jedzenia, może się odwodnić. Niestety, co roku zdarzają się przypadki zaginięć dzieci w lasach. Zwykle, dzięki pomocy wielu ludzi, maluchy odnajdują się wychłodzone i mocno przestraszone. Jednak nie zawsze wycieczka do lasu kończy się happy endem.

Pamiętaj, żeby po lesie spacerować zawsze blisko siebie, nie tylko na odległość wzroku. W lasach nadal napotkać można doły, rowy, dziury wykopane przez zwierzęta i kłusowników, a dziecko może w nie wpaść. Trzymajcie się blisko siebie, byście mogli błyskawicznie zareagować. Nauczcie również dziecko zasady, że jeśli dojdzie do rozwidlenia dróg, ma zawsze czekać na was. - ten nawyk czekania na opiekuna przy krzyżówkach przyda się nie tylko podczas leśnych eskapad, ale także na wycieczce w górach.

Przed wycieczką powiedzcie dziecku na ewentualność zgubienia się, żeby was wołało: - Mamo, tato, hop, hop. Jeśli zauważy, że was nie ma, niech zostanie tam, gdzie jest - wbrew pozorom łatwiej znaleźć dziecko, o którym wiadomo, gdzie mniej więcej się zgubiło. Trudniej jest, jeżeli dziecko się przemieszcza. Natomiast wy, jako rodzice, opiekunowie, od razu dzwońcie na policję.

Miejcie na uwadze, że las zapewnia wam przede wszystkim odpoczynek, świeże powietrze oraz daje wspaniały kontakt z żyjącą przyrodą. W lesie można zetknąć się także z rozmaitymi niebezpieczeństwami. Warto wiedzieć, jak reagować w trudnych sytuacjach.

10 rzeczy, które możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo dziecka

Tematy: wakacje, wycieczka z dzieckiem, dziecko w lesie, zabawy w lesie

Komentarze