Jak zrobić pisanki i kraszanki

Ocena: 4.93/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

14 różnych technik dla maluchów, starszaków i rodziców

Pomaluj jajka farbą tablicową i poproś dziecko, by stworzyło na nich rysunki kredą. Fot. Shutterstock.com
Pomaluj jajka farbą tablicową i poproś dziecko, by stworzyło na nich rysunki kredą.

Na początek musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: malować wydmuszki czy jaja na twardo? My namawiamy na tę pierwszą opcję, bo dzięki temu nic się w kuchni nie marnuje. Zawartość wydmuszki można wykorzystać do przygotowania świątecznych potraw, natomiast malowane jaja na twardo wolno zjeść tylko, jeśli do ich barwienia użyto naturalnych składników, i nie można zwlekać z konsumpcją dłużej niż dwa dni.  Sprawdź, jak zrobić wydmuszkę

 

Oto 14 pomysłów na wielkanocne jaja. Trzy pierwsze spodobają się głównie starszym dzieciom. Z pozostałymi, przy pomocy rodziców, poradzą sobie także maluchy.

 

1. Kraszanki

Tak nazywają się jajka pomalowane na jeden kolor. Kraszanki wybierają przede wszystkim zwolennicy minimalizmu i ci, którzy podczas wielkanocnej uczty chcą jeść kolorowe jaja, a nie tylko na nie patrzeć (wtedy barwią je naturalnymi składnikami - sprawdź jakimi).

Kraszanki 

 Fot. z Shutterstock.com


Chociaż takie jaja mogą naprawdę pięknie wyglądać, zwłaszcza jeśli postawisz na monochromatyczne kolory, zabawy przy ich tworzeniu nie będzie. Dzieciaki raczej nie znajdą wielkiej przyjemności w robieniu kraszanek. Im lepiej zaproponuj tworzenie pisanek - tak nazywa się każde wielkanocne jajo, które nie jest kraszanką (wystarczy jedna plamka, by straciło prawo do tej nazwy).

Kraszanki 2

 Fot. z Shutterstock.com


2. Wydrapywanki

Jeśli chcesz pokombinować przy kraszance, możesz wyskrobać na niej wzór. To jeden z najstarszych pomysłów na zdobienie jaj, ale to także jest zabawa głównie dla starszych dzieci i dorosłych. Skrobać można igłą, końcówką noża lub (najlepiej) nożykiem do papieru.

Czytaj też: Czas na jajko

 

3. Pisanki z odciskami

Powstaną, jeśli przyłożysz do nich kwiatek, listek czy gałązkę, a potem razem z tą ozdobą włożysz w pończochę, mocno zawiążesz i ugotujesz np. w soku z marchwi lub buraków. Po farbowaniu i wyjęciu z pończochy, na jajku pozostanie biały ślad w miejscu, gdzie była roślina. Niezafarbowane ślady pozostawią też po sobie gumki recepturki.

Pisanki z odciskami

 Fot. z Shutterstock.com

 

Czytaj dalej na nastepnej stronie: Jak zrobić pisanki i kraszanki 

Tematy: jajka, pisanki, Wielkanoc 2015, kraszanki

Komentarze