Gry planszowe dla 6-latków – najpopularniejsze gry

Gry planszowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Kiedyś bardzo popularna rozrywka dla dzieci, z czasem została brutalnie wypchnięta przez nowoczesne konsole do gier telewizyjnych. Od kilku już lat planszówki powróciły jednak do łask, a wydawnictwa stają na głowie, wymyślając coraz nowsze, bardziej atrakcyjne i zaskakujące pozycje dla graczy w każdym wieku. Co takiego ma w sobie ta iście oldskulowa rozrywka? Dlaczego warto grać w planszówki i jakie tytuły wybrać na rodzinne rozgrywki oraz dla młodszych graczy?

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Granie w planszówki to nie tylko świetna zabawa dla każdego niezależnie od płci i wieku – ma ono również swój aspekt prozdrowotny. Dlaczego prozdrowotny? Podczas pasjonującej rozgrywki człowiek dobrze się bawi, a co za tym idzie, śmieje. Śmiech z kolei zwiększa poziom endorfin, substancji chemicznej wywołującej uczucie szczęścia.

Endorfiny działają rozluźniająco na mięśnie i krążenie, co wpływa z kolei pozytywnie na obniżenie ciśnienia krwi. Oczywiście mówiąc o prozdrowotnych właściwościach grania w planszówki, nie możemy pominąć ich nieocenionego wpływu na nasz mózg. Szczególnie dobre działanie mają one na hipokamp i korę przedczołową, czyli obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i złożone myślenie. Oznacza to, że regularne granie w planszówki pomaga budować i zachowywać skojarzenia poznawcze. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w prewencji chorób związanych z pogarszaniem funkcji poznawczych takich jak Alzheimer czy demencja. Planszówki są doskonałą siłownią dla mózgu, podobnie jak regularne czytanie czy rozwiązywanie krzyżówek.

W jaki sposób granie w planszówki rozwija dzieci?

Granie w planszówki oprócz właściwości prozdrowotnych ma wiele innych pozytywnych aspektów wspierających rozwój dzieci. Zacznijmy od tego, że wartościowe planszówki mają właściwości edukacyjne. Na rynku jest dostępnych mnóstwo tytułów gier, które w przystępny i atrakcyjny dla najmłodszych odbiorców sposób przekazują bardzo ważne informacje – ciekawostki ze świata przyrody, nauki, literatury, historii, fizyki czy też matematyki. Grając w gry, dzieci mogą więc bardzo dużo się nauczyć.

Granie w świetne gry planszowe ma też właściwości relaksacyjne. Rozgrywka w ulubioną planszówkę potrafi skutecznie rozładować napięcie, odciągając uwagę od problematycznych tematów, ale też stymulować mózg do szukania alternatywnych rozwiązań. Gry planszowe uczą też dzieci logicznego i strategicznego myślenia, trenują pamięć oraz spostrzegawczość.

Co daje dzieciom wspólne granie z rodzicami?

Grając całą rodziną w gry planszowe nie tylko wzmacniamy więzi rodzinne, spędzamy wspólnie czas i zbliżamy się do siebie, ale też uczymy się współpracy, zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa. To wiec wspaniała lekcja dla najmłodszych, którzy uczą się, że raz się wygrywa, raz przegrywa, a w rodzinnym graniu najważniejsza jest dobra zabawa.

Wspólne granie w gry planszowe jest idealnym sposobem na nudę, alternatywą dla siedzenia przed telewizorem czy tabletem. W bogatej ofercie gier planszowych możemy znaleźć wiele wartościowych tytułów, które mogą pomóc nam poprawić komunikację w rodzinie. Gry o emocjach, czy takie, w których trzeba powiedzieć coś o sobie, czy członkach rodziny mogą być doskonałym wstępem do oczyszczających rozmów, ważnych wniosków i tak potrzebnej w rodzinie szczerości i wzajemnego zrozumienia.

Rodzaje gier planszowych dla dzieci

Istnieje wiele różnych rodzajów gier planszowych dla dzieci. Różnią się one stopniem trudności, czasem i przebiegiem rozgrywki. W zależności od wieku graczy oraz ich upodobań, z łatwością znajdziemy gry odpowiednie dla każdego.

Wyróżniamy następujące typy gier planszowych:

  • tematyczne gry planszowe / gry w stylu amerykańskim – nastawione na budowanie klimatu związanego z tematyką gry, np. walka z zombie czy podróż do podziemi. Charakterystyczna w tym typie gier jest losowość;
  • gry w stylu europejskim – tak zwane eurogry. Cechuje je powtarzalna, klasyczna mechanika, jak np. kontrola terenu, budowanie talii, a także niewielka losowość – w dużej mierze o powodzeniu w grze decydują umiejętności gracza;
  • hybrydy – łączą cechy obu nurtów;
  • gry wojenne – kierowane przede wszystkim do miłośników historii;
  • gry bitewne – charakteryzują się wysokim stopniem trudności zasad, a także bardzo negatywną interakcją;
  • gry edukacyjne – to uniwersalne pozycje, kierowane do dzieci w różnym wieku. Ich celem jest uczyć i bawić jednocześnie;
  • gry rodzinne – zbliżone do gier dla dzieci, jednak bardziej uniwersalne, dostosowane do potrzeb dzieci i dorosłych. Z reguły mają proste zabawy, szybkie tempo gry i wymagają interakcji między uczestnikami;
  • gry kooperacyjne – doskonałe na wszelkie imprezy towarzystwie, wymagają współpracy i interakcji z innymi graczami;
  • gry planszowe ekonomiczne i strategiczne – wymagają logicznego myślenia, planowania, budowania strategii w celu osiągnięcia lepszych wyników.

Najlepsze gry planszowe dla 6-latków – wybrane tytuły

Oferta gier planszowych jest obecnie naprawdę bogata. Na rynku znajdziemy mnóstwo ciekawych, wartościowych gier dla dzieci w każdym wieku. Spośród nich na uwagę zasługują między innymi takie tytułu jak:

Potwory do szafy – świetna gra kooperacyjna, bazująca na tradycyjnym memory, ale podanym w atrakcyjnej i nietuzinkowej formie. Wszyscy gracze walczą tutaj o wspólny cel – zamknięcie wszystkich potworów w szafie.

---

Zaczarowane drzewo – pięknie wykonana gra zręcznościowo-strategiczna, gwarantowana doskonała zabawa dla całej rodziny.

---

Farmer – elementy gry strategicznej, połączone z planowaniem i przewidywaniem, co może się wydarzyć. Świetna gra familijna, w której jeden rzut kostką może wszystko zmienić. Zasady gry opierają się na liczeniu i wymianie zwierzątek w swoim stadzie.

---

Monopoly Junior – Monopoly to klasyka wśród gier strategicznych, powstała w tak wielu odsłonach, że każdy z łatwością wybierze wersję, która przypadnie mu do gustu. Wersja Junior dedykowana jest najmłodszym graczom. Gracze wcielają się w biznesmenów budujących swoje imperia. To doskonały wstęp do ekonomii dla najmłodszych.

---

5 sekund – szybka rozgrywka, dużo emocji i duża dawka wiedzy dla najmłodszych. Świetna gra na dziecięce przyjęcia. Liczba graczy: od 2 do 6.

Taboo Junior – dziecięca wersja popularnej imprezowej gry towarzyskiej. Rozwija słownictwo i uczy opisywać przedmioty bez używania ich nazw. Podczas rozgrywki dzieci mają kilka sekund na prawidłową odpowiedź na pytanie.

---

La Cucaracha – bardzo atrakcyjna gra zręcznościowa dla najmłodszych, w której zadaniem jest zwabienie małego, szybkiego karalucha do pułapki. Ponieważ robak biega szybko, dynamiczna rozgrywka nie znudzi nawet najbardziej energicznych małych graczy. Grę można kupić w kilku wersjach.

---

Dobble – doskonała gra towarzyska, dostępna w bardzo wielu wersjach. Wymaga spostrzegawczości i refleksu. Gra przeznaczona jest dla co najmniej 2 graczy.

---

Czytaj również: Gry planszowe dla 2- i 3-latków. Podajemy tytuły najpopularniejszych planszówek dla małych dzieci

Dixit – gra towarzyska dla nieco starszych dzieci, wciągająca i niezwykle pouczająca. Wymaga taktyki, inteligencji i wyobraźni. Gra polega na wymyślaniu i opowiadaniu historii do odkrywanych kart.

---

Domek – bardzo atrakcyjna wizualnie gra, wymaga planowania i kombinowania. Doskonała pozycja dla całej rodziny.

---

Gorący ziemniak junior – świetna gra dla odpowiednia dla przedszkolaków. Trzeba szybko odpowiadać na pytania, aby przekazać gorącego ziemniaka kolejnemu graczowi. Rozgrywka pod presją czasu wzmaga adrenalinę i gwarantuje mnóstwo śmiechu.

---

Nie śmiej się junior – gra, podczas której brzuch boli ze śmiechu, mimo że śmiać się nie można. To świetna gra integracyjna dla całej rodziny.

---

Pytaki – zadaniem graczy jest losowanie pytań i odpowiadanie na nie. To doskonała gra rodzinna lub towarzyska, która prowokuje ciekawe rozmowy, umożliwia poznanie siebie nawzajem, a do tego uczy słuchania i koncentracji na odbieranych komunikatach.

---

Grzybobranie – na liście najlepszych gier nie może oczywiście zabraknąć i tego tytułu. Grzybobranie to klasyczna gra planszowa, której formuła nie zmieniła się od lat. Wspólne zbieranie grzybów to relaksująca zabawa dla dzieci i ich rodziców.

-
Opublikowano: ; aktualizacja: 13.07.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dziecko ogląda pornografię – co robić?

 

Jak zrobić masę solną? Przepis i przygotowanie krok po kroku

 

Prezent dla 10-latka – najlepsze pomysły

 

Deskorolka – elektryczna czy tradycyjna? Ceny deskorolek

 

Harcerstwo – co to jest? Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

 

Escape room dla dzieci – rodzaje, bezpieczeństwo

 

Pomysły na przyjęcie urodzinowe dla dziecka

 

Fidget spinner – co to jest, jak działa, rodzaje, czy warto kupić go dziecku?