Gry dla dzieci

Ocena: 3.65/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Rodzice mogą zadbać o to, by rozwój dziecka odbywał się harmonijnie i by był ukierunkowany. Mogą to zrobić poprzez zachęcanie malucha do udziału w różnego typu grach.

Gry komputerowe wpływają na rozwój spostrzegawczości i logicznego myślenia u dzieci.
Gry komputerowe wpływają na rozwój spostrzegawczości i logicznego myślenia u dzieci.

Dziecko, by prawidłowo się rozwijało, potrzebuje wielu bodźców. Pochodzą one ze świata zewnętrznego, dzieci uczą się z zaistniałych sytuacji, w których się znajdują, podpatrują zachowania innych ludzi, z którymi przebywają. To wszystko ma wpływ na kształtowanie ich osobowości.

Gry polegają na tym, że bierze w nich udział kilka, kilkanaście osób, które znają reguły. Gra ma zawsze swój cel, do którego zmierzają jej uczestnicy. Cel wiąże się zazwyczaj z byciem w czymś najlepszym, najszybszym, najsprawniejszym.               

Jakie gry można zaproponować dzieciom?

Gry planszowe

Są szczególnie lubiane przez dzieci, ponieważ można w nie grać z rodzicami, spędzając przy tym miło czas. Gry planszowe korzystnie wpływają na rozwijanie logicznego myślenia u dzieci, spostrzegawczości. Uczą także rywalizacji, stosowania się do reguł i zasad. Podczas grania w gry planszowe, dzieci często zauważają, że nie zawsze jest możliwa wygrana. Maluchy uczą się więc przegrywania, co często nie jest dla nich łatwe i łączy się z wieloma emocjami. Wyciąganie wniosków to kolejna przydatna umiejętność, której dzieci uczą się podczas korzystania z gier planszowych.

Najbardziej znane i popularne gry planszowe dla dzieci to Chińczyk, seria gier, których bohaterami są znane postaci z bajek. Dziecko porusza się pionkiem po planszy, po drodze wykonując rożne zadania przypisane każdemu polu na planszy.

Gry pomagają także wyćwiczyć pamięć. Najpopularniejsza gra pamięciowa to Memo, która jednocześnie umożliwia dzieciom poznawanie nowych słów.

Gry rozwijające logiczne myślenie, trenujące umiejętności liczenia i kojarzenia to np. Farmer, Scrabble, szachy, bierki, warcaby. Dzieci uczą się cierpliwości, rywalizacji na pewnych zasadach, planują strategię działania.

 

Gry ruchowe

To gry, podczas których oprócz treningu mózgu odbywa się także trening ciała. W ten sposób zapobiegamy chorobom kręgosłupa, na które nasze dzieci są w obecnych czasach tak bardzo narażone. Najprostszą i najpopularniejszą grą ruchową, w którą można zagrać w domu, jest Twister. Wnosi on wiele radości podczas zabawy. W trakcie tej gry pracuje całe ciało, zaangażowanych jest kilka osób, więc zazwyczaj jest bardzo wesoło, dzieci zmuszone są do wymyślania strategii, by właściwie ułożyć swoje ciało na planszy, aby być lepszym od innych.

Podczas gier ruchowych kształtuje się u dziecka mała i duża motoryka.

Czytaj też: 17 zabaw ruchowych


Gry na świeżym powietrzu

Często o nich zapominamy, a są najprostszą formą zabawy i najczęściej nie potrzeba do nich wielu rekwizytów. Gry takie można zaaranżować podczas pobytu z dzieckiem na podwórku właściwie o każdej porze roku.

Bierze w nich udział większa liczba dzieci, mogą też włączyć się dorośli.

Najbardziej popularne gry na powietrzu to podchody, zbijak, gra w klasy, gra w skakankę, gumę, Pająk i muchy, Gąski do domu!, budowanie muru. To bardzo proste gry, podczas których dzieci biegają, myślą logicznie, muszą przewidywać ruchy przeciwnika, rozwijają swoją sprawność ruchową. To poza tym ruch na świeżym powietrzu, dzieci coraz lepiej orientują się w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, uczą się wykorzystywać różne przedmioty do zabaw, w ten sposób rozwijając wyobraźnię

Czytaj też: Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportów?


Gry zespołowe

To głównie gry sportowe, w których dzieci podzielone są na drużyny, prowadzi je nauczyciel/trener. Rozwijają one głównie sprawność fizyczną i uczą współpracy zespołowej. Uczą też szybkiego reagowania i sprytu. Rozwijają  kreatywność. Powodują także, że dzieci uczą się walczyć z własnymi słabościami, uczą się je pokonywać. To współpraca drużynowa i wewnętrzna mobilizacja tak właśnie działa.

 

Gry komputerowe

Komputer posiada w dzisiejszych czasach chyba każdy, mają do niego dostęp również dzieci. Dzieci chętnie grają w gry komputerowe dostępne na wielu portalach internetowych bezpłatnie.

Gry takie wpływają na rozwój wielu cech u dzieci - spostrzegawczości, logicznego myślenia, rozwijają małą motorykę.

Niestety, wpływają także na pogorszenie wzroku i wywołują wady kręgosłupa. Powodują, że dzieci stają się apatyczne, nic im się nie chce, nie mają ochoty na wyjście na podwórko, bo zabawa tam wydaje się mało ciekawa w porównaniu z wirtualnym światem.

Dorośli powinni czuwać nad tym, by dziecko nie miało dostępu do gier, w których pojawia się przemoc i niewskazane dla dzieci treści. Jest to możliwe poprzez kontrolę i zaopatrzenie się w specjalne programy i filtry.

Gry komputerowe są atrakcyjne dla maluchów, ponieważ dostęp do nich jest łatwy, występują tam znani z bajek bohaterowie, jest ciekawa grafika, wiele możliwości.

 

 

Gry tworzone przez dzieci

Warto zachęcać dzieci do tworzenia własnych gier. Początkowo trzeba wspólnie stworzyć planszę, wyjaśnić, na czym polegają zasady, co będzie do gry potrzebne, jak można ją skonstruować. Można też z dzieckiem zagrać kilka razy, aby zachęcić je do samodzielnej twórczości.

Tworzenie gier uczy pomysłowości i rozwija wyobraźnię.

Różnorodność gier jest ogromna, w dużej mierze od dorosłych zależy to, czy dzieci je poznają, czy zainteresują się nimi. Ważne jest, by pomóc im we właściwym wyborze, pokazać, że korzystanie z różnego rodzaju gier zawsze wpływa na rozwój wielu pozytywnych cech i umiejętności. Wszystkie są odpowiednie i rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię i kreatywność.


 

 

Tematy: gry komputerowe, gry dla dzieci, gry planszowe, gry ruchowe

Komentarze