Góry Świętokrzyskie – spotkanie z czarownicami

Ocena: 4.47/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy są dzieci, które nie słyszały o czarownicach z Łysej Góry zbierających się na szczycie na sabat? Jeśli tak, to czas na wyprawę w Góry Świętokrzyskie, najstarsze z polskich gór. Dziś prawdziwej czarownicy pewnie nie spotkamy, ale wrócimy oczarowani.

Klasztor Święty Krzyż / ONS
Klasztor Święty Krzyż / ONS

Nowa Słupia

U stóp Łysej Góry leży mała miejscowość Nowa Słupia. Przed wiekami była jednym z największych ośrodków wytopu żelaza w tej części Europy. Przywita nas czarownica, która ma tylko kilka zębów - na szczęście jest to tylko drewniana współczesna rzeźba. Z odnowionego rynku prowadzi droga na Święty Krzyż - najpopularniejszy cel wycieczek. Na drugim co do wysokości szczycie Gór Świętokrzyskich znajdują się zabudowania klasztorne, w których przechowywana jest relikwia Drzewa Świętego Krzyża. Od niej wzięło nazwę całe pasmo Gór Świętokrzyskich.

 

Królewicz Emeryk

Najpopularniejsza legenda głosi, że relikwię podarował św. Emeryk, królewicz węgierski. W czasie polowania w łysogórskich lasach został oślepiony blaskiem bijącym od krzyża znajdującego się między rogami potężnego jelenia, którego ścigał. Gdy królewicz odzyskał wzrok, zobaczył anioła (ten moment uwieczniono na obrazie, który można zobaczyć w kościele na Świętym Krzyżu w tzw. ołtarzu węgierskim), który polecił zostawić na Łysej Górze noszone na piersi relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Na pamiątkę tego wydarzenia jeleń z podwójnym (benedyktyńskim) krzyżem między rogami stał się symbolem Gór Świętokrzyskich. W rzeczywistości opactwo otrzymało relikwie najprawdopodobniej od Władysława Łokietka.

 

Dymarki  Świętokrzyskie

Po drodze na szczyt warto zwrócić uwagę na miejsce, gdzie corocznie od ponad 40 lat (w tym roku 21-22 sierpnia) urządzany jest festyn archeologiczny "Dymarki Świętokrzyskie". Plenerowa impreza jest okazją do poznania metod wytopu żelaza sprzed 2 tysięcy lat. Na festynie można  nie tylko podziwiać, lecz także kupić wyroby rękodzielników: malarzy, rzeźbiarzy i garncarzy oraz innych twórców ludowych. Pozostałości dymarek z I-III wieku można obejrzeć w znajdującym się obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa.

 

Postać kamiennego Pielgrzyma

W drodze na Święty Krzyż mija się wykutą z kamienia Figurę Pielgrzyma. Przedstawia ona  klęczącą osobę, ze złożonymi rękami i wzrokiem zwróconym ku  klasztorowi. Otacza ją ciekawa legenda, mówiąca, że pielgrzym (rycerz) szedł na Święty Krzyż, ale jak usłyszał z góry bijące dzwony - uznał, że to na jego cześć. Właśnie za grzech pychy został ukarany, skamieniał i pokutuje do dziś. Porusza się w kierunku Świętego Krzyża, przesuwając o jedno ziarnko piasku rocznie. Gdy dotrze na szczyt, nastąpi koniec świata.

 

Droga Królewska

Na Święty Krzyż prowadzi Droga Królewska, biegnąca przez Puszczę Jodłową. Pielgrzymowali tędy polscy królowie. Od Nowej Słupi do opactwa szli pieszo. W 1410 roku Władysław Jagiełło, wyruszając na bitwę z zakonem krzyżackim, o świcie pieszo piął się w górę do klasztoru i przez cały dzień na klęczkach modlił o zwycięstwo, a potem  rozdawał jałmużnę.

Na przełomie XVI i XVII wieku wzdłuż drogi wybudowano stacje Drogi Krzyżowej. Dwie z nich ocalały do dziś. Są to opuszczone murowane kapliczki po lewej stronie szlaku.

Warto wspomnieć o ponurej pamiątce znajdującej się tuż przy Drodze Królewskiej. Na skraju Puszczy Jodłowej znajduje się zbiorowa mogiła pomordowanych przez Niemców w 1943 roku polskich patriotów. Na tablicy widnieje napis :"Przechodniu schyl czoło przed prochami bohaterów".

Pod samym szczytem warto skręcić w kierunku punktu widokowego, z którego roztacza się widok na panoramę okolicy i gołoborza, czyli pozbawione roślinności rumowiska głazów.

 

Święty Krzyż

Ten drugi co do wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich w czasach pogańskich był miejscem kultu. Czczono tu bóstwa Łady, Boda i Lela (Pogody, Śwista i Pośwista).  Z tych czasów pozostały jedynie wały kultowe opasujące wierzchołek. Teraz wznoszą się tu zabudowania klasztorne (dawne opactwo benedyktyńskie). W kościele przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Dla zwiedzających przygotowana została trasa turystyczna, która obejmuje zwiedzanie krużganków klasztornych, krypt, muzeum misyjnego oraz kościoła. W krypcie pod kaplicą Oleśnickich można oglądać zmumifikowane ciało złożone w przeszklonej trumnie. Robi ono na dzieciach ogromne wrażenie. Przez lata uważano, że jest to Jeremi Wiśniowiecki, ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, ale badania nie potwierdziły tych przypuszczeń.

 

Wystawa przyrodnicza

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych. Wystawa przyrodniczo-leśną została przygotowana przez pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dzieciom podoba się makieta pokazująca w plastyczny sposób ukształtowanie terenu i usytuowanie budynków oraz przebieg szlaków turystycznych. Dalsza część wystawy poświęcona jest geologii. Można tu obejrzeć wiele skamieniałości znalezionych na tym terenie. Najmłodsze dzieci najchętniej odwiedzają salę, w której zaprezentowano zwierzęta żyjące w różnych środowiskach: w koronach drzew, na dnie lasu, nad wodą i na łące. Przy wyjściu, umieszczono mapę turystyczną Świętokrzyskiego Parku Narodowego i tablicę historyczną z datami ważniejszych wydarzeń z historii budynku, w którym mieści się muzeum.

 

Góry Świętokrzyskie nie są wysokie. Nie znaczy to jednak, że nie ma tu trudnych szlaków. Wycieczka z Nowej Słupi na Święty Krzyż (ok. 3 km) należy do łatwiejszych tras. Bez problemu pokonają ją dzieci w wieku szkolnym.

 

Święty Krzyż2

Jedną z największych atrakcji są groby zakonników / ONS

Komentarze