Gdańsk – na bursztynowym szlaku

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jantar – złoto północy, krople żywicy, w których zamknięto promienie słońca. Jak piękny i różnoraki może być bursztyn można przekonać się, odwiedzając gdańskie Muzeum Bursztynu, które znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków turystycznych miasta.

Fontanna Neptuna to jeden z symboli Gdańska
Fontanna Neptuna to jeden z symboli Gdańska

Stolica bursztynu

Gdańsk, który pretenduje do miana światowej stolicy bursztynu, od dawna słynął z prac cechu bursztynników. Mieli oni dostęp do występujących w tym rejonie bogatych złóż surowca. Wykonywane przez nich arcydzieła znane są na całym świecie i osiągają wysokie ceny.

 

Muzeum w Wieży

Muzeum Bursztynu urządzono w Zespole Przedbramia ulicy Długiej (tzw. Barbakan Gdański). Choć ma niespełna cztery lata już zostało uznane za jedną z największych atrakcji turystycznych.

Na sale wystawowe zaadaptowano wszystkie piętra Wieży Więziennej. Kręte korytarze i spiralne schody prowadzą do nowocześnie urządzonych sal. Każda z nich ma inny temat przewodni: Bursztyn w przyrodzie, Bursztyn od pradziejów, Rzemiosło i sztuka współczesna, Bursztyn w biżuterii. Można podziwiać wszystkie odmiany bursztynu występujące  w przyrodzie - białe, zielone, przezroczyste i całkowicie nieprzepuszczalne dla światła. Na wystawie przedstawiono historię obróbki bursztynu i bursztynowe szlaki handlowe, a także sposoby jego wydobywania.  Bursztyn pokazano jako środek leczniczy kamień magiczny oraz materiał, z którego można wykonywać biżuterię i przedmioty codziennego użytku..

Większość zgromadzonych eksponatów to dzieła współczesnych mistrzów. Nie ustępują one jednak osiągnięciom artystów sprzed lat. Można podziwiać kufle, szkatuły, zegary, meble, ołtarze i jedną z największych na świecie bursztynowych monstrancji. Są też eksponaty z Muzeów Watykańskich, petersburskiego Ermitażu, Carskiego Sioła i Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.
Dzieciom najbardziej spodoba się wielka szachownica, na której figury nieprzezroczyste z mlecznego bursztynu walczą z figurami przezroczystymi. Zainteresowanie wzbudzają również rzeźby egzotycznych zwierząt wykonane w surowych bryłach. Najwspanialszą ozdobą kolekcji jest jajo o średnicy 11,5 cm (największe na świecie) z niezwykle czystego, mlecznego bursztynu, wykonane z okazji milenium.

 

Zaklęte w bursztynie

Inkluzje to zatopione w żywicy owady lub części roślin. Od wieków należały do najdroższych dlatego… wyrabiano je niemal masowo. Fałszerze rozmiękczali oryginalny bursztyn w wysokich temperaturach, po czym wciskali w plastyczną masę muchy, pająki, a nawet płazy.

Autentyczność inkluzji zawsze badają naukowcy, którzy wiedzą czy uwięzione w kamieniu owady i rośliny żyły w prehistorycznych czasach. Jednak falsyfikaty również budzą zainteresowanie. Powstawały bowiem przed dwoma lub trzema stuleciami i dzisiaj są już zabytkami.

Jednym z ciekawszych eksponatów w gdańskim muzeum jest inkluzja zwierzęca Jaszczurki Gierłowskiej, którą znalazła na gdańskiej plaży na Stogach Gabriela Gierłowska, żona Wiesława Gierłowskiego - światowego eksperta w dziedzinie bursztynnictwa.

Jest to bryłka bursztynu z zatopioną jaszczurką sprzed ponad 40 milionów lat. Jej autentyczność szczegółowo przebadano. Bryłka jest naturalna, nie była poddawana żadnym zabiegom, chemicznym ani termicznym. Łapy jaszczurki mają mlecznobiałą otoczkę charakterystyczną dla inkluzji w bursztynie bałtyckim.

Oprócz jaszczurki muzeum ma również bryłkę zawierającą dwie pszczoły, bryłkę z dużym okazem pasożytniczej pszczoły i bryłkę z kilkoma rodzajami muchówek, mrówką, rzadko występującym roztoczem i gałązkami tui.Audio przewodnik

W Muzeum Bursztynu można skorzystać z audio przewodnika, dzięki temu oglądanie eksponatów jest ciekawsze. Niewielkie urządzenie z kolorowym wyświetlaczem i przejrzystym menu pozwala na samodzielne zaplanowanie zwiedzania, ponieważ opowiada o eksponatach, przy których właśnie stoimy. Za wypożyczenie audio przewodnika trzeba zapłacić.

 

Wtorki dla najmłodszych

We wtorki wstęp do Muzeum Bursztynu jest bezpłatny. To najlepszy dzień na zwiedzanie z najmłodszymi dziećmi, ponieważ zamknięte jest wówczas wejście do części muzeum przeznaczonej dla miłośników architektury i historii (ekspozycja na I piętrze tzw. Szyi i celach Katowni). Oglądanie dawnego więzienia i miejsc kaźni z narzędziami tortur jest zbyt drastyczne dla małych dzieci. W pozostałe dni wejście do historycznych cel jest w cenie biletu.

 

Dziedziniec

Dodatkową atrakcją jest możliwość odwiedzenia Manufaktura S&A, która znajduje się na dziedzińcu (nie jest częścią muzeum). We wtorki o każdej pełnej godzinie można przyjrzeć się pracy jubilera i poznać tajniki wiedzy bursztynników. W Manufakturze można kupić piękne i oryginalne wyroby jubilerskie. Klienci z biletem do muzeum dostają 5% rabatu.

 

Bursztyn jest zbyt piękny, by udało się opowiedzieć o jego urodzie słowami. Trzeba to zobaczyć na własne oczy - uruchomić wyobraźnię i usłyszeć szum drzew i poczuć wilgoć lasu sprzed 40 milionów lat. Pomaga w tym klimat sal i atmosfera miejsca. Dzięki temu z Muzeum Bursztynu każdy wychodzi  usatysfakcjonowany.

Komentarze