Przepisy dla małych kucharzy i naukowców

Ocena: 4.12/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pobierz dla dziecka przepis na tortillę i instrukcję ciekawego eksperymentu.

Jak zrobić gorący wulkan albo lody w ciągu minuty? Z tym zestawem kart to nic trudnego. Fot. materiały prasowe
Jak zrobić gorący wulkan albo lody w ciągu minuty? Z tym zestawem kart to nic trudnego.

Dzieciaki kochają eksperymentować, dopiero z biegiem lat mogą stać się bardziej zachowawcze i unikać prób z obawy przed popełnieniem błędu. Warto więc, póki jest na to czas, wykorzystać tę naturalną ciekawość świata i zaproponować zabawę w fizykę i chemię. To nie były twoje ulubione przedmioty (delikatnie mówiąc)? Nie szkodzi. Wydawnictwo Sierra Madre właśnie wyprodukowało „Eksperymentuj z dzieckiem” - serię 30 kart z propozycjami ciekawych doświadczeń dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Do wykonania zadań potrzebne są produkty, które większość z nas ma w domu np. plastikowa butelka, soda oczyszczona, patyczki do szaszłyków, słomki, pinezki, ocet, suszarka czy świeczka. Z nich szybko wyczarujecie np. musujący balon, wulkaniczną lampę czy herbatę, która jest jednocześnie zimna i gorąca. Twoje dziecko dowie się też, jak zrobić sorbet w minutę i wysłać zaszyfrowaną wiadomość. Poza prostą instrukcją, na każdej karcie jest też naukowe wyjaśnienie eksperymentu, więc nie musisz się obawiać, że nie będziesz umieć odpowiedzieć na pytanie „Mamo, jako to możliwe?” ;)

Pobierz kartę z doświadczeniem "Słabe więzi cząsteczek"

Czytaj też: Jak wspierać dziecięcą kreatywność

Drugi zestaw kart, wydany ostatnio przez Sierra Madre to „Gotuj z dzieckiem”, czyli 30 prostych przepisów na dania, które będą w stanie wykonać nawet maluchy. Najmłodsze dzieci na pewno poradzą sobie z przygotowaniem „sprytnego szejka”, czyli zmiksowaniem świeżego szpinaku z bananem, mlekiem, kiwi i jabłkiem. Starsze pewnie skuszą się na „mocnoczekoladowe ciasto”.

Karty mają tę przewagę nad książką kucharską, że są wygodne – można wziąć wybrany przepis w dłoń, czy położyć na blacie kuchennym i nie szarpać się z przewracającymi się stronami. Każdy kartonik został czytelnie opisany – jest liczba porcji, składniki, czas potrzebny na przygotowanie potrawy, skala trudności  i bonus w postaci „Rad dla młodego Szefa Kuchni”, które można wykorzystać podczas innych kulinarnych sesji.

 

Pobierz przepis na Zakręconą Tortillę

Czytaj też: Jak wychować małego kucharza

 

Tematy: przepisy, eksperymenty, sierra madre, zabawy z dzieckiem, zabawy edukacyjne, karty dla dzieci, gotowanie z dzieckiem

Komentarze