Dziecko i komputer – zgrany duet

Ocena: 4.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W jakim wieku dziecko może zacząć grać w komputerowe gry? Jak zadbać o jego bezpieczeństwo w komputerowym świecie i po czym poznać, że dzieje się coś złego?

Nie zostawiaj dziecka samego z komputerem, pomagaj mu odkrywać nowe możliwości.
Nie zostawiaj dziecka samego z komputerem, pomagaj mu odkrywać nowe możliwości.

Dla jednych dzieciństwo było magią oranżady i gumy balonowej, dla innych szpulowego magnetofonu i walkman'a. Dzisiaj komputer nie jest już czymś nieosiągalnym, a dla naszych dzieci będzie naturalną częścią dzieciństwa, jak jazda na rowerze. Ale uwaga - wprowadzenie komputera w życie dziecka wymaga od rodziców odpowiedzialności i rozsądku.

Nie ma powodu, by zabraniać i nie uczyć dziecka korzystania z komputera. Tym bardziej, że obecnie komputerów używa się wszędzie, zarówno w przedszkolach, jak i w szkołach. Zakazany owoc zawsze będzie kusił bardziej niż to, co dziecko pozna razem z rodzicem. Więc jeśli ma to robić w tajemnicy, sprawdzając, co takiego jest w tym komputerze, że rodzice tak mu tego bronią, lepiej wcześniej mu to pokazać.

Kiedy zacząć?

Czy 3 lata to za wcześnie, a 5 to za późno? Nie ma prostej odpowiedzi. Najpierw może się wydawać, że dziecko jest za małe, a potem okazuje się, że kilkulatek wie już więcej od rodzica. Wiek dzieci korzystających z internetu ciągle się obniża i to rodzice decydują, kiedy wprowadzą malucha w komputerowy świat. Trzeba jednak pamiętać, że na co innego pozwala się 3-latkowi, a na co innego 6-latkowi. I to do każdego dziecka indywidualnie trzeba te zasady dopasować. Wiek malca nie zwalnia nas z obowiązku kształtowania odpowiednich nawyków pozwalających na bezpieczne i konstruktywne korzystanie z internetu i komputera.

 

Na dobry początek

 • Ważne jest, by nie stworzyć wokół komputera aury czegoś, na co trzeba sobie zasłużyć, albo co traci się w ramach kary. Powinien on być czymś naturalnym, tak jak inne zabawy i zajęcia. Ustalcie, jak często i ile czasu można korzystać z komputera. Kontrolując czas spędzany przed komputerem, wysyłasz dziecku komunikat: komputer jest tylko narzędziem użytkowym i stanowi alternatywę dla wspólnego spędzania czasu.
 • Przygotuj dziecku odpowiednie warunki do korzystania z komputera, ważne jest: wygodne krzesło, odpowiednia odległość od monitora, dobre oświetlenie. Dopóki dziecko nie będzie starsze, komputer powinien stać w pokoju rodziców lub w salonie, nie w pokoju dziecka.
 • Towarzysz dziecku w tym, co odkrywa. Komputer nie ma być urządzeniem, które da rodzicom chwilę spokoju, podczas gdy dziecko będzie zajęte surfowaniem po internecie. Nie zostawiaj malca samego. Bądź z nim nie tylko po to, by go pilnować i kontrolować, ale przede wszystkim by uczestniczyć w jego życiu. 10-latek bardzo się ucieszy, gdy będzie mógł pokazać tacie, jak przechodzi kolejny etap gry i ile w niej już osiągnął. To będzie też dla dziecka zachęta, by zapraszać rodziców do swojego świata. A dla was - pretekst do rozpoczęcia rozmowy, np. o tym, że w prawdziwym świecie sytuacja, w której jeden samochód uderza w drugi, może być bardzo niebezpieczna.
 • Wybierając programy dla dziecka lub strony internetowe, kieruj się wiekiem malca. Małe dziecko z zaciekawieniem może czasem obejrzeć z nami bajkę w internecie, poukładać wirtualne puzzle lub poznać nowe słowa dzięki edukacyjnym grom. Zafascynowane np. dinozaurami może wybierać sobie ich rysunki i drukować je do kolorowania. Starsze dzieci na pewno zaciekawią strony dotyczące ich hobby czy ulubionych filmów. Pamiętaj - gry komputerowe mają specjalne oznaczenie PGEI informujące o ewentualnych zagrożeniach. Zapoznaj się ze znaczeniem tych symboli przed zakupem kolejnej gry.
 • Gdy dzieci chodzą do szkoły, warto im pokazać, gdzie mogą znaleźć wiele przydatnych informacji, np. kupić programy do nauki języków obcych. Trzeba jednak też dziecku pokazać, że nie wszystko, co znajdą w internecie jest wiarygodne i warte zainteresowania. Można im pokazywać, jak tych samych informacji szukać w książkach, które są dostępne w domu lub bibliotece.

By było bezpiecznie

Można wychwalać internet i komputer, ale oczywiście nie można udawać, że nie niesie on ze sobą pewnych niebezpieczeństw (wykorzystywanie seksualne, przemoc rówieśnicza, oszustwa finansowe). A rodzic jest tak samo odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego dziecka, gdy wychodzą razem na ulicę, jak i wtedy, gdy dziecko korzysta z internetu. Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w sieci:

 • Rozmawiaj z dzieckiem o tym, że osoba poznana w internecie niekoniecznie musi być tym, za kogo się podaje. Warto zwracać uwagę na to, z kim i o czym rozmawia dziecko w internecie
 • Jeśli starsze dziecko chce mieć swój profil na portalu społecznościowym - pomóż mu go stworzyć, tak by jego prywatność nie była naruszana. Powtarzaj dziecku, by nikomu nie udostępniało haseł potrzebnych do logowania. Przestrzegaj przed publikowaniem w sieci zdjęć i danych osobowych swoich lub innych osób.
 • Popularne są programy ograniczające dostęp do stron z treścią pornograficzną lub innych niosących zagrożenie. Warto z nich korzystać. Jednak takie blokady nie zwalniają rodziców z obowiązku interesowania się tym, co dziecko robi, siedząc przed komputerem.
 • Rozmawiaj z dzieckiem. Uwrażliwiaj je, by zgłaszało rodzicom, jeśli jakieś treści, na które trafi w internecie, przestraszą je, zawstydzą lub zaniepokoją.

Co może martwić?

Boisz się, że dziecko za dużo czasu będzie spędzać przed komputerem? To nie tylko kwestia czasu jest miernikiem tego, że dziecko źle używa komputera i internetu. Problemem pojawia się, gdy:

 • komputer organizuje podstawową przestrzeń życia dziecka, gdy przyjaciół ma ono przede wszystkim w internecie, na gadu-gadu i facebooku, a nie spotyka się z nikim w realnym świecie. Gdy kiedyś uwielbiało grać w piłkę na boisku, lubiło czytać, a teraz w piłkę gra tylko wirtualnie i nic innego go nie zaciekawi.
 • dziecko zaczyna kłamać na temat tego, co robi, siedząc przed komputerem. Przekonuje, że musi koniecznie poszukać materiałów do pracy domowej, bo inaczej sobie nie poradzi, a tymczasem korzysta z portali społecznościowych, internetowych gier lub portali dla dorosłych.
 • dziecko zaczyna mieć problemy, np. w szkole, a obowiązki i przyjemności odkłada na później.

Co wtedy robić? Na początek warto upewnić się, czy dziecko rzeczywiście ma problem, zapytać nauczycieli w szkole, jak sobie radzi, porozmawiać z dzieckiem. Jeśli jesteś zaniepokojona albo wydaje ci się, że kłopot z komputerem może sygnalizować większy problem - warto skontaktować się ze specjalistą, np. lekarzem rodzinnym, psychologiem dziecięcym lub psychiatrą.

Oswoić lęk

I jeszcze jedna ważna rzecz: postaraj się oswoić swój własny lęk przed wprowadzaniem dziecka w wirtualny świat. Wiele już powiedziano o niebezpieczeństwie, warto je poznać i wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Oswojony lęk jest dużo łatwiejszy do opanowania i kontrolowania. Nie pozwólmy, by to on kierował naszymi decyzjami i wychowaniem dzieci. Jednocześnie zanim zaczniemy wprowadzać dzieci w świat komputerów, sami przekonajmy się też, ile mogą one mieć zalet. Poznawanie świata za pomocą mediów może być przecież bardzo twórcze i rozwijające.

 

Sprawdź, jakie filmy warto kupić dziecku.

Tematy: internet, Facebook, gry komputerowe, dziecko i komputer

Komentarze