Dziecięce lektury na wakacje

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Książka sprawdza się w każdych warunkach – na biwaku, na plaży, w pociągu i samolocie, zmieści się w każdej torbie i plecaku. Czytanie przed snem pozwala wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń. To także czas na rozmowy z dziećmi, na zadawanie pytań, bycie razem i w dodatku blisko.

Jeśli wybierasz się z dzieckiem do lasu, sięgnij do atlasów zwierząt, roślin czy grzybów.
Jeśli wybierasz się z dzieckiem do lasu, sięgnij do atlasów zwierząt, roślin czy grzybów.

Starasz się zapełnić wakacyjny czas wieloma atrakcjami - wycieczka nad jezioro, brykanie w lesie, wyprawa na górski szlak. Warto jednak znaleźć także czas na codzienną porcję czytania dziecku. Gdy letnie dni płyną trochę wolniej, a podczas urlopu jest wiele okazji, by zacieśnić swoją relację z własnym dzieckiem, dobrze jest spędzać czas na wspólnych lekturach. Czytając swojej pociesze, dajesz jej to, co najlepsze - maluch czuje się ważny, zauważony, nie nudzi się, a ty masz okazję wprowadzać go w niezwykły świat bajek, baśni, opowieści oraz poezji i prozy.

To, co podoba się rodzicom

Czytanie dziecku wywiera dobry wpływ na rozwój małego człowieka, jednak robisz to czasami niechętnie, ponieważ nie pałasz entuzjazmem do książek lubianych przez twoje dziecko. Nie pociągają cię przygody Barbie czy Noddiego. Jednak dziecko doskonale wyczuwa niechęć z twojej strony i ostatecznie przestanie zwracać się do ciebie z prośbą: - Poczytaj mi, mamo! Co robić w takiej sytuacji? Pamiętaj, że małe dzieci są jak gąbka - chłoną wszystkie emocje. Jeśli okażesz entuzjazm, dziecko, widząc błysk w twoim oku, chętniej zasiądzie do książek. Spróbuj zatem sięgnąć do pozycji ze swojego dzieciństwa. Dla ciebie będzie to podróż sentymentalna, a dla smyka wyprawa w nieznaną przeszłość, do świata znanego tobie.

Miś Uszatek Czesława Janczarskiego to nie tylko bajka w telewizji czy wydawana na płytach vcd. To przede wszystkim opowiadania napisane świetnym językiem dla maluchów. Miś z klapniętym uszkiem cieszy się sympatią kilku pokoleń nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Emil ze Smalandii, Lotta z ulicy Awanturników Astrid Lindgren - historie o dzieciach, które rozrabiają, wpadają w tarapaty, przeżywają rozmaite przygody. Dla dzieci w wieku sześciu lat i starszych polecamy "Dzieci z Bullerbyn" tej samej autorki. Przygody dzieci z wioski, w której są Zagroda Południowa, Środkowa i Północna, na pewno się nie znudzą. Ponadto książki mają ciekawe ilustracje, mogące być punktem wyjścia do rozmów i dyskusji z maluchem.

Ach, jak cudowna jest Panama Janoscha z 1978 roku oraz inne książki o Misiu i Tygrysku stanowią obowiązkową pozycję w kanonie lektur dla dzieci. Miś z Tygryskiem i towarzyszącą im kaczką wędrują przez świat w poszukiwaniu domu swoich marzeń, który ich zdaniem leży w Panamie. Jednak swoje miejsce na ziemi znajdują w zupełnie innym miejscu.

Pchła Szachrajka Jana Brzechwy. Opowiadanie wierszem o przygodach małej, acz przebiegłej i sprytnej pchły, znane wielu rodzicom ze słuchowiska z Ireną Kwiatkowską w roli głównej nadal bawi kolejne pokolenie słuchaczy i czytelników.

Wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy to wielkie bogactwo polskiej literatury dla najmłodszych. Słoń Trąbalski, Pan Traraliński czy Pan Hilary nie starzeją się, a Lokomotywa zawiezie was do Akademii Pana Kleksa, gdy twoja pociecha trochę podrośnie.

 

Naukowo

Na wakacjach na pewno sprawdzą się również różne wydania encyklopedii dla dzieci, np. Larousse'a. Można tam znaleźć potrzebne informacje o otaczającym nas świecie, prawach rządzących przyrodą, porami roku. Jeśli jedziecie nad morze, przydatne okazać się mogą pozycje o żywiole, jakim jest woda, o oceanach czy florze i faunie morskiej. Podobnie w lasach warto sięgać do atlasów zwierząt, roślin czy grzybów. Szukaj razem z maluchem ważnych dla niego wiadomości, bądź jego przewodnikiem w świecie literatury.

Wspólne czytanie poszerza słownictwo dziecka oraz rozwija jego wyobraźnię. Język literacki jest inny od potocznego. Czytając maluchowi, uczysz go słuchać, podnosisz jego poczucie godności i zachęcasz do pozytywnych reakcji społecznych. Biorąc swoją pociechę na kolana, pokazujesz jej, że jest dla ciebie ważna, bo odkładasz na bok swoje zajęcia, by się nią zająć.

Pamiętaj - jesteś na cenzurowanym. Jeśli twoje dziecko widzi cię z książką, chętniej samo po nią sięgnie. Nic nie działa bardziej wychowawczo, jak dobry przykład dawany przez rodziców.

Pomyśl o sobie. Jadąc na wakacje, zadbaj też o lekturę dla siebie. Nie zabieraj ze sobą podręcznika do hiszpańskiego, by nadgonić zaległości, ani poradnika majsterkowania. Proponujemy lekką beletrystykę, w zależności od twoich upodobań - czarną komedię, kryminał czy liryczne opowiadania. Niech to będzie coś, co pomoże ci odpocząć i oderwać się od codzienności i rutyny.

Czytaj też: Co zrobić, by dziecko chciało czytać książki?

Tematy: wakacje, lektury, książki, bajki dla dzieci

Komentarze