Deskorolka – elektryczna czy tradycyjna? Ceny deskorolek

Po okresie zafascynowania hulajnogami, do łask powracają deskorolki. Jeżdżą na nich już nie tylko dzieci. Młodzież ćwiczy na desce zaawansowane tricki w skateparkach i na rampach, dorośli traktują je z kolei jako środek lokomocji. Wejście w świat skateboardingu, szczególnie dla początkujących w tej dyscyplinie, nie powoduje upłynnienia znacznej sumy pieniędzy na potrzebne produkty. Jaki zatem wybrać model deskorolki dla dziecka, zarówno rozpoczynającego swoją przygodę z deską, jak i tego bardziej zaawansowanego już skatera, aby zapewnić mu optymalny bilans między bezpieczeństwem a komfortem jazdy?

Jakie są rodzaje deskorolek?

Producenci oferujący sprzęt do skateboardingu prześcigają się w pomysłach na deskę. Oferta jest bardzo bogata i w sklepach można znaleźć naprawdę spory wybór deskorolek, w zależności od celu i sposobu ich użytkowania. Podstawowe rozróżnienie to deskorolki klasyczne i elektryczne.

W grupie tych tradycyjnych deski dzielimy na:

  • deskorolka typu skateboard – najbardziej popularne i powszechnie używane deski, zbudowane z drewna (klon kanadyjski) bądź plastiku, charakteryzujące się prostokątnym kształtem o lekko zaokrąglonych końcach. Kółka są dosyć małe i twarde, wykonane z poliuretanu, umożliwiające użytkownikowi jazdę zarówno po mieście, jak i w skateparkach czy U-rampach;
  • deskorolka typu longboard – przeznaczona jest do szybkiej jazdy, w szczególności po asfalcie, ale poradzi sobie także w parkach i na stromych zboczach. Posiada charakterystyczny wydłużony kształt przypominający kroplę, większe i twardsze kółka oraz szerokie trucki (metalowy element mocowany pod blatem deskorolki, służący do wykonywania skrętów oraz tricków czy ewolucji);
  • deskorolka typu pennyboard – to mniejsza, bo niespełna pięćdziesięciocentymetrowa siostra longboarda, zbudowana z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dzięki małym wymiarom i niskiej wadze może być przenoszona w plecaku, dzięki czemu jest dobrym wyborem jako środek lokomocji po mieście. Nie sprawdzi się za to w skateparkach;
  • deskorolka typu waveboard – najmniej popularna, ale znajdująca swoich entuzjastów. Podstawę waveboardu tworzą 2 blaty połączone metalowym prętem, dzięki czemu 2 części mogą poruszać się niezależnie od siebie, nawet o 360 stopni. Poruszanie deskorolką odbywa się jedynie za pomocą balansu ciałem, bez użycia nóg odpychających się od ziemi.

Przeczytaj też: Jaki rowerek biegowy dla dziecka?

Deskorolki elektryczne występują w wielu modelach, podobnie do tych klasycznych. Deskorolka elektryczna bywa najczęściej wykorzystywana jako środek transportu po mieście, nie wymaga wysiłku, za to jadąc na niej, mimo wszystko ważna jest koordynacja ruchowa. Wśród desek z napędem rozróżniamy:

  • hoveboardy – typowe deskorolki elektryczne sterowane balansem ciała. Pozycja użytkownika jest ustawiona przodem do kierunku jazdy;
  • segwaye – przypominające swoją konstrukcją hoveboardy, jednak z dołożoną kierownicą pomagającą utrzymać równowagę i sterowność;
  • longboardy – zbudowane podobnie do klasycznych odpowiedników, jednak jeszcze dłuższe. Użytkownik steruje jazdę specjalnym pilotem;
  • surfboardy – deski wymagające przyjęcia bocznej postawy ciała, wyposażone tylko w jedno koło umieszczone w centralnej części deskorolki.

Sprawdź też: Halloween z dziećmi – za i przeciw

Wady i zalety deskorolek klasycznych

Tradycyjne deskorolki powinny być pierwszym wyborem dla początkujących. Zanim zacznie się osiągać prędkość, należy nauczyć się balansu i łapania równowagi. Poza tym klasyczne modele wymagają włożenia w jazdę więcej wysiłku – użytkownikom akurat wyjdzie to na zdrowie. Mimo nieodczuwalnego zmęczenia, pokonywanie długich tras na klasycznej desce potrafi stać się sporym wydatkiem energetycznym.

Klasyczna deskorolka posiada także wiele innych zalet:

  • sprawdzi się jako środek lokomocji,
  • jest wiele modeli do wyboru w każdym sklepie sportowym,
  • jest tańsza niż elektryczna wersja deski,
  • jest zwrotna i można wykonywać na niej skomplikowane ewolucje i tricki;
  • nie rozpędza się do tak dużych prędkości jak elektryczna, przez co jest bardziej bezpieczna,
  • występuje także w małych rozmiarach, dzięki czemu jest kompaktowa i można zabrać ją do plecaka.

Główną wadą deskorolek tradycyjnych jest to, iż wykorzystywane jako środek lokomocji, powodują zmęczenie i konieczność zmiany ubrania na świeże po dotarciu do celu.

Zobacz również: Hejt – jak pomóc dziecku?

Wady i zalety deskorolek elektrycznych

Deskorolka elektryczna rozpędza się średnio do maksymalnej prędkości 20 km na godzinę, chociaż są modele, które potrafią jechać i 50 km/h. Pewną niedogodnością związaną z deskami z napędem jest konieczność częstego ładowania akumulatora. Kolejną wadą jest to, iż są one mniej wytrzymałe od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Na plus może zaskoczyć cena, gdyż za podstawową wersję deskorolki z napędem elektrycznym nie zapłaci się w sklepie o wiele więcej niż za dobrej jakości deskę tradycyjną.

Deskorolka elektryczna różni się od innych układem kół, dzięki którym deska zapewnia równy rozkład ciężaru ciału na powierzchnię podestu, przez co zachowana jest większa kontrola nad pojazdem i większa stabilność. Jazda na elektrycznej deskorolce nie jest bardzo skomplikowana. Wystarczy lekki nacisk nóg na podest, aby opanować skręty.

To też Cię może zainteresować: COVID-19 – jak chorują dzieci?

Od jakiego wieku można kupić dziecku deskorolkę?

Najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody ze skateboardingiem to okolice 5. roku życia. Wcześniej maluchy nie posiadają wystarczająco rozwiniętej sprawności motorycznej i mają trudności w utrzymaniu równowagi na desce. Nauka powinna odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej i w pełnym zabezpieczeniu – kask, ochraniacze na kolana i łokcie. Wszystko po to, by zapewnić dziecku optymalne bezpieczeństwo.

Jaką deskorolkę wybrać na początek?

Myśląc o pierwszej deskorolce dla dziecka, na pewno nie bierzmy pod uwagę deskorolek z napędem ani żadnych longboardów, przeznaczonych do ewolucji na rampie. Do nauki podstaw najlepsza będzie deska w kształcie ryby, potocznie nazywana FISH. Jej zaletą są duże i miękkie kółka, dobrze trzymające się powierzchni.

Przeczytaj też: Wielkanocne zabawy dla dzieci

W deskorolkach przeznaczonych dla maluchów deck powinien być wykonany z plastiku, gwarantuje to niższą wagę sprzętu. Dodatkowo powierzchnię powinien pokrywać podkład antypoślizgowy. Ważnym aspektem, na jaki dobrze zwrócić uwagę przy wyborze deskorolki na początek, to wcale nie marka deski, a łożyska. Odpowiadają one za szybkość i płynność jazdy. Najlepiej sprawdzą się deskorolki z łożyskami ABEC3 lub ABEC5, za to należy unikać łożysk o parametrach niższych niż 3 – są ciężkie w prowadzeniu i jazda na nich nie należy do przyjemności.

Przeczytaj też: Tablica motywacyjna – wady i zalety

Czy sklep internetowy to dobre miejsce na zakup deskorolki?

Sklep internetowy posiada zazwyczaj szerszą ofertą niż sklep stacjonarny, poza tym decydując się na zakup online, produkty będą miały atrakcyjniejszą cenę. Minusem jest jednak fakt, że opcja zakupu na raty nie zawsze jest możliwa, nie ma możliwości zdobycia więcej informacji od sprzedawcy i udzielenia odpowiedzi na pytania. Cena i kierowanie się nią nie w każdym przypadku się sprawdzi. Tu warto dopasować model deskorolki do potrzeb i warunków fizycznych. Rady doświadczonego sprzedawcy mogą okazać się niezastąpione.

Jaki model deskorolki wybrać do 200 zł?

Deskorolkę elektryczną w podanym przedziale cenowym będzie nam trudno kupić, za to możemy wybierać spośród deskorolek klasycznych, w tym wielu modeli fishboardów i pennyboardów. Niewiele drożej będą kosztować podstawowe wersje longboardów.

Bibliografia:

  1. http://juniorskate.pl/deskorolki/jaka-pierwsza-deskorolka-dla-dziecka/, dostęp z dn. 03.10.2021
  2. https://www.e-insportline.pl/doradca/100-deskorolka-skateboard-longboard-pennyboard-jakie-sa-roznice-, dostęp z dn. 03.10.2021
  3. https://przypau.pl/pl/blog/22, dostęp z dn. 04.10.2021
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (1)


oglądałem wszelkie powiedziane filmy, szczerze mówiąc Luca , Pinokio oraz Vaiana skarb oceanu nie zachęciły mnie zbytnio aby je polecać. Uważam że vaiana jest do obejrzenia jeden raz potem do zapomnienia moja ocena tego filmu 4,5 10 , Luca był za mało rozwinięty i nudny, choć zapowiadał się na fajny moja ocena 5 10 , no i Pinokio który nie zachęcał a był fajnie od scenizowany moja ocena 5,5 10 ... Najbardziej by polecał Coco, Ratatuj, Kubo i dwie struny, krudowie, wielka szóstka, hotel transylwnia, Bad guys Pan wilk i spółka i naprzód

Może zainteresuje cię

8 andrzejkowych zabaw dla dzieci

 

Piasek kinetyczny – do czego służy i jak można się nim bawić?

 

Medytacja dla dzieci – przed snem i na co dzień – przykłady

 

12 aplikacji na tablet dla dzieci

 

Co robić z pracami dzieci?

 

Escape room dla dzieci – rodzaje, bezpieczeństwo

 

Pierniki – jak zrobić ciasto, ozdoby. Przepis na piernik świąteczny

 

Wszystkie adresy Świętego Mikołaja