8 andrzejkowych zabaw dla dzieci

Ocena: 4.85/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przewidywanie przyszłości i odkrywanie sekretów - zdradzamy oryginalne sposoby na niezapomniane andrzejki z dzieckiem.

Zabawy andrzejkowe to wielka frajda dla dziecka. / fot. shutterstock
Zabawy andrzejkowe to wielka frajda dla dziecka. / fot. shutterstock

Wielu dorosłych podchodzi do andrzejek na serio - w skupieniu wróżą, co przyniesie im przyszłość, i na poważnie rozważają odkryte tajemnice. Inaczej jest z maluchami. Radośnie bawią się cieniami z wosku, ze śmiechem przyjmują informację, że w przyszłości będą jeździły np. śmieciarką. Dlatego w czasie dziecięcych andrzejek bawmy się, ale z przymrużeniem oka.

Czytaj też: Zabawy w domu z przedszkolakiem


Oto 8 ciekawych zabaw na andrzejkowy wieczór, który możesz spędzić w pojedynkę z dzieckiem lub z większą grupą maluchów:

W krainie cieni

Lanie wosku to gwóźdź programu każdych andrzejek i od tego warto zacząć. Wcześniej wytnij z grubej tektury klucz z dużą dziurką (przynajmniej 3x3 cm). Przygotuj także tradycyjną długą świeczkę albo roztop wosk w rondelku (kup najtańszy, bo po zabawie nie będzie się do niczego nadawał). Poproś dzieci, by przelewały wosk przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Stworzenie czytelnego kształtu z wosku to nielada wyzwanie nawet dla dorosłego, zwłaszcza jeśli wosk ze świeczki spada kropelkami.

Gdy wosk zastygnie, dziecko może delikatnie wyjąć go z wody, a następnie podnieść do światła, by obejrzeć powstały na ścianie cień. Ta część zabawy uaktywni wszystkie dzieci, które będą widziały różne niestworzone rzeczy. Ty zaś opowiadaj, co mogą oznaczać, np. "słoń - w przyszłości będziesz duży i silny", "grzybek - będziesz dużo czasu spędzał na świeżym powietrzu", "lizak - w tym roku nie zabraknie ci słodyczy".

Czytaj też: 6 rad jak wspierać dziecięcą kreatywność


Najbliższy sercu

Narysujcie na kartce z bloku technicznego wielkie serce i wytnijcie je. Napiszcie na nim imiona chłopców i dziewczynek. Odwróćcie serce zapisaną stroną do dołu i połóżcie na poduszce. Kolejno podawaj dzieciom długą szpilkę (małą igłą łatwo można się ukłuć) i poproś, by przekłuwały serce w dowolnym miejscu - imię, na które trafią, będzie należało do ukochanej/ukochanego lub przyjaciółki/przyjaciela w przyszłości. Dzieci próbują do skutku - aż wreszcie trafią w jakieś imię; każda kolejna próba będzie oznaczała, że malec długo się waha przy wyborze najbliższych jego sercu osób.

Czytaj też: Najlepsze gry i zabawy na kartce


Tego w życiu ci nie zabraknie

Pod pięcioma kubeczkami ukryj: obrączkę (dużo dzieci), monetę (dużo pieniędzy), klucze do samochodu (dużo podróży), klucze do domu (duży dom), cukierek (dużo słodyczy w życiu). Poproś, by dziecko wybrało jeden kubek. Gdy go podniesie, zobaczy, czego w dorosłości będzie miało naprawdę dużo.

Czytaj też: Gry dla dzieci


Tęcza przestrzega

Potrzebujecie karteczek w różnych kolorach (podwójnie - dla dzieci i ciebie) oraz dorosłego z bujną wyobraźnią. Posadźcie dzieci w jednym miejscu i poproście o skupienie w ciszy, bo za chwilę usłyszą kilka słów przestrogi. Zadbaj o nieco mroczną atmosferę, mów ściszonym poważnym głosem, tak by maluchy naprawdę przejęły się sytuacją. Następnie poproś, aby każde z zamkniętymi oczami wylosowało jedną karteczkę. I... chwila prawdy. Patrząc na identyczne karteczki w swojej dłoni, wygłoś przemowę. Możesz korzystać z wcześniej przygotowanej legendy dopasowanej do każdego koloru, np.:

  • żółty - "kiedy za oknem świeci słońce, nie włączaj komputera lub telewizora, lecz biegnij na podwórko. Tam czeka cię więcej zabawy i radości niż w domu";
  • czarny - "pamiętaj, co bierzesz ze sobą do szkoły, bo w chwili nieuwagi coś możesz zgubić";
  • albo dopasuj przestrogi i porady do konkretnego dziecka (wtedy kolor nie ma dla ciebie żadnego znaczenia, ale trzymaj konkretną karteczkę w dłoni, jakbyś z niej czytała), np. do rozbrykanego Krzysia powiedz: "Spróbuj się czasem skupić na tym, co dzieje się wokół ciebie. Kiedy tyle brykasz, nie zauważasz fajnych rzeczy i przegapiasz superatrakcje", a do Ani-łakomczucha: "Za dużo słodyczy spowoduje, że częściej będziesz chodziła do dentysty z powodu chorych ząbków".


Twój szczęśliwy numerek

Po przestrogach czas na same miłe wiadomości. Wytnij z gazet obrazki lub zdjęcia, które można dopasować do sytuacji, tj.:

  • przed tobą ciekawe wycieczki (np. zdjęcie walizek);
  • będziesz dostawał nagrody/dobre oceny w przedszkolu/szkole (zdjęcie rozradowanego dziecka);
  • poznasz superprzyjaciela;
  • nie ominie cię szczęście w konkursach i zawodach;
  • będziesz miał przede wszystkim pogodne i radosne dni;
  • dostaniesz wymarzony prezent.

Do każdego obrazka doczep liczbę od 1 do 6. Poproś dzieci, by rzucały kostką do gry - liczba, jaką wyrzucą, pokaże im, co będzie się działo w przyszłym roku.

Czytaj też: W co się bawić?


Wymyśl życzenie

Wrzuć do torby monetę, groszek ptysiowy, orzecha włoskiego, wełniany pompon, cukierka i inne małe przedmioty, którymi dzieci będą rzucały do celu. Zanim wyjaśnisz maluchom, o co chodzi, poproś, by bez patrzenia wyjęły sobie jakiś przedmiot z torby. Mają? Zachęć je do tego, by pomyślały (nie mówiły!) życzenie. Następnie poproś, by rzucały swoim przedmiotem do miski postawionej na krześle. Od razu udało się trafić? Życzenie się spełni. Nie udało się? Może warto pomyśleć inne życzenie.

Czytaj też: Przyjęcie dla dzieci


Ciepło-zimno dla każdego

Sama przygotuj wcześniej kartki z wypisanymi na nich sokiem z cytryny zawodami. Schowaj kartki w kolorowe koperty, a następnie ukryj w domu. Zaproś dzieci do zabawy w ciepło-zimno. Powiedz, że szukacie kolorowych listów z informacją dla każdego dziecka. Malec, który coś znalazł, nie uczestniczy już w tej zabawie, ale może udać się np. do kącika z poczęstunkami (tam mogą być mufinki-wróżby, tzn. ciasteczka, przy których schowałaś małe karteczki z informacjami, np.: "za kilka dni czeka cię niespodzianka"). Gdy każde dziecko będzie miało swoją kartkę, powiedz, że zaraz objawi mu się jego przyszłość. Niech tylko przytrzyma nad świeczką swój list, a dowie się, że kiedyś będzie... pilotem, fryzjerką, kucharzem lub prezydentem.

Czytaj też: 17 zabaw ruchowych


Na dobre zakończenie - wróżba pod poduszkę

To zadanie tylko dla twojego dziecka, więc jeśli mieliście dom pełen gości, poczekaj, aż wyjdą, i dopiero wtedy przystąpcie do pracy. Daj dziecku gazety, w których są zdjęcia zwierząt i poproś, by je powycinało, a następnie złożyło lub zwinęło w ruloniki. Wrzućcie je pod poduszkę. Po przebudzeniu malec wyjmie jeden papierowy zawiniątek i sprawdzi, co na nim jest: orzeł (wysoko lata, wszędzie chce być najlepszy), mrówka (pracowity), osioł (uparty), małpka (rozbrykany), papuga (rozgadany), a może niedźwiedź (zasypia snem zimowym i trudno go, tak jak dziś, obudzić)?

Czytaj też: Rozwój dłoni dziecka

Tematy: zabawy z dzieckiem, andrzejki

Komentarze