Narty – nauka jazdy dla dzieci. Kiedy zacząć?

Po drugich urodzinach? Trzecich? A może dopiero po piątych? Miłośnicy szaleństw na stoku często zastanawiają się, kiedy mogą zacząć „zarażać” tą pasją swoje dzieci. Okazuje się jednak, że w ocenie gotowości malca wcale nie powinno się sugerować wiekiem. Sprawdź, które czynniki są od niego ważniejsze i na co jeszcze zwracać uwagę, by nauka jazdy na nartach była bezpieczna i przyjemna.

Sporty zimowe – korzyści dla dziecka

Większość dzieci jest bardzo aktywna w okresie wiosennym i letnim – to czas wycieczek rowerowych, długich spacerów, grania w piłkę czy szaleństw na placach zabaw. Kiedy jednak przychodzi zima, aktywność zostaje sprowadzona do minimum – a szkoda!

Ruch na świeżym, zimowym powietrzu to całe mnóstwo korzyści dla dziecka. Jedną z najważniejszych jest hartowanie, czyli przyzwyczajanie się organizmu do niskich temperatur. Zahartowany organizm skutecznie odpiera ataki wirusów i bakterii, co przekłada się na coraz rzadsze „łapanie” infekcji.

Hartować można dziecko w dowolny sposób: częstymi spacerami, bieganiem boso po śniegu, urządzaniem wojen na śnieżki, lepieniem bałwana, a także oczywiście poprzez wspólną zabawę na stoku. Stoki narciarskie dla początkujących można znaleźć w całej Polsce. To właśnie tam dzieciom będzie się najłatwiej nauczyć jeździć na nartach. Gdy sami nie umiemy jeszcze dobrze jeździć, albo chcemy podszkolić technikę jazdy, warto wybrać się na szkolenia narciarskie i zabrać na nie również dziecko. Pod okiem instruktora efekty dają nawet zajęcia grupowe. W takich miejscach jest oczywiście możliwe wypożyczenie sprzętu. Jeśli chcesz nauczyć dziecko jeździć na nartach, musisz tylko znaleźć dla niego odpowiednią ofertę.

Jazdę na nartach warto rozpocząć właśnie w okresie wczesnego dzieciństwa, gdy dziecko jest trochę „jak gąbka” – szybko się uczy i z łatwością można kształtować w nim dobre nawyki. Dobrym miejscem do takiej nauki jest szkoła narciarska.

Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niektórzy rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki, kiedy dziecko ma zaledwie dwa latka, inni czekają, aż maluch ukończy czwarty, piąty czy nawet szósty rok życia.

Aby ocenić, czy to już „ten” czas, należy kierować się nie tyle wiekiem, co sprawnością ogólną oraz otwartością dziecka na nowe doświadczenia. Innymi słowy, jeśli twoja czteroletnia pociecha jest bardzo ruchliwa, odważna, a do tego komunikatywna i chętna do próbowania nowych aktywności, to nauka jazdy na nartach będzie dla niej wielką frajdą – a to podstawa.

Jeżeli jednak twoje dziecko jest niezwykle ostrożne, nie lubi zabaw, w których na chwilę traci równowagę, a w towarzystwie nowych osób milczy jak zaklęte albo domaga się powrotu rodziców (co ma duże znaczenie w przypadku nauki z instruktorem) – lepiej jest jeszcze poczekać. Nauka musi być dla dziecka przyjemnością.

Jakie narty dla dziecka do nauki?

Narty dla początkującego malucha powinny być o 5-10 cm krótsze niż jego wzrost. Profesjonalny sprzęt ma też wiązania dziecięce z bezpiecznikami (skala wypięcia 1-6, dopasowana do wagi). Kijki nie są dziecku potrzebne, a nawet mogą utrudniać naukę.

Warto wiedzieć, że narty dla dziecka można wypożyczyć, ale buty powinno mieć już swoje. Niezbędnymi akcesoriami są również kask oraz gogle.

Nauka jazdy na nartach – z instruktorem czy samodzielnie?

Jeśli uważasz, że twoje dziecko jest gotowe, to czas na podjęcie decyzji co do osoby, która wprowadzi je w narciarski świat. Możesz być to ty albo instruktor, przy czym druga opcja jest zazwyczaj dla dziecka o wiele korzystniejsza. Wynika to z aż kilku powodów.

  • Instruktor uczy prawidłowych technik jazdy

Dla swojego bezpieczeństwa dziecko od początku nauki jazdy na nartach powinno zaznajamiać się z prawidłowymi technikami – dzięki temu „nabierze” dobrych nawyków i sama aktywność będzie dla niego łatwiejsza. Niestety, część dorosłych nie jeździ w 100% prawidłowo, nie mając nawet świadomości tego.

  • Nauka pod okiem instruktora odbywa się w grupie

Dzieci, które uczą się w grupach, są bardziej zmotywowane, a jednocześnie spokojniejsze i radośniejsze. To również dobra okazja do poznania nowych przyjaciół.

  • Instruktor prowadzi zajęcia etapowo

Dobry instruktor potrafi płynnie prowadzić dziecko przez kolejne etapy nauki: od zaznajamiania z teorią, przez oswajanie ze sprzętem, po naukę upadania, podnoszenia się, chodzenia w nartach, a w końcu – zjeżdżania. Ma też duże doświadczenie w pokonywaniu trudności – wie, jak „podejść” do zniechęconego czy przestraszonego kilkulatka.

Ile kosztuje nauka jazdy na nartach? W zależności od stoku i miejsca, w którym się on znajduje, jest to ok. 100 zł za godzinę. Taniej wychodzi wspomniany wyżej kurs narciarski, gdzie prowadzone są szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

Jak samodzielnie nauczyć dziecka jazdy na nartach?

Jeśli mimo wszystko postanowisz samodzielnie nauczyć dziecko jazdy na nartach, to pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze – daj dziecku czas na oswojenie się. W pierwsze dni tylko bawcie się śniegiem, pozwól dziecku zjechać kilka razy na pupie (w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać narciarzom), rzucajcie się śnieżkami. Później zacznij oswajać dziecko z nartami, pamiętając że wszystko musi odbywać się w formie zabawy – pozwól dziecku pochodzić tylko z jedną nartą, albo specjalnie się przewracać. Nigdy natomiast nie ucz dziecka jeździć poprzez prowadzenie go między własnymi nogami, a następnie popychanie do przodu.

Po drugie: nie naciskaj i nie pospieszaj dziecka. Cierpliwość i dobry humor to słowo – klucz do dobrej nauki. Pamiętaj, że dwie godziny dziennie w zupełności wystarczą, a gdy dziecko odmawia kolejnego etapu – trzeba to zaakceptować. Zmuszanie może sprawić, że maluch na wiele lat zniechęci się do tej aktywności.

Bibliografia

 
  1. Clelland Mike, Everett Alex, „Sztuczki narciarskie, czyli nauka jazdy na nartach z dziećmi”, wyd. Sklep Podróżnika, 2015
  2. Krzysztof Makowski Wojciech Sakłak, „Zabawy na stoku, czyli jak uczyć dzieci jeździć na nartach”, wyd. Harmonia, 20
Opublikowano: ; aktualizacja: 16.01.2024

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kiedy przyjdzie miłość, czyli 6 najczęstszych pytań o adopcję

 

Mutyzm wybiórczy – przyczyny, objawy i terapia mutyzmu selektywnego

 

Co to jest przedszkole integracyjne?

 

Wychowanie dwujęzyczne – dlaczego warto mówić do dziecka w dwóch językach?

 

Dlaczego dzieci bywają podłe?

 

Założenia pedagogiki Marii Montessori

 

15 sposobów na kłótnie w rodzeństwie

 

Dyżury przedszkoli w wakacje – jak zapisać dziecko?